ENH: Święto kina rozpoczęte (Posłuchaj)

Radio Wrocław | Utworzono: 2010-07-22 08:45 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

Dzisiaj wielkie otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ERA NOWE HORYZONTY. Uroczystość odbędzie się w Teatrze Muzycznym Capitol o godz. 18.00. Kinowy maraton rozpocznie film O bogach i ludziach Xaviera Beauvois, zdobywca Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes - zaprasza Roman Gutek.Drugim filmem otwarcia będzie "Wkraczając w pustkę".Posłuchaj zapowiedzi Jana Pelczara.W Międzynarodowym Konkursie NOWE HORYZONTY pokazanych zostanie 14 filmów premierowych. Międzynarodowe Jury w składzie: Jonathan Caouette, Piotr Dumała, Gideon Koppel, Mariusz Treliński przyzna Grand Prix festiwalu oraz 20 000 euro. Filmy powalczą też o nagrodę publiczności oraz - po raz pierwszy w tym roku - o prestiżową nagrodę FIPRESCI, przyznawaną przez krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. W jury FIPRESCI zasiądą: Laurence Boyce, Krzysztof Kwiatkowski, Yeşim Tabak.

Odbywający się po raz drugi Międzynarodowy Konkurs FILMY O SZTUCE to 12 pełnometrażowych, autorskich dokumentów. O tym, który film zwycięży i otrzyma 10 000 euro zdecyduje Międzynarodowe Jury w osobach: Grzegorza Jarzyny, Petera Mettlera, Madeleine Molyneaux, Nik Sheehan i Eve Sussman. Główną bohaterką cyklu Trzecie Oko będzie w tym roku austriacka artystka wideo-artu Mara Mattuschka.

W Konkursie NOWE FILMY POLSKIE pokazanych zostanie 7 powstałych w ostatnim roku filmów fabularnych. W tym konkursie najlepszym przypadnie wrocławska nagroda filmowa ufundowana przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 000 zł i nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za debiut w wysokości 40 000 zł. O werdykcie zadecyduje Międzynarodowe Jury, w skład którego wejdą reżyserzy: Stig Björkman i Petr Zelenka, niemiecki krytyk filmowy i Sekretarz generalny FIPRESCI Klaus Eder, selekcjoner festiwalu Berlinale Nikolaj Nikitin i krytyk Screen International Theodore Schwinke.

Swoje retrospektywy reżyserskie będzie miało 5 twórców: Wojciech Jerzy Has, Jean-Luc Godard, bracia Quay, Laura Mulvey oraz Daniel Szczechura.

O jubileuszowym festiwalu w relacji Jana Pelczara.Poza filmowych wydarzeń na festiwalu nie zabraknie Na Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu polski artysta Krzysztof Wodiczkoprzedstawi, przygotowaną specjalnie na festiwal, instalację w formie projekcji publicznej, która porusza problem polskich weteranów wojennych z Afganistanu i Iraku oraz ich rodzin zmagających się z trudnościami powrotu do cywilnego życia.

Projekcjom będą towarzyszyły spotkania z reżyserami, krytykami, artystami i publikacje. Znajdzie się wśród nich specjalna jubileuszowa odsłona magazynu Ha!art: nr 31 - GENERACJA ENH. SANOK-CIESZYN-WROCŁAW.

Do Wrocławia przyjedzie ponad 350-u gości festiwalowych. W 11 dni zostanie pokazanych 507 filmów z 50 krajów. Od 26 lipca do 1 sierpnia każdy dzień ENH będzie kończył się koncertem w klubie festiwalowym.

Posłuchaj rozmowy z Romanem Gutkiem:

Zobacz również:

ENH: Mike Patton gwiazdą festiwalu

ENH: Wielkie atrakcje dla fanów muzyki

ENH: rusza sprzedaż biletów

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.