DRJ 2010: Głuszyca

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2010-07-11 09:14 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
DRJ 2010: Głuszyca - Fot. PRW
Fot. PRW

Południowi sąsiedzi ze Starkova przywieźli do miasta swoje knedliczki z gulaszem i niespodziankę - bigos na słodko. Posłodzona kapusta może wydawać się dziwna ale smakuje dobrze. Gospodynie w kilka godzin wydały mieszkańcom i turystom blisko tysiąc porcji. Do jedzenia przygrywała czeska kapela, a młode wokalistki na tyle spodobały się publiczności,że mimo upału nie brakowało chętnych do tańca.

Czesi i Polacy z tych dwóch przygranicznych miejscowości przyjaźnią się od lat, jesienią Głuszyca w rewanżu zawiezie do Starkova swoje przysmaki nie zabraknie prawdziwego polskiego bigosu czy pierogów. Z okazji kolejnych Dni Kultury Czeskiej wydany został specjalny dwujęzyczny kalendarz z przepisami kulinarnymi.


Głuszyca, położona między górami kusi turystów przepiękną okolicą, jak mówią gospodarze miasta coraz więcej mieszczuchów wybiera tamtejsze pagórki na miejsce do wypoczynku i życia. W samej Głuszycy działa miejski basen, w pobliżu miasteczka są stawy i zalany wodą kamieniołom. W okolicy powstało 150 kilometrów tras rowerowych, o różnym stopniu trudności.

Miejscowi opowiadają, że w mieście osiadł czarny bocian, jednak w upalny dzień nie pokazywał się publicznie.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.