Trwa wielkie sprzątanie

Radio Wrocław | Utworzono: 2010-08-10 09:31 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Fot. Elżbieta Osowicz

Kolejne są składane. - Nie wszystkim można pomóc od razu - tłumaczy zastępca burmistrza Bogatyni Jerzy Stachyra.

Siedemnaście poszkodowanych gmin dostało na zasiłki prawie 7,5 miliona złotych. Najbardziej poszkodowani sa mieszkańcy Bogatyni, Markocin i Radomierzyc.

Poszkodowanych jest dużo więcej, uszkodzonych zostało kilkadziesiąt budynków.

- Na razie powodzianie mieszkają w szkole ale trzeba będzie znależć im miejsce do życia - tłumaczy burmistrz Bogatyni Andrzej Grzmielewicz:Samorządy dostaną dodatkowe pieniądze na wynajem mieszkań dla powodzian. Ma to być tysiac złotych na rodzinę. Powódź w Bogatyni i Zgorzelcu kolejny raz pokazała jakim dramatem są skutki tego, że nie ubezpieczamy nieruchomości.

Niestety czasem wybieramy najtańszy pakiet, który niekoniecznie musi obejmować wszystkie rodzaje szkód. Iwona Skrzypczak, prawnik i dzisiejszy gość Radia Wrocław mówiła, by nie oszczędzać na polisie i nie wybierać najtańszych wariantów:Szczepienia nie są konieczne - wojewoda dolnośląski odwołuje informacje o tym, że mieszkańcy Bogatyni i innych zalanych terenów powinni się szczepić na dur brzuszny i tężec. Rafał Jurkowlaniec mówił o tym jeszcze wczoraj, ale po konsultacji zmienił zdanie.Do Bogatyni, Zgorzelca i Radomierzyc jeszcze dziś ma dotrzeć 6 ton żywności i środków czystości. To dary zebrane przez Caritas Polska i Polską Akcję Humanitarną.

- Do powodzi w Bogatyni prędzej czy później musiało dojść - oceniają specjaliści. Zdaniem hydrologa Janusz Żelazińskiego na zalanie miasta zapracowały pokolenia. Jak wyjaśnił, rzeka Miedzianka jest uregulowana, brzeg wybetonowany, a domy stoją zaledwie kilka metrów od wody:W opinii eksperta domów tuż przy Miedziance nie powinno się odbudowywać, teren należy oddać rzece.

Zobacz również:

Sprawdź, jak pomóc powodzianom?

Walka z wielką wodą: drugi dzień relacji (08.08.10)

Walka z wielką wodą: pierwszy dzień relacji (07.08.10)

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama