DRJ: Było ekstremalnie!

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2012-09-22 06:45 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. prw.pl

30 godzin filmów, dyskusje, zdjęcia a przede wszystkim spotkania z ludźmi, którzy w górach zostawili serce. 17 Przegląd Film ów Górskich w Lądku Zdroju po raz kolejny pokazał, że nie brakuje ludzi z pasją.

Sale kinowe były pełne, na niektóre pokazy były takie tłumy, że trudno było się zmieścić. Nie zawiedli stali bywalcy, wielcy polscy himalaiści Anna Czerwińska, Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik przyjeżdżają na Przegląd od lat.

Są tu traktowani jak prawdziwe gwiazdy, każdy chce z nimi zamienić choć słowo. Pojawiło się już nowe pokolenie młodych globtroterów, którzy mają już na koncie wielkie wyczyny. Adam Bielecki miał w Lądku dwa spotkania, oba przy pełnych salach. Opowiadał o niedawnych wyprawach na Makalu czy K2.

Nikt nie ukrywa, że chwilami bywa trudno. Nawet bardzo trudno. Jeden krok na wysokości 8 tysięcy metrów to niekiedy 4 oddechy! Wtedy konanie 100 metrów zajmuje 2 godziny i cały organizm krzyczy, że nie chce iść do góry (ewentualnie na dół… tak). Była też w Lądku Ola Dzik posiadaczka tytułu Śnieżnej Pantery za zdobycie 5 siedmiotysięczników byłego ZSRR.

Ola może też pochwalić się rekordowym czasem w biegu na Elbrus. Wszyscy zgodnie podkreślali, że największy sukces jest wtedy kiedy udaje się wejść i zejść z góry i przeżyć!. Jednym z ciekawszych wydarzeń było spotkanie z Katarzyną Mazurkiewicz, która opowiadała o tym jak przygotować się na trekking w Himalaje. Ona sama jeździ tam od 20 lat, tym bardziej warto posłuchać kogoś kto ma takie doświadczenie, opowiadała miedzy innymi o tym jak nie wydać majątku, a jednocześnie zobaczyć fantastyczne miejsca.

Jedna z rad to tak zwany „zapas”. Zapas pieniędzy i czasu, lepiej nic nie planować na styk, bo zawsze może zdarzyć się coś nieoczekiwanego. Sprawdza się na przeglądzie ubiegłoroczna nowość, cykl Króliczek Wędrowniczek. Młodzi ludzie opowiadają o swoich podróżach z dziećmi, jest też specjalna sekcja filmy górskie dla najmłodszych. Sprawdź werdykt jury.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama