Zakopower we Wrocławiu

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-01-16 13:45 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Zakopower wystąpi 14 lutego o godz. 20.30. w sali RCTB przy Hali Stulecia.

Zakopower to obecnie najbardziej znany w Polsce zespół, który z powodzeniem połączył muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami, oraz rockową estetyką. Zakopower zadebiutował na  polskim rynku muzycznym płytą  Music Hal wydaną w 2005 roku. Znakomite kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, w nowatorskim, energetycznym wykonaniu zespołu, zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczności (ZŁOTA PŁYTA) i docenione przez jurorów wielu festiwali muzycznych – zwycięstwo nieznanego wówczas nikomu Zakopower w  Opolu  oraz  na Top Trendach w 2005. Zakopower nominowany był między innymi do MTV EUROPE MUSIC AWARDS 2005,  do  nagrody YACH FILM, a także został dostrzeżony przez  AKADEMIĘ FONOGRAFICZNĄ, która płycie „Music Hal“ przyznała nominacje do FRYDERYKA aż w sześciu kategoriach.

Druga płyta zespołu  Na siedem, wyprodukowana  przez Mateusza Pospieszalskiego ukazała się w 2007 roku. We wrześniu, dzięki współpracy z „Polska The Times” miała szansę dotrzeć do słuchaczy w ogromnym jak na polskie warunki nakładzie ponad 600.000 egzemplarzy. W listopadzie pojawiła się w sklepach wersja rozszerzona płyty z gościnnym udziałem  Nigela Kennedy’ego. Pomimo olbrzymiego pierwszego nakładu  Na Siedem, dystrybuowana w sklepach osiągnęła status  Złotej Płyty. Teksty, oprócz członków zespołu, napisali m. in. Kayah, Adam Nowak i Rafał Bryndal. Na krążku słychać rockowe, punkowe, jazzowe a nawet afrykańskie rytmy. Za tę płytę Zakopower został uhonorowany nagrodą  Fryderyk w  kategorii Album roku Etno/Folk. Nie długo później osiągnął  kolejny wielki sukces, wygrywając  45 Festiwal w Opolu.  Podsumowaniem bardzo udanego sezonu koncertowego zespołu (ponad 100 koncertów w tym za granicą:  w Indiach, na Węgrzech, we Włoszech, w Chorwacji,  USA)  jak również dotychczasowych poczynań zespołu na scenie muzycznej było DVD Koncertowo wydane w kwietniu 2009. Niespełna rok później Koncertowo osiągnęło status ZŁOTEJ PŁYTY.

Zespół ma tysiące wiernych fanów, dzięki którym regularnie grywa około 80 koncertów w roku. Pozycja Zakopower umacnia się również na europejskiej scenie World Music. Zespół zagrał na prestiżowych europejskich festiwalach: w OSTRAWIE, RUDOLSTAD oraz na węgierskim SZIGET FESTIWAL.  W 2010 roku dołożył do tego udział w Nigel Kennedy's Polish Weekend Londynie w prestiżowej sali Queen Elizabeth Hall  Southbank Centre, gdzie zagrał  trzy koncerty w tym w  dwóch  projektach wspólnie z Nigelem Kennedy. Nie uszło to uwadze brytyjskiej prasie,  The Times rozpływał się nad muzyką Zakopower i grą na skrzypcach Sebastiana Karpiela. Na Zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza Zakopower, jako przedstawiciel polskiej kultury, mocnym akcentem zakończył  Światową Wystawę  EXPO 2010 w SZANGHAJU dając żywiołowy koncert licznie zgromadzonej chińskiej publiczności. Świetne przyjęcie publiczności i kontakty tam nawiązane dają
nadzieję na dalsze koncerty Zakopower w Państwie Środka. 2011 rok stoi pod znakiem długo wyczekiwanego, nowego albumu – Boso. Premiera 17 maja 2011.
Pierwszy singiel „Boso” zdobył najwięcej głosów publiczności a tym samym tytuł Złotej Superpremiery na 48 Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. A cała płyta osiągnęła status ZŁOTEJ PŁYTY. 


Skład zespołu:


Sebastian Karpiel Bułecka - głos, skrzypce, dudy podhalańskie, fujara słowacka,
Bartek Kudasik - głos, altówka;
Wojciech Topa - głos, skrzypce;
Józef Chyc - głos, basy podhalańskie;
Piotr „Falko” Rychlec - instrumenty klawiszowe;
Łukasz Moskal - głos, perkusja;
Tomek „Serek” Krawczyk - gitara elektryczna;
Michał Trąbski - gitara basowa
Dominik Trębski - trąbka

Nagrody:

2005 – Superpremiera - Opole Festiwal
2005 – Sopot TopTrendy Festiwal
2008 – Superpremiera - Opole Festiwal
2008 – Fryderyk, Album roku Etno/Folk
2011 – Superpremiera - Opole Festiwal

Dyskografia:

Music Hal (cd), 2005;
Na siedem (cd), 2008;
Koncertowo (dvd), 2009;
Boso (cd), 2011

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama