Powódź na Dolnym Śląsku, 24.05.2010. - relacja

(Radio Wrocław) | Utworzono: 2010-05-24 07:35 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Stan wody w regionie, 24.05.10, fot. Sylwia Jurgiel

Dziś kolejny dzień walki z żywiołem. Sytuacja zmienia się z każdą godziną. Najświeższe informacje na antenie Radia Wrocław i prw.pl. Skorzystaj także ze specjalnej aplikacji na Iphona.

Masz zdjęcia lub nakręciłeś wideo? Przyślij je do nas: [email protected] Numer do studia Radia Wrocław: (71) 339  90 60.

Nadesłane materiały publikujemy pod tekstem. Tutaj możesz śledzić stan wody na bieżąco.

24.05.10

23.09 - Sytuacja na Dolnym Śląsku powoli się stabilizuje, choć nadal służby i mieszkańcy zagrożonych terenów zachowują czujność. W Urzędzie Wojewódzkim po raz kolejny spotkał się sztab kryzysowy. Zdaniem wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca, najbliższa noc najbardziej nerwowa będzie dla mieszkańców Głogowa. Pojechało tam z Wrocławia do pomocy kilkuset żołnierzy.

20.04 - Na Dolnym Śląsku z powodu zalania nieprzejezdne pozostają drogi gminne: Groblice-Kotowice, Marcinkowice-Zakrzów, Mokry Dwór-Trestno, droga powiatowa Kijowice-Kruszowice oraz drogi wojewódzkie: 455 Jelcz Laskowice-Oława, 396 Janików-Stary Górnik, 292 w Ścinawie 11 między Lasowicami i Przychową, 324 Góra - Głogów w Niechlowie oraz droga krajowa 36 pomiędzy Iwnem a Ścinawą.

Ponadto zamknięty jest jeden tor na szlaku kolejowym Wrocław-Głogów w Krzepowie. Ruch odbywa się drugim torem. Zamknięte mosty to: przeprawa na Odrze w Ścinawie, most na Widawie między Krzyżanowicami, a Psarami. Most w Oławie został otwarty, ale tylko dla ruchu lokalnego. Nieczynne są również przeprawy promowe w Ciechanowie i Chobieni.

19.09 - Ratownicy zbierają siły i wyruszają w kierunku Głogowa. Tam, jak mówi wojewoda Rafał Jurkowlaniec, fala kulminacyjna dotrze dziś w nocy między 2 a 6-stą rano.

Z najnowszych prognoz wynika, że będzie wyższa o 15 centymetrów od tej jaką przewidzieli specjaliści.

18.01 - Nowe chodniki, naprawa ulic i instalacji elektrycznej - miejski sztab kryzysowy zaczyna planowanie remontów na wrocławskim Kozanowie. Co prawda woda wciąż płynie ulicami, ale jest jej coraz mniej. Istnieje duża szansa na to, że wypompowywanie wody z piwnic budynków rozpocznie się pojutrze. Zalanych jest 15 domów i 3 mieszkania.

16.50 - Większość sił i środków zostaje przeniesiona na ochronę powiatów: średzkiego, wołowskiego, legnickiego, lubińskiego, górowskiego i głogowskiego. Nie dotarła tam jeszcze fala kulminacyjna, a woda w Odrze już jest bardzo wysoka.

W wałach jest mnóstwo przecieków. Tamtejsze służby i mieszkańców wesprą m.in. więźniowie z dolnośląskich zakładów karnych.

16.20 - Nadal nie poprawia się sytuacja na Widawie. Co prawda nie ma już zrzutów z Odry do tej rzeki, ale jej spadek jest minimalny i cały czas poziom Widawy jest bliski krytycznemu - mówi wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.


Most Ścinawa, fot. Jarecki, 24.05.10

15.38 - Prezydent Wrocławia zapowiedział, że zrobi wszystko by w najbliższym czasie powstał wał przeciwpowodziowy na Kozanowie. Wał ma mieć 1,3 km długości i wysokość dochodzącą do 3 metrów. Dutkiewicz nie potrafił powiedzieć, dlaczego w najniższym miejscu Kozanowa po roku 97 powstały nowe budynki.

W wypowiedzi dla Radia Wrocław prezydent podkreślił również, że dzięki sprawnej akcji przeciwpowodziowej udało się uratować 99 procent powierzchni miasta.

15.00 - Czoło fali kulminacyjnej minęło Ścinawę i przechodzi przez kolejne miejscowości - powiedział w Radiu Wrocław wojewoda dolnośląski. Rafał Jurkowlaniec dodał, że mieszkańców tych rejonów czekają bardzo trudne godziny. Wały w wielu miejscach są przesiąknięte i trzeba cały czas monitorować sytuację. Wojewoda uważa, że lepiej, by mieszkańcy opuścili zagrożony rejon "na sucho". Na razie jednak decyzji o ewakuacji nie ma.

Z ostatnich doniesień wynika, że Odra w Głogowie będzie wyższa o 15 centymetrów od tej którą ostatnio przewidywano.Trwa umacnianie brzegów Odry w Ścinawie, ludzie potrzebni sa do pracy w Boraszynie i Budkowie.

Odra z lotu ptaka, 24.05.10, fot. Tomasz Gola

14.26 - Czekają nas kolejne dni z opadami deszczu informuje IMGW. W gąszczu tych kiepskich informacji jedna jest dobra, mimo, że opady miejscami będą dość intensywne nie grozi nam uformowanie sie drugiej fali powodziowej na Wiśle czy Odrze.

Szef IMGW Mieczysław Ostojski poinformował, że wszelkie prognozy i przewidywania synoptyków można śledzić na stronie Instytutu. Według IMiGW, obecnie kulminacja fali powodziowej na Wiśle obserwowana jest w rejonie Torunia, a na Odrze w okolicach Ścinawy.

13.41 - We Wrocławiu walka z wodą toczy się nie tylko na obrzeżach miasta, ale i w samym centrum. Przy zabytkowym Młynie Maria od kilku dni czuwa patrol zabezpieczający konstrukcję przed konarami niesionymi przez Odrę.

W łączniku Młynu między dwoma budynkami wciąż mieszkają dwie rodziny, a pod nimi płynie rzeka. Nurt momentami osiąga prędkość 25 km na godzinę.


Oława, 24.05.10, godz. 12.00, fot. Jolanta Krysowata

13.00 - Wał w Rogowie jest w wielu miejscach podmyty. Aby nie doszło do jego załamania, jak wczoraj w Kawiatkowicach, ratownicy nie wnoszą worków z piaskiem, ale podają je sobie z rąk do rąk. Walka na wałach trwa także w gminie Wińsko. Tam jest wóz satelitarny Radia Wrocław i Ian Pelczar.

12.25 - Polski Czerwony Krzyż apeluje o wpłaty dla powodzian. Pieniądze można wpłacać przelewem na numer konta 93 - 1160 - 2202 - 0000 - 0001 - 6233 - 5614 z dopiskiem "Powódź 2010".


Kozanów, 24.05.10, fot. Paweł Kosmatka

12.18 - W Rogowie trwa umacnianie wału na Odrze. To strategiczne miejsce, bo jeśli Odra przejdzie umocnienia, zarówno ta miejscowość jak i pobliskie Kwiatkowice, mogą zostać odcięte od świata - wyjaśnia komendant legnickiej straży pożarnej.

Problemy z dotarciem do sklepów mają nadal mieszkańcy wrocławskich Opatowic i Trestna, którym woda odcięła dojazd. Wielu z nich nie zgodziło się na ewakuację, policjanci pomogli im natomiast w zakupach i udostępnili motorówkę.

12.00 - Obrona wałów w gminie Wińsko. Między Buszkowicami Małymi i Budkowem umocnienia są w bardzo złym stanie.


Stan wody w regionie, 24.05.10, godz. 11.30, fot. Sylwia Jurgiel

11.39 - Na tą chwilę wszystkie drogi krajowe w województwie są przejezdne. Z soboty na niedzielę, w trosce o bezpieczeństwo kierowców, został zamknięty najstarszy na Dolnym Śląsku, bo ponad stuletni, most przez Odrę w Ścinawie.

Przypominamy, że wszelkie informacje o przejezdności dróg krajowych lubzagrożeniu zalaniem można uzyskać w Punkcie Informacji Drogowej, pod całodobowym numerem telefonu (71) 33 47 303.

11.27 - Dochodzą do nas pierwsze zdjęcia od naszej reporterki, która z pokładu śmigłowca obserwuje stan Odry.


Stan wody w regionie, 24.05.10, godz. 11.30, fot. Sylwia Jurgiel

11.00 - Mozolną walkę z żywiołem toczy kilkudziesięciu żołnierzy w Buszkowicach Małych w powiecie wołowskim. Wały są tak nasiąknięte, że nie może na nie wjechać ciężki sprzęt.

Wojskowi muszą nosić worki z piaskiem na odcinku 1,5 kilometra.

10.42 - Z wrocławskiego lotniska wojskowego startują dwa śmigłowce. Sztab kryzysowy wojewody chce z powietrza ocenić stan Odry i sprawdzić, jak wyglądają jej rozlewiska.

 


Stan wody w regionie, 24.05.10, godz. 10.49, fot. Sylwia Jurgiel

10.10 - Woda w wielu miejscach bardzo powoli opada, ale to wcale nie oznacza, że jest bezpieczniej - informuje wojewoda dolnośląski. Nadal przesiąkają wały, których kondycja jest fatalna - mówi Rafał Jurkowlaniec. Sytuacja jest fatalna m.in. w Kotowicach i Siedlcach.

Nadal niebezpieczna jest sytuacja w okolicach Widawy, ale są pierwsze pozytywne sygnały. O trzy centymetry obniżył się poziom na wodowskazie w Krzyżanowicach - powiedział Jurkowlaniec. Dodał, że udało się także zapewnić prąd na Kozanowie. W tej chwili dostaw pozbawionych jest tam tysiąc mieszkańców, wcześniej bez prądu było ich cztery razy więcej.

09.35 - Dlaczego wiceprezydent Wojciech Adamski mówił, ze jest bezpiecznie a za chwilę woda przelała się przez wały na Kozanowie?. Gdyby powiedział, ze woda moze się przelać, to wywołałby prawdziwą panikę - bronił w dzisiejszej debacie Radia Wrocław Wojciecha Adamskiego, Janusz Krasoń z SLD. Dodał jednak, że przygotowania do powodzi prowadzone były nioefrasobliwie. Kolejne pytanie brzmi: dlaczego po powodzi w 97 roku na terenach zalewowych na Kozanowie wydano kolejne pozwolenia na budowę. I to miasto wybudowało tam komunalne budynki! Budynki powstały pewnie zgodnie z prawem - mówiła Barbara Zdrojewska z PO.

Posłuchaj Debaty Politycznej Radia Wrocław.


Kozanów, 24.05.10, fot. Paweł Kosmatka

09.00 - Na Kozanowie nie działa dziś zespół szkół nr 21 przy ul. Ignuta. Dzieci, którymi rodzice nie mogą się zająć, mogą jednak skorzystać z opieki w gimnazjum nr 7 przy ul. Kolistej.

Nie działają także żłobki, m.in. przy Dokerskiej i Ignuta. Dla dzieci dostępne są placówki zastępcze, których listę można znaleźć na stronie Urzędu Miasta w tym miejscu.

Zobacz także zmiany w komunikacji miejskiej.

08.50 - Dostaliśmy od jednego z naszych Internautów przedwojenną mapę Wrocławia. Widać na niej wyraźnie tereny zalewowe - m.in. dzisiejszy Kozanów, Trestno i Mokry Dwór. 


Kliknij, by powiększyć.

08.00 - Wyciek oleju na Kozanowie nadal groźny? Po naszej interwencji na miejsce jadą strażacy.

Wiceprezydent miasta Wojciech Adamski zapewnił wcześniej, że wyciek z pieca kotłowni jednego z zalanych bloków jest pod kontrolą a płetwonurkowie poradzili sobie z problemem. Miejski Sztab Zarządzania Krysysowego po interwencji Radia Wrocław zapewnił, że na miejsce jedzie już straż pożarna.

07.30 - Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje w gminie Wińsko, w powiedzie wołowskim, gdzie przeciekają wały. Służby i mieszkańcy całą noc pracowali przy ich umacnianiu.

Natomiast jak mówią mieszkańcy Urazu, sytuacja na ich terenie się poprawia. Ludzie, którzy wałach a także jeden z pracowników przepompowni twierdzą, że woda opadła o ok. 30 centymetrów.


Kozanów, 23.05.10, fot. Mirosław Ostrowski

06.00 - Cały czas zamknięty jest most w Ścinawie. Nadal nieprzejezdne są także most w Oławie oraz przeprawa na Widawie, łącząca Krzyżanowice i Psary.

Nie ma żadnego niebezpieczenstwa, wyciek jest pod kontrolą - zapewnił wiceprezydent Wrocławia. Z pieca w kotłowni jednego z zalanych bloków na wrocławskim Kozanowie wyciekał olej opałowy - jak dodał Wojciech Adamski płetwonurkowie poradzili sobie z problemem.

05.00 - Na wrocławskich Maślicach i Praczach Odrzańskich trwa akcja wypompowywania wody z kolektora sanitarnego na Maślicach i Praczach Odrzańskich. To ma spowodować usunięcie nadmiaru wody z zalanego Kozanowa.

Jak poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, stany wody w Bartoszowicach i na Rędzinie mają tendencję spadkową. Na terenie Wrocławskiego Węzła Wodnego woda powoli opada. Na wodowskazie w Trestnie odnotowano spadek o okolo pół metra w stosunku do kulminacji

Starosta Trzebnicki Robert Adach poinformował, że wszystkie zagrożone miejsca w powiecie zostały opanowane dzięki pracy mieszkańców oraz wsparciu służb. Stwierdził również, że wszystkie odcinki wałów będą stale monitorowane.

Zobacz także:

- Kozanów na mapie: wideo i zdjęcia

- centrum Oławy na żywo

- mapę zalanych terenów w całej Polsce

- Odrę z komina Kogeneracji SA

- Trestno i okolice w serwisie Google Maps

- Powódź na Dolnym Śląsku, 23.05.10 - relacja

- Wielka woda na Dolnym Śląsku, 22.05.10 - relacja

- Wielka woda na Dolnym Śląsku, 21.05.10 - relacja

- Wielka woda na Dolnym Śląsku, 20.05.10 - relacja

- Wielka woda na Dolnym Śląsku, 19.05.10 - relacja

- Wielka woda na Dolnym Śląsku (Wideo i zdjęcia)

REKLAMA
Dźwięki
Rafał Dutkiewicz dla Radia Wrocław

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Bodzio
2010-05-25 04:21:00
z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Ocena: 0
Konferencja Burmistrza Miasta Oława i Wójta Gminy Oława na temat nienormalnego zachowania rzeki Odra na terenie Powiatu Oława http://www.youtube.com/watch?v=OsPh3NCtfcw&feature=player_embedded
~acik
2010-05-24 23:43:46
z adresu IP: (77.113.xxx.xxx)
Ocena: 0
Gdy ktoś grzecznie pyta, to się odpowiada.Mamusia w domu tego nie uczyła,administratorze?
~Magda
2010-05-24 23:34:59
z adresu IP: (87.205.xxx.xxx)
Ocena: 0
No, jak Oławka połączy się z Odrą to przestanie być wesoło. Nie lekceważ tej rzeczki Oławianinie :-) Lepiej dmuchać na zimne.
~Oławianin
2010-05-24 23:25:12
z adresu IP: (89.200.xxx.xxx)
Ocena: 1
Dwóm rzekom? Póki co, to "zagraża" nam jedna :). Celowo napisałem "zagraża', bo prawdziwe zagrażenie to brak informacji ze strony sztabu wojewódzkiego w kwestii poczynian, zarówno w kwestii informowania mieszkańców jak i Szefa CZK w Oławie. Nie damy zatopić Oławy! P.S.: Potrzebna pomoc na Bażantowej (w Oławie oczywiście)- pojaiwły się nowe przecieki, a ramiona "trochę" zmęczone.
~Magda
2010-05-24 23:00:10
z adresu IP: (87.205.xxx.xxx)
Ocena: 0
Tylko dziennikarze mogą pomóc Oławie! Trzeba bronić Kotowic, Siedlec i Oławy, inaczej będzie katastrofa a potem zaleje Wrocław jak w 1997 roku. Oława prosi o pomoc, nie oddajmy tego miasta dwóm rzekom!
~Acik
2010-05-24 22:26:19
z adresu IP: (77.113.xxx.xxx)
Ocena: 0
Mój komentarz nie został dodany,proszę administratora o wyjaśnienie,dlaczego?
~Oławianin
2010-05-24 21:59:24
z adresu IP: (89.200.xxx.xxx)
Ocena: 0
Oława nie była zalana w 1997 i nie będzie zalana teraz! To przede wszystkim dzięki jej mieszkańom i ich heroicznemu wysiłkowi przy obronie Zaodrza, ale także służbom mundurowym wszystkich formacji pracującym bez wytchnienia na wałach Odry w Oławie i nie tylko tam. Gro z tych osób (cywilów i "na służbie") broni w obecnej chwili wałów, a raczej galarety która z nich powstała, w Siedlcach i Kotowicach. Powoli opadająca woda (chyba szybciej paruje niż odpływa) to faktycznie zagadkowe zjawisko. Od 11:30 Burmistrz M. Oława nie potrzymał na piśmie stanowiska Wojewódzkiego Sztabnu w tej sprawie. Czy tylko wysłanie TVN24 może pomóc w tej sprawie?
~Magda
2010-05-24 21:47:41
z adresu IP: (87.205.xxx.xxx)
Ocena: 1
No właśnie, dlaczego woda nie opada? Jak to możliwe? Przecież wały tam nie wytrzymają, potem ta woda ruszy na Wrocław. Ktoś w ogóle zdaje sobie z tego sprawę? To jakiś koszmar, w 1997 roku Oława obroniła się a teraz ma ją zalać? Co się dzieje?
~Bodzio
2010-05-24 20:27:04
z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Ocena: 1
Wywiad ze Starostą Powiatu Oława na temat zagrożenia Dla powiatów Oława i Wrocław Przez rzekę Odra (Kotowice, Siedlce i Oława). Na odrze pomiędzy Oławą a wrocławiem zachodzi bardzo niepokojace zjawisko, mianowicie stan Odry nie obniża się z tego co ki wiadomo od paru godzin pomimo tego że zarówno w Brzegu jak i we Wrocłaiu tak. W samej oławie jak i w Kotowicach oraz Siedlcach woda nie opada i utrzymuje się w granicach ok 755 cm. http://www.youtube.com/watch?v=qmj8LJi7ifQ&feature=player_embedded
~Bodzio
2010-05-24 20:26:13
z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Ocena: 0
Wywiad ze Starostą Powiatu Oława na temat zagrożenia Dla powiatów Oława i Wrocław Przez rzekę Odra (Kotowice, Siedlce i Oława). Na odrze pomiędzy Oławą a wrocławiem zachodzi bardzo niepokojace zjawisko, mianowicie stan Odry nie obniża się z tego co ki wiadomo od paru godzin pomimo tego że zarówno w Brzegu jak i we Wrocłaiu tak. W samej oławie jak i w Kotowicach oraz Siedlcach woda nie opada i utrzymuje się w granicach ok 755 cm.
~Magda
2010-05-24 20:10:15
z adresu IP: (87.205.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jaka jest sytuacja w Oławie, Siedlcach i Kotowicach? Podobno wały ledwo się trzymają! Sprawdźcie to na litość boską!
~powiatowa.info
2010-05-24 18:21:19
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 1
Witam Poszukujemy strażaków z Kamiennej Góry, którzy pojechali do akcji we Wrocławiu. Strażacy pojechali wozem bojowy marki Renault na kamiennogórskich tablicach rejestracyjnych - DKA. Jako portal informacyjny z powiatu kamiennogórskiego chcemy przekazać informację o nich - gdzie są i co robią. Wielu mieszkańców Kamiennej Góry pyta się nas (portal) co z nimi się dzieje. Wiem że wczoraj na Kozanowie (godzina 20:30) nie było ich na pętli. Potem układałem worki w tamtych okolicach. Jakby ktoś miał zdjęcie wozu, informacje o miejscu przebywania w trakcie tych kilku dni proszę o maila [email protected] lub [email protected]
~czytelnik GW odczasudocza
2010-05-24 18:19:21
z adresu IP: (77.113.xxx.xxx)
Ocena: 0
Otwieram dzisiejsze wyd gw Wrocław, str 1 tekst i fotki z kłeski budowniczych wału, myślę sobie wielka szkoda i wspólczucie dla mieszkańców. Str 2 ''Oblany egzamin z powodzi" i rozradowana gęba Adamskiego z flaszką w ręku i pomocnikiem J. Obremskim u boku i tak się zastanawiam skąd ta radość, czyżby ów mur budował obóz pisowców?
~wniebowzięty
2010-05-24 17:32:46
z adresu IP: (77.113.xxx.xxx)
Ocena: -1
piękny jest nasz kraj z lotu ptaka.
~Adam sky
2010-05-24 17:28:33
z adresu IP: (77.113.xxx.xxx)
Ocena: 0
Adamski znowu powiedział..., a radio "sieje panikę i zawraca głowę PSP"
~"kszysiek"
2010-05-24 17:23:46
z adresu IP: (77.113.xxx.xxx)
Ocena: 0
A GDY WODA ZEJDZIE WARTO SIĘ JUŻ PRZYGOTOWAĆ DO NASTĘPNEJ KATASTROFY KTÓRA NIESIE MALARIĘ, DENGĘ, ZÓŁTĄ FEBRĘ, WIRUSOWE ZAPAL. MÓZGU I INNE, A TO DZIĘKI Culex pipiens
~Roger
2010-05-24 17:02:34
z adresu IP: (80.35.xxx.xxx)
Ocena: 0
Mieszkancy Kozanowa powinni podziekowac dzialkowcom za kolejna powodz na tym osiedlu. Zwlaszcza jednemu Panu… To jest nasza smutna rzeczywistosc, ze przez prywate jednostki stoja inwestycje przeciwpowodziowe jak i drogowe. I nic tu nie da zwalanie odpowiedzialnosci na Prezydenta czy urzad. Prawo powinno byc zmodyfikowane!
~Xlud
2010-05-24 16:29:59
z adresu IP: (217.119.xxx.xxx)
Ocena: 0
jakby ktos jeszcze nie widzial to jest mapa powodziowa terenu wrocławia i okolic- moze jeszcze sie komus przydac : http://tinyurl.com/powodz-wroclaw
~Szymon
2010-05-24 15:49:44
z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Ocena: -1
Niemcy po '97 całkowicie przebudowali i podwyższyli wały u siebie. A u nas? Mały remoncik, przyklepać, podwiązać i jakoś to będzie. A przecież kasa z UE była...
~i-Grażka
2010-05-24 15:00:15
z adresu IP: (194.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
Żal ogromny tragedii mieszkańców Kozanowa tej, którą przeżywają teraz i tej sprzed 13 lat! Kiedy powstawały pierwsze bloki na Kozanowie, to potrzeba budowania była silniejsza niż rozsądek i nikt się nie przyjmował powodzią i zagrożeniem. Tym razem nie mogę zrozumieć jednego – jak po niedawanych doświadczeniach, ktokolwiek wydaje zgodę na kolejne inwestycje na tym terenie – owa zalana ulica najbliżej rzeki! Skądinąd wiem, że Zarząd spółdzielni na tym osiedlu podjął uchwałę o dalszej rozbudowie!!! Kto na to pozwala? Trzeba pomóc tym ludziom, a w następnej kolejności wreszcie przygotować spójny plany na wypadek powodzi dla całego Wrocławia i Polski. Tym razem napawa optymizmem fakt, że powodziowy strach zajrzał w oczy Stołecznym urzędnikom i mieszkańcom tak szeroko objętego wszelkimi (!!!) inwestycjami Mazowsza. Czas na wyciągnięcie wniosków, pisać można by było wiele...
~acik
2010-05-24 14:59:02
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: -1
do Bodzia;prosto to rozwiązał jeden wójt:oddał sprawę do wyjaśnienia prokuraturze.Może władze samorządowe zalanych przez Widawę podwrocławskich osiedli powinni zrobić to samo? Afera wokół dobczyckiego zbiornika Wójt gminy Bochnia (woj. małopolskie) wysłał w poniedziałek do prokuratury zawiadomienie w sprawie wypuszczania wody ze zbiornika retencyjnego na rzece Rabie w Dobczycach. Według niego w wyniku tego zalany został znaczny obszar gminy. - Jest bardzo dużo wątpliwości w tej sprawie. Dlatego wystąpiłem do prokuratury o zbadanie dwóch kwestii: po pierwsze, zasadności spustów wody w takiej ilości, które spowodowały, że Raba wyszła z koryta oraz po drugie, kwestii systemu informowania o zrzutach wody, bo straty byłyby mniejsze, gdybyśmy o nich wiedzieli - powiedział w poniedziałek wójt gminy Jerzy Lysy
~D.D.G
2010-05-24 13:52:42
z adresu IP: (83.21.xxx.xxx)
Ocena: 0
Gdzie jest potrzebna pomoc? Chcemy jutro pomóc przy umacnianiu wałów, ale nie wiemy gdzie sie udać. Czy ktoś może o tym poinformować?
~szew
2010-05-24 13:29:45
z adresu IP: (83.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
Stowarzyszenie TRATWA uruchamia punkt, w którym przyjmowane będą “dary” dla powodzian (nie tylko z Wrocławia). Prosimy o przynoszenie rzeczy na ul. Legnicką 65 (budynek dawnej zajezdni tramwajowej – część od ulicy Legnickiej). Punkt czynny będzie w godzinach 10.00-18.00 www.tratwa.org 71 321 08 71
~Bodzio
2010-05-24 12:53:32
z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Ocena: 0
do acika.... muszę się zgodzić z tobą co do jednej sprawy..... Jeżeli ktoś ma odpowiedzieć przed sądem za wlanie wody z Odry do Widawy to może tak się stać tylko jeśli nikt nie kontrolował czy rzeka Widawa zalewa czyjeś domy i stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ale moim zdaniem najbardziej winni są ludzie którzy dopuścili aby powstawały całe osiedla na terenach które są naturalnym rozlewiskiem rzek, czyli mówiąc w prost są terenami zalewowymi... To jak zadbano o to aby powódź się nie powtórzyła dobitnie pokazuje artykuł GW z dnia dzisiejszego http://wyborcza.pl/1,75248,7923787,Nieodrobione_lekcje_z_powodzi__Nawet_nie_wydalismy.html
~Ania
2010-05-24 12:23:52
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 0
gdzie nalezy dzisiaj zawozic prowiant? pod Wzgórzem Andersa dzis jest pusto, nakupilam prowiantu, nie wiem co z tym zrobic.
~Szaulo
2010-05-24 12:16:06
z adresu IP: (82.143.xxx.xxx)
Ocena: 0
Czy ktoś wie, czy Mostem Osobowickim odbywa się normalnie ruch samochodowy?
~acik
2010-05-24 12:15:25
z adresu IP: (95.41.xxx.xxx)
Ocena: 0
Do Bodzia, masz moją odpowiedz w komentarzach z dnia wczorajszego. DO SUCHEGO...
~Bodzio
2010-05-24 11:05:56
z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Ocena: 1
Co do sytuacji w Siedlcach i Kotowicach wiem tylko tyle że wały są bardzo nasiąknięte i mają przecieki na odległości kilkuset metrów.... Ponoć na miejscu wały umacnia kilka set osób włącznie z wojskiem i strażą pożarną... Część Kotowic jest już podtopiona....
~olo
2010-05-24 10:44:09
z adresu IP: (95.41.xxx.xxx)
Ocena: 0
Pani Zdrojewska nie musi pytać na antenie radia wszak do męża bliżej, szybciej.....
~sss
2010-05-24 10:42:45
z adresu IP: (217.153.xxx.xxx)
Ocena: 0
Witam, wie ktoś co się dzieje w Kotowicach i w Siedlcach? Podobno pojechał w tamtą stronę konwój ciężarówek wojskowych?
~eee
2010-05-24 10:36:54
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: 0
Niemiecka mapa powinna stanowić punkt odniesienia dla naszych władz i specjalistów. Jeżeli te tereny zostały przewidziane pod zalanie to należy je poprostu zalać, - przeprowadzić ewakuację tysiecy ludzi, i najzwyczajniej w świecie pozwolić wedrzeć się tam wodzie. poziom zalania będzie wyższy ale za to skoncentrowany na o wiele mniejszym obszarze. nie należy zalewać wszystko do okoła i kombinować jak przechytrzyć siły natury, co sie jeszcze nikomu nie udało.
Reklama