Wrocławski Sezon Mistrzów

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-10-04 10:18 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Pierwsza edycja  festiwalu, która miała miejsce w naszym mieście podczas obchodów Roku Grotowskiego w 2009 roku okazała się ważnym międzynarodowym wydarzeniem teatralnym. W tym roku festiwal jest organizowany po raz drugi, a  całe wydarzenie potrwa aż 3 miesiące.

Druga edycja festiwalu wykracza poza formułę tradycyjnego przeglądu. Wydarzenie nie zamknie się – jak to zwykle bywa – w kilku dniach przeznaczonych na prezentację spektakli, ale potrwa od października do grudnia, tworząc cały Sezon Mistrzów. W tym czasie Wrocław gościć będzie wybitnych twórców europejskiej sceny teatralnej – Eugenia Barbę, Odin Teatret, Theodorosa Terzopoulosa, Anatolija Wasiljewa czy Alvisa Hermanisa wraz z zespołem Nowego Teatru z Rygi. Bogaty program festiwalu obejmuje poza spektaklami teatralnymi m.in. projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i seminaria z udziałem polskich i zagranicznych gości. Pokazy będą prezentowane w siedzibach Instytutu Grotowskiego – w Sali Teatru Laboratorium w Rynku oraz w Studiu na Grobli przy ul. Na Grobli 30/32.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów jest związany bezpośrednio z realizowanym od 2010 roku w Instytucie Grotowskiego programem „Masters in Residence”, dzięki któremu wybitni twórcy zagraniczni mają możliwość rezydowania we Wrocławiu i realizacji swoich przedstawień w stolicy Dolnego Śląska. Jak podkreśla Jarosław Fret,  dyrektor Instytutu Grotowskiego, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów stanowi jedną z najważniejszych inicjatyw związanych z twórczością mistrzów teatru europejskiego.

Główny nurt wydarzenia otworzy premierowy pokaz polskiej wersji spektaklu „Mauzer” w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa. Pokazany zostanie także znakomite przedstawienie „Chroniczne życie” Eugenia Barby i Odin Teatret, które publiczność miała okazję poznać już w 2011 roku. Widzowie zobaczą ponadto pierwsze prezentacje pracy Anatolija Wasiljewa, który od połowy ubiegłego roku wraz z międzynarodową grupą aktorów prowadzi seminarium badawcze technik aktorskich. W ramach festiwalu po raz pierwszy w Polsce  będzie można obejrzeć również słynną sztukę Alvisa Hermanisa i Nowego Teatru z Rygi „Miłość po łotewsku”. Dodatkowo, oprócz spektakli przygotowanych przez mistrzów, pokazane zostaną prace zespołów i artystów regularnie współpracujących z Instytutem Grotowskiego.

Będzie to między innymi „Cesarskie cięcie” Teatru ZAR – nagrodzone statuetką Herald Angel oraz nagrodą Total Theatre na tegorocznym festiwalu Fringe w Edynburgu; pokazy prac włoskiej grupy Sineglossa, czy prezentacje tańca butō w wykonaniu Daisuke Yoshimoto, Kei Ishikawy i Ritsuko Takahashi. Spektaklom towarzyszyć będą spotkania z ich twórcami. W ramach festiwalu odbędą się ponadto comiesięczne dwudniowe spotkania seminaryjne prowadzone przez Ludwika Flaszena, współzałożyciela Teatru Laboratorium. Jego partnerami w dyskusjach, poświęconych największym europejskim mitom teatralnym, będą wybitni profesorowie i myśliciele: Krzysztof Czyżewski, prof. Dariusz Kosiński, prof. Grzegorz Niziołek, prof. Krzysztof Rutkowski, prof. Włodzimierz Szturc czy prof. Joanna Walaszek.

Wrocławianie i publiczność, która specjalnie do naszego miasta przyjedzie na festiwal, będzie mogła także skorzystać z projekcji wyświetlanych w ramach Kina Mistrzów – specjalnej edycji Kina Teatralnego, podczas której zostanie wyświetlonych 10 filmów ukazujących dorobek reżyserów współpracujących z Instytutem Grotowskiego w ramach programu „Masters in Residence”. W programie znajdą się zarówno rejestracje filmowe wcześniejszych przedstawień mistrzów, często niepokazywanych dotąd w Polsce, jak i filmy dokumentalne. Widzowie zobaczą między innymi projekcje spektakli „Kaosmos” Odin Teatret; „Bachantki” Eurypidesa oraz „Prometeusz w okowach” Ajschylosa w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa; „Serso” Wiktora Sławkina w reżyserii Anatolija Wasiljewa, opery „Tragedia Carmen” zrealizowanej przez Petera Brooka oraz pokaz filmu Dimitrisa Trikasa „Pochwała teatru” poświęconego osobie Theodorosa Terzopoulosa i Teatrowi Attis.

To jednak jeszcze nie wszystko. W programie przewidziano także premierę książki „W labiryncie. Theodoros Terzopoulos spotyka Heinera Müllera” pod redakcją Franka Raddatza, a także serię warsztatów i spotkań prowadzonych przez wrocławski Teatr ZAR pod wspólną nazwą VoicEncounters. Tegoroczna edycja zatytułowana „moja milcząca siostro” poświęcona jest historii i dziedzictwu muzycznemu Ormian, a w szczególności ludobójstwu z roku 1915.

Więcej informacji o projektach oraz tegorocznym programie festiwalu na www.swiatmiejscemprawdy.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama