Barbórka 2012

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-11-30 14:11 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Barbórka 2012  - fot. KGHM
fot. KGHM

Tegoroczne obchody rozpoczęły się już w październiku XXVII Biegiem Barbórkowym „O Lampkę Górniczą”. Po raz kolejny pobito rekord frekwencji. W zawodach wzięło udział ponad 1000 uczestników, większość z Zagłębia Miedziowego.

W ramach obchodów odbywają się msze święte, akademie wręczenia odznaczeń i szpad górniczych, spotkania z matkami, których trzech lub więcej synów pracuje w kopalni, zjazdy na dół oraz karczmy i biesiady. Górnicy odwiedzają także chorych pracowników w domu i szpitalu oraz zapalają znicze na grobach tragicznie zmarłych w tym roku.

Centralne obchody odbędą się 3 grudnia w przededniu imienin patronki górników – Św. Barbary. Rozpoczną się one o godzinie 14.30 ceremonią wręczenia odznaczeń w Sali im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie. W tym roku szpady górnicze, kordziki i inne odznaczenia górnicze otrzyma 110 osób. Wyróżnienie honorową odznaką „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź SA” otrzyma m.in. kpt. Tomasz Cichocki, który pod patronatem KGHM, opłynął samotnie świat.

Tradycyjnie ulicami Lubina o godzinie 16 przejdzie Pochód Lisa Majora. Młodzi adepci górnictwa symbolicznym skokiem przez skórę będą przyjmowani do braci gwareckiej. Dodatkową atrakcją, tak jak w latach ubiegłych, będzie pokaz sztucznych ogni. Zaproszeni goście natomiast będą uczestniczyć w karczmie piwnej i babskim combrze.

W dniu imienin Św. Barbary, 4 grudnia, odbędzie się pobudka górnicza. Górnicze orkiestry o 6 rano będą budzić kierownictwo spółki. Tego dnia o godzinie 13 przedstawiciele spółki złożą kwiaty pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego w Lubinie, a następnie przy Obelisku im. Tadeusza Zastawnika. To dwie bardzo ważne postaci dla zagłębia miedziowego. Jan Wyżykowski to odkrywca polskiej miedzi. W 1957 roku odkrył rudę miedzi w Sieroszowicach. Natomiast Tadeusz Zastawnik był przez trzynaście lat dyrektorem naczelnym Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.