Annie Ross - "You And Me Baby An Evening with Annie Ross"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2010-07-25 12:24 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Annie Ross - "You And Me Baby An Evening with Annie Ross" -

W 1952 r. Annie Ross mając 22 lata zdobyła sławę dzięki brawurowemu wykonaniu tekstu, jaki sama napisała do solówki tenorzysty Wardella Graya w utworze "Twisted".

W czasie tej samej sesji nagrała także dwa inne, wysoko ocenione utwory: "Farmer's Market" (jej własny tekst do wokalnej transkrypcji sola Arta Farmera) i beztekstowy "Annie's Lament". Młoda dziewczyna uważana była za Queen of Jazz. Dave Lambert, który był wówczas "najstarszym na świecie wokalistą bopowym" oraz Jon Hendricks, noszący przydomek "James Joyce of Jive", kompletowali nowe jazzowe wokalne trio. Przez krotki czas w próbach uczestniczyła również wokalistka Georgia Brown, mieszkająca z Annie w jednym pokoju, lecz w tajemniczych okolicznościach zrezygnowała. Jej miejsce zajęła właśnie Annie Ross.

Jej kariera muzyczna zaczęła się znacznie wcześniej. Urodzona w Anglii, w Ameryce pojawiła się w 1933 r. Wychowywała się u swojej ciotki - śpiewaczki Eli Logan. Już jako dziecko grywała w komedyjkach Hala Rocha z cyklu "Klan urwisów". Mając 12 lat zagrała siostrę Judy Girland w filmie "Presenting Lily Mars". Po studiach aktorskich w Nowym Jorku wróciła w 1947 r. do Anglii i występowała w nocnych klubach. W 1950 r. znowu wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie dwa lata później nagrała swoje słynne uwokalnienia solówek Wardella Graya. W 1953 r. miała legendarne europejskie tournee z orkiestrą Lionela Hamptona, w której grali również Clifford Brown, Quincy Jones i Art Farmer.

W 1957 r. weszła w skład legendarnej grupy wokalnej Lambert, Hendricks, Ross, z którą nagrała szereg znakomitych utworów. Ich pierwsza płyta, wydana przez Columbię, miała tytuł "The Hottest New Group In Jazz". Już na początku swojej kariery zespół nagrał trzy płyty cieszące się wielkim powodzeniem. Triumfalnie zdebiutował w 1959 r. na festiwalu jazzowym w Newport.

Po załamaniu nerwowym, jakie przeszła w 1962 r., Annie Ross na pewien czas zaniechała śpiewania i zajęła się aktorstwem. W 1965 r. powróciła znów do jazzowego śpiewu i wystąpiła na wielu festiwalach. W 1970 r. nagrywała dla Decci oraz wystąpiła w londyńskim Hampstead Theatre w programie "Late Night Show" prezentując londyńskiej publiczności znane kompozycje w nieco innych aranżacjach - począwszy od "Night Owl" (Taylora), poprzez "Stone Soul Picnic" (Laury Nyro), po "Vegetables" (Wilsona i Parksa). Przepięknie zaśpiewała jobimowską "Falę (Wave)" oraz dylanowski song "Country Pie".

Wśród 14 tematów, jakie znalazły się na płycie, uwagę przykuwa mozartowski "Rondo A La Turk", znany z interpretacji kwartetu Dave'a Brubecka. Poza znakomitymi interpretacjami Annie Ross brawa należą się też muzykom, którzy wspomagali legendarną wokalistkę podczas koncertu i nagrań studyjnych - m.in. pianiście Dave'owi MacRae, gitarzyście Gordonowi Edwardsowi, basiście Rickowi Lairdowi i perkusiście Dave'owi Montgomery'emu. Po latach nagrania te odkurzył i zremasterował Michael J. Dutton, przypominając młodszym słuchaczom o istnieniu takiej postaci jak Annie Ross, która zapisała się dużymi zgłoskami w panteonie wokalistyki jazzowej.


Annie Ross - "You And Me Baby An Evening with Annie Ross"
Wydawnictwo: Vocalion

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.