Keane wraca do gry

Wojciech Janicki | Utworzono: 2012-03-19 15:33 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

Keane to brytyjska grupa rockowa powstała w 1995 roku w miasteczku Battle, w East Sussex, a święcąca największe sukcesy w pierwszej dekadzie XXI wieku.
Doświadczyli ich przede wszystkim Tim Rice-Oxley (fortepian, śpiew w chórkach), Tom Chaplin (śpiew) i Richard Hughes (perkusja). W stopniu mniejszym cieszył się z nich współzałożyciel Keane, gitarzysta Dominic Scott, który pożegnał się z formacją w 2001 roku.

W powstaniu Keane niemałą rolę odegrały mamy Rice'a-Oxleya i Chaplina. Panie były ze sobą blisko zaprzyjaźnione, zaprzyjaźnili się także ich synowie, zaś znajomość chłopców przedłużyła się znacząco poza harce w piaskownicy. Tim i Tom podzielali fascynacje muzyczne, które ujawniły się z wielką siłą, gdy uczęszczali do Tonbridge School w Kent.

Tam poznali Hughesa i Scotta. Zespół założyli jednak dopiero w Londynie, podczas studiów. Inicjatywa wyszła od Tima. Początkowo nazywali się Lotus Eaters i grali głównie covery. Talent Rice'a-Oxleya zauważył Chris Martin z Coldplay, który zaoferował mu posadę klawiszowca w swoim zespole. Tim odmówił. W tym czasie Lotus Eaters przepoczwarzył się bowiem najpierw w Cherry Keane, a po niedługim czasie w Keane i zaczął ostro pracować. Nazwa ma związek z przyjaciółką rodziny Chaplina, która się nim opiekowała, a po śmierci zapisała familii Toma swój majątek.

W 1999 roku Keane nagrał swojego pierwszego singla, "Call Me What You Like", i wydał go własnym sumptem. Zaczął też koncertować w londyńskich pubach. Wkrótce pojawił się kolejny singel, "Wolf At The Door", w minimalnym nakładzie, przez co do dziś jest kolekcjonerskim rarytasem. Dla Dominica Scotta oczekiwanie na sukces komercyjny było za długie i postanowił on odejść z zespołu. Wybrał studia na London School Of Economics.

Zdążył jeszcze wziąć udział w sesji nagraniowej we Francji, na zaproszenie producenta Jamesa Sangera. Zarejestrowano tam między innymi późniejszy wielki  przebój "Bedshaped" oraz "This Is The Last Time". Cztery piosenki z sesji francuskiej znalazły się następnie na debiutanckiej płycie "Hopes And Fears" z 2004 roku, która okazała się wielkim sukcesem i dała początek kilkuletniemu okresowi ogromnej chwały Keane.

Debiut dziewięciokrotnie pokrył się w Wielkiej Brytanii platyną, dotarł do szczytu list brytyjskich. Tylko na Wyspach rozeszło się ponad pięć i pół miliona kopii krążka. Keane otrzymał dzięki niemu dwie BRIT Awards. Cztery lata trzeba było czekać na nowe nagrania Keane. Płyta zapowiada się "uroczo" i może to być  absolutny hit wiosny 2012.

Warto wspomnieć, że Tom pracował w czasach studenckich jako wolontariusz w południowej Afryce, pomagając biednym. Stąd jego wrażliwość na problemy krajów Trzeciego Świata i zaangażowanie Keane w akcje charytatywne. Z kolei Tim Rice-Oxley dał się poznać jako wzięty kompozytor dla między innymi Gwen
Stefani i Kylie Minogue.

Piosenka "Silenced By The Night" jest "pieśnią" tygodnia w Radiu Wrocław. Można posłuchać tego "fajnego" nagrania nieco głośniej - proszę śmiało spróbować bo warto!

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.