DRJ na ludowo w Lądku Zdroju

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2010-07-25 10:28 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
DRJ na ludowo w Lądku Zdroju - Fot. PRW
Fot. PRW

Niedzielne święto muzyki i śpiewów ludowych przyciągnęło do Amfiteatru Zdrojowego w Lądku  sporą liczbę widzów. Turyści, kuracjusze i lądczanie bawili się świetnie, do czego przyczyniły się nie tylko znane i lubiane kapele.

Oprócz muzycznych występów atrakcją był jarmark produktów rzemiosła ludowego. Na stoiskach w Parku Zrojowym królowały ręcznie wykonane ozdoby, wśród nich m.in. wyroby kowalskie. Nie zabrakło straganów z produktami spożywczymi, na których dominowały liczne gatunki miodów oraz góralskie oscypki.

Głównym punktem programu był 2. Zdrojowy Festiwal Muzyki Ludowej, w którym kapele i zespoły walczyły o Pucha Burmistrza Lądka Zdroju. Wśród uczestników były znane z Ludowej Listy Przebojów Radia Wrocław: Borowianki, Dolnoślązacy, Kukułki, Rozmaryn, Siekiereczki, czy Smolniczanie.

Jury osobno oceniało zespoły śpiewacze, a osobno te którym towarzyszyły kapele. Każdy musiał zaśpiewać o zaletach miejscowych wód, co było jednym z warunków udziału w konkursie festiwalowym.

Werdykt do łatwych nie należał. Ostatecznie po burzliwych naradach zdecydowano, że w kategorii kapel ludowych najlepsi byli Dolnoślązacy, a zwycięstwo wśród zespołów śpiewaczych przyznano Siekiereczkom z Gierałtowa.

Oprócz pieśni i tańców, barwnych ludowych strojów lądecka publiczność z pewnością zapamięta na długo charyzmatycznego lidera kapeli Szemiele-Boduchy pana Jana Boduszka, sympatycznych strażaków z OSP Żelazno, którzy nie szczędząc rąk, gardeł i syren alarmowych kibicowali kapeli Karkonosze, a także pań: Cecylii i Józefy, które jak gminna wieść niesie robią najlepsze na Dolnym Śląsku wino…z buraków i aloesu.

Zdrojowy Festiwal Muzyki Ludowej prowadziła ze sceny prezenterka Ludowej Listy Przebojów, dziennikarka Radia Wrocław Małgorzata Majeran-Kokott. Jej sprawna i dowcipna konferansjerka bardzo przypadła do gustu nie tylko publiczności. Kapela Dolnoślązacy w uznaniu zasług naszej radiowej koleżanki w popularyzacji muzyki ludowej, napisała specjalną piosenkę na jej cześć, która została wykonana w części finałowej Festiwalu.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.