Kongres Medyczny

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-10-24 16:52 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Kongres Medyczny  -

Swoją obecność potwierdzili prelegenci z całej Polski. To m.in. rzecznicy odpowiedzialności zawodowej i praw pacjenta, sędziowie, profesorowie prawa oraz adwokaci, którzy prowadzą procesy o błędy medyczne.

- Błąd medyczny i zaniedbanie może dotyczyć każdego zarówno młodego absolwenta medycyny, jak i specjalistę z wieloletnim doświadczeniem – mówi Mecenas Justyna Flankowska, organizator merytoryczny Kongresu. I dodaje: - Wyroki sądów i komisji nie są upubliczniane. Środowisko przekazuje je sobie z ust do ust: „słyszałem, że XY został skazany, ale nie wiem do końca za co”. Chcemy więc przekazać aktualną wiedzę.

Sądy od kilku lat wydają coraz bardziej surowe wyroki. To właśnie we Wrocławiu Mecenas Flankowska wspólnie z mecenas Moniką Berestecką prowadziła sprawę, w której sąd przyznał poszkodowanej rekordowe 1 mln zł odszkodowania oraz 13 tys. zł renty miesięcznie.

Okazuje się także, iż na salę sądową znacznie częściej prowadzą raczej zwykłe zaniedbania niż klasyczne błędy medyczne. Przyczynami zaniedbań są często: opieszałość, zmęczenie, brak zainteresowania pacjentem, brak dociekliwości, ciekawości - pogłębiania diagnozy. Klasyczny błąd medyczny oznacza naruszenie zasad wykonywania zawodu i zdarza się niezwykle rzadko - szczególnie w Polsce, gdzie wykształcenie lekarzy jest na wysokim poziomie. Znacznie częściej dochodzi właśnie do zwykłych zaniedbań.

Można wyodrębnić cztery kategorie błędu: a) błąd diagnostyczny (błędna diagnoza co do choroby lub jej braku), b) terapeutyczny (choroba dobrze rozpoznana, ale zalecone złe leczenie), c) organizacyjny (dotyczy szpitali, gdy błędna organizacja pracy naraża pacjenta na uszczerbek zdrowiu, np. za mało pielęgniarek, brak koniecznej aparatury) oraz d) wyboru (niewłaściwy dobór personelu medycznego, np. bez wymaganych kwalifikacji). Wszystkie te kategorie błędu są równoważne i prowadzą do odpowiedzialności zawodowej (przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej), odpowiedzialności cywilnej oraz odpowiedzialności karnej.

Mecenas Flankowska: - Poznanie skali procesów i szczegółów wyroków pozwoli uniknąć podobnych błędów oraz spowoduje wzrost bezpieczeństwa lekarzy i pacjentów. Kongres umożliwi zbudowanie platformy wymiany myśli i wiedzy prawno-medycznej dotyczącej mechanizmów powstawania błędów i zaniedbań oraz sposobów im zapobieżenia. Wszystko to pomoże wdrożyć nowe standardy, w których pacjent jest w centrum uwagi.

Więcej www.kongresmedyczny.com

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.