Ethno Jazz Festival 2008

Marianna Kasperczyk, MK / Ethno Jazz Festival | Utworzono: 2008-09-11 11:32 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Yasmin Levy, wschodząca gwiazda sceny world music, łącząca w swojej twórczości żydowsko - hiszpańskie ladino z andaluzyjskim flamenco, wystąpi już w przyszłym tygodniu, 16 września w C. S. Impart, o 20.00.
W Radiu Wrocław można wygrać bilety na ten koncert!

Yasmin Levy urodziła się w Jerozolimie w 1975 roku. Od najmłodszych lat miała kontakt z kulturą i śpiewem ladino ponieważ jej ojciec (Yitzhak Levy) był bardzo ważną osobistością w kręgu ludzi prowadzących badania i zajmujących się ochroną kultury żydowsko-hiszpanskiej, której tradycja ma źródła w XV-wiecznej Hiszpanii. Do dziś ladino pozostaje jedną z najbardziej przejmujących i romantyczych muzycznych tradycji.
W swoim głębokim i przejmującym stylu śpiewania, Yasmin jednocześnie zachowuje i wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco.
Na debiutanckim albumie Yasmin Levy zatytułowanym "Romance & Yasmin" dominowały utwory ladino, a płyta wywołała wielkie poruszenie wśród miłośników muzyki na całym świecie. Kolejny album "La Juderia" przyniósł unikalne połączenie ladino i flamenco - to dzięki tej płycie ukształtował się charakterystyczny styl artystki gdzie żydowska duchowość i hiszpańskie emocje znalazły idealne połączenie.
Od początku kariery Yasmin Levy z wielkimi sukcesami koncertuje na całym świecie. W 2004 roku wystąpiła na wielu międzynarodowych festiwalach i podczas wielu wydarzeń kulturalnych - WOMAD w Singapurze, Forum Barcelona oraz na noworocznym koncercie BBC w Londynie. W 2005 roku zagrała trasy koncertowe w Europie i USA, w tym wystąpiła na londyńskim Ronnie Scott i na festiwalu WOMAD w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W listopadzie 2005 wystąpiła w najważniejszym muzycznym programie telewizyjnym w Wielkiej Brytanii "Later with Jools Holland", a w grudniu zakończyła rok występem w jednym z najsłynniejszych miejsc koncertowych na świecie - Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Następne lata przyniosły trasy koncertowe i występy w prestiżowych salach, m.in.: Wielka Brytania, Kanada, Meksyk, Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Szwecja, Norwegia, Dania, Belgia i Litwa.
Ostatnia płyta artystki to "Mano Suave" (wydana w 2007 roku), dystrybuowana na całym świecie przez prestiżową firmę Harmonia Mundi. Nagrania z tej płyty trafiły do wielu rozgłośni radiowych całego świata i przyczyniły się do znacznego wzrostu popularności Yasmin Levy i ugruntowania pozycji jednej z najciekawszych osobowości na scenie World Music.
Yasmin Levy jako jedna z nielicznych artystek jest od trzech lat corocznie wyróżniana w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards.
Magię oddziaływania i skalę talentu Yasmin Levy porównuje się do najwybitniejszych pieśniarek world music młodego pokolenia takich jak Mariza, Buika czy Lhasa.

Na drugim koncercie Ethno Jazz Festivalu posłuchamy Natachy Atlas & The Mazeeka Ensemble.
Wystąpią w Sali Koncertowej Radia Wrocław, przy ul. Karkonoskiej 10, 27.09 o 20.00

Natacha Atlas to urodzona w Belgii, córka Egipcjanina i Angielki, znana na całym świecie artystka łączącą muzykę arabską i północnoafrykańską z zachodnim popem i elektroniką. Większą część swojego życia spędziła na przeprowadzkach. Mieszkała w Brukseli, w Egipcie, Grecji i Anglii, a obcowanie z tak różnymi kulturami nie mogło pozostać bez wpływu na muzykę, którą tworzy. Mając na swoim koncie udział w kilku krótkoterminowych projektach, na początku lat 90 los zetknęła się z wielokulturową londyńską grupą Transglobal Underground. Spotkanie przerodziło się w długotrwały i szczęśliwy związek. Początkowo artystka występowała z grupą gościnnie, jednak już po dwóch latach wybiła się na czołową członkinię kwartetu dając niezapomniane pokazy jako wokalistka i tancerka brzucha.
Swoją karierę solową rozpoczęła w roku 1999 i wkrótce zasłynęła jako jedna z najbardziej oryginalnych i innowacyjnych postaci świata artystycznego naszych czasów. Sukces, jaki odniosła zarówno na Bliskim Wschodzie jak i na zachodzie, świadczy o tym, jak atrakcyjne może być połączenie odmienności. Egzotyczne arabskie skale, rytmy i warstwy muzyczne otwierają nowe horyzonty przed uwięzionym w rytmie 4/4 zachodnim popie i dają szansę ogromnej i różnorodnej scenie muzycznej Bliskiego Wschodu przemówić do innych kultur.
Natacha Atlas występowała na scenach na całym świecie, zarówno na międzynarodowych festiwalach (np. Montreal and Montreux Jazz Festival, Roskilde, Summer Stage Central Park NYC, Paleo Festival, Glastonbury, Olympic Arts Sydney 2000, Pirineos Sur, Sziget i wiele innych) jak i na scenach innych teatrów i klubów.
W 2000, jej arabska wersja utworu Mon Amie la Rose wdarła się do pierwszej dziesiątki listy przebojów we Francji. Tego samego roku została również uhonorowana statuetką Victoires de la Musique Awards - francuskim odpowiednikiem nagród Brits. W maju 2004, artystce przyznano nagrodę Emma (Ethnic Multicultural Media Award) w Wielkiej Brytanii w kategorii najlepsze wykonanie muzyki świata. Wydany w 2006 album „Mish Maoul" okazał się wielkim hitem i zaowocował ponad 60 koncertami na całym świecie. Artystka zagrała m.in w USA, Rosji, północnej Afryce i Europie. Na nowej płycie Natachy, wydanej wiosną tego roku, jeszcze bardziej niż zwykle przeplata się muzyka równych kultur. Śpiewając po angielsku, francusku, arabsku, hindi, a także w innych językach, Natacha po raz kolejny udowadnia, iż jest niezwykłą artystką o różnorodnym repertuarze.

Więcej informacji o następnych koncertach Etho Jazz Festival 2008 na stronie www.wrockfest.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama