Antropologia „bezpieki”

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-11-08 11:56 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. mat. prasowe

W dniach 22–23 listopada 2012 r. we Wrocławiu odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Antropologia »bezpieki«. Nieklasyczna refleksja nad aparatem bezpieczeństwa w Polsce Ludowej”. Jej organizatorami są: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Historii Najnowszej Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.

Kim byli ludzie tworzący aparat bezpieczeństwa w Polsce Ludowej? Pojęcie „bezpieki” – tak mocno obecne w publicznym dyskursie ostatnich lat – stało się bardzo pojemnym hasłem, określającym niezwykle zróżnicowaną pod względem socjologicznym, antropologicznym i demograficznym strukturę. Funkcjonariusze represyjnego systemu byli umiejscowieni w dwóch porządkach życia: prywatnym i służbowym. Jak te strefy się przenikały, jaki miały na siebie wpływ? Jakie stereotypy tworzyły się na linii kontaktów służby bezpieczeństwa i obywateli? Jaki wizerunek funkcjonariusza utrwalił się w kulturze popularnej i czy przetrwał do dziś? Na te pytanie będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Antropologia »bezpieki«”.

Konferencja „Antropologia »bezpieki«” to niezwykle atrakcyjna propozycja zarówno dla naukowców – jako próba skonfrontowania możliwości, które w badaniach daje zastosowanie metodologii nauk historycznych, antropologii kulturowej, socjologii, nauk politycznych itd., jak również dla wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski.

REKLAMA
Załączniki

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama