III. Festiwal Opery Współczesnej we Wrocławiu

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-09-25 15:34 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. archiwum prw.pl

Za kilka dni rozpoczyna się trzecia jego edycja.- od 28 września do 5 października. „Anioły w Ameryce” Petera Eötvösa to polskie prawykonanie opery cenionego węgierskiego kompozytora. Dzieło powstało na podstawie uhonorowanej nagrodą Pulitzera sztuki Tony’ego Kushnera o tym samym tytule. Libretto napisała Mari Mezei, żona kompozytora. Prepremiera opery odbyła się w Paryżu 23 listopada 2004 roku w Théâtre du Châtelet, następnie dzieło zostało wystawione m.in. w Niemczech, Holandii, USA i Wielkiej Brytanii.

Zespół Opery Wrocławskiej pod batutą Bassema Akiki przygotuje koncertową wersję „Aniołów”, o których kierownik muzyczny mówi: „Opera ta wzbudza silne emocje, mimo że muzyka jest pozbawiona łatwego efekciarstwa. Eötvös niezwykle konsekwentnie buduje i prowadzi akcję i osoby bohaterów – ich charaktery i emocje. Muzykę kompozytora charakteryzuje szeroki eklektyzm: dostrzec w niej można francuski spektralizm, inspiracje Karlheinzem Stockhauzenem,  muzyką elektroakustyczną oraz fascynację różnymi kulturami (np. amerykańską, Dalekiego Wschodu). Precyzja i staranność materii, bogactwo barw, a także przestrzenność i głębia muzyki są szczególnymi atutami tej opery”. W  koncertowym wykonaniu „Aniołów” we Wrocławiu usłyszeć będzie można: Aleksandrę Kubas, Małgorzatę Godlewską, Dorotę Dutkowską, Jacka Jaskułę, Łukasza Rosiaka, Aleksandra Zuchowicza, Łukasza Dulewicza, Michała Kowalika, Małgorzatę Węgrzyn-Krzyżosiak, Jolantę Górecką oraz Andrzeja Zborowskiego.

„Zítra se bude“ Aleša Březiny to teatralna adaptacja głośnego procesu sądowego Milady Horákovej, na którym została ona skazana na karę śmierci. Historia ta oparta została na szokujących dokumentach sądowych pochodzących z czasu procesu. Opera premierę miała w Národním Divadle w Pradze w kwietniu 2008 roku. Autorem libretta jest kompozytor i Jiří Nekvasil, który jednocześnie reżyseruje sztukę. Spektaklem dyryguje Andrea Hora Krausová. Główną rolę odgrywa Soňa Červená,, która wielką międzynarodową karierę rozpoczęła pod koniec lat 50. W sztuce występuje także Jan Mikušek.

„Tajemnica Sinobrodego” to spektakl baletowy do muzyki Henryka Góreckiego i Philipa Glassa, którego choreografem jest Stephan Thoss. Zespół Hessisches Staatstheater Wiesbaden, który gościnnie wykona „Tajemnicę”, wystąpi w Operze Wrocławskiej po raz pierwszy.

„Pułapka” Zygmunta Krauzego miała swoją prapremierę w Operze Wrocławskiej w grudniu 2011 roku. To pierwsza i jedyna opera, której libretto (autorstwa: kompozytora i Grzegorza Jarzyny) powstało na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza. Przedstawienie przygotował muzycznie Tomasz Szreder, a wyreżyserowała je Ewelina Pietrowiak.

„Ogród Marty” Cezarego Duchnowskiego to kameralna opera na głos żeński, aktora, media elektroniczne i instrumenty. Jej premiera odbyła się w Operze Wrocławskiej w maju 2011 roku. Opera została po raz pierwszy zaprezentowana w Lipsku w roku 2006, a następnie na festiwalu „Warszawska Jesień” w 2008.

„La libertà chiama la libertà” Eugeniusza Knapika, trzecia część trylogii „The minds of Helena Troubleyn”, premierę w Operze Wrocławskiej miała podczas II. Festiwalu Opery Współczesnej w październiku 2010 roku. Autorem libretta jest znany belgijski artysta Jan Fabre. Spektakl przygotował muzycznie  Jacek Kaspszyk, obecnie dyryguje nim Bassem Akiki. Reżyserował  Michał Zadara.

REKLAMA
Załączniki

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama