Konkurs Fotograficzny Kadry Modernizmu

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-07-11 15:11 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Konkurs Fotograficzny Kadry Modernizmu -

Wrocławski modernizm znany jest przede wszystkim z dzieł słynnych niemieckich architektów, np. Ericha Mendelssohna czy Maksa Berga. Tworzyli oni nowatorskie budowle, które wywarły wpływ na architekturę daleko poza granicami Śląska.

Wiele z tych budynków zostało odrestaurowanych i obecnie należy do grona najbardziej znanych i podziwianych przez turystów zabytków Wrocławia. Inaczej jest z obiektami powstałymi w okresie modernizmu powojennego. Choć ich architektura, styl i nowatorstwo nie odbiegają od znakomitych poprzedników, często skazane są na zapomnienie, obrastają brudem, a zwiedzający raczej omijają je wielkim łukiem.

Przedmiotem Konkursu KADRY MODERNIZMU jest zdjęcie budynku powstałego we Wrocławiu i zaliczanego do stylu powojennego. Konkurs oraz Wystawa Prac odbywają się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA’12. W tym roku hasłem Festiwalu jest MIASTO-MIEJSCE-MIESZKANIE.

We Wrocławiu trwa również projekt NOWE ŻERNIKI (WUWA2), który ma na celu zaprojektowanie i wybudowanie Wrocławskiego Wzorcowego Zespołu Mieszkaniowego odpowiadającego potrzebom nowoczesnego miasta oraz jego aktywnych mieszkańców.

Konkurs fotograficzny KADRY MODERNIZMU wspiera ideę projektu Nowe Żerniki i w tej edycji skupi się na człowieku jako użytkowniku i współkreatorze architektury.

Prace zgłoszone na konkurs powinny być próbą odpowiedzi na pytania:

- czym jest miejsce zamieszkania / dom / mieszkanie / ulica / plac?
- co je tworzy, definiuje?
- co jest w nim ważne?, rozpoznawalne? 

Konkurs wsparli merytorycznie znani i szanowani fotograficy oraz wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, którzy weszli w skład Jury.

Czesław Chwiszczuk – wykładowca na wrocławskiej ASP, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików okręgu Dolnośląskiego,

Agata Gabiś – historyk sztuki, Fundacja Promocji Sztuki „Transformator”,

Jadwiga Grabowska-Hawrylak – profesor na Wydziale Architektury PWr, autorka wielu realizacji budowanych w latach 60. i 70. we Wrocławiu,

Paweł Jancewicz – dyrektor Akademii Fotografii,

Roman Rutkowski – wykładowca na WA PWr, v-ce prezes SARP Wrocław,

Krzysztof Smyk – fotograf, autor wielu fotografii budynków Wrocławia,

Łukasz Wojciechowski – wykładowca na WA PWr, VROA architekci.   

Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że stanie się on przyczynkiem do dyskusji i refleksji na temat znaczenia budynków powojennego modernizmu w architekturze Wrocławia.

Na prace najlepiej odpowiadające na temat konkursu czekają nagrody:
- 1 miejsce – 500 zł + iPad (lub równowartość 2000 zł)
- 2 miejsce – 400 zł + Praktyczny Kurs Fotografii w Akademii Fotografii
- 3 miejsce – 300 zł + iPod shuffle (lub równowartość 250 zł)
- trzy wyróżnienia – 100 zł
nagrody dodatkowe: książki, prenumeraty dwumiesięcznika ARCH

Termin zgłaszania prac – 24 sierpnia 2012 r. do godz. 16.00.

Regulamin konkursu wraz z załącznikami znajduje się na stronie www.kadrymodernizmu.pl oraz stronie organizatora www.wroclaw.sarp.org.pl.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.