Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-05-10 13:10 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego  -

Festiwal trwać będzie od 24 do 26 maja 2013r. Gośćmi Festiwalu będą wybitni skrzypkowie o międzynarodowej sławie, m.in.: Erzhan Kulibaev, Jozsef Lendvay, Marco Parisotto, Agata Szymczewska i Wanda Wiłkomirska.

Zorganizowane zostanie także specjalne spotkanie z Wandą Wiłkomirską,  która podzieli się ze słuchaczami wspomnieniami ze swej bogatej działalności artystycznej. W tej edycji festiwalu po raz pierwszy zostanie zorganizowany koncert muzyki jazzowej w wykonaniu światowej sławy zespołu "Krzysztof Herdzin trio". W czasie Festiwalu, obok sław światowej klasy występować będą także młodzi artyści – uczniowie szkół muzycznych w Polsce, którzy wezmą udział w specjalnych spotkaniach "Uczeń - Mistrz" prowadzonych przez słynnych skrzypków oraz prezentować będą swoje umiejętności festiwalowej publiczności podczas koncertów kameralnych.

Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego ma ogromne znaczenie dla rozwoju kultury o zasięgu regionalnym i krajowym. Trwająca już tyle lat wśród melomanów popularność Festiwalu świadczy o potrzebie organizacji tego typu wydarzeń artystycznych, w miejscu historycznie związanym z osobą Henryka Wieniawskiego. Celem głównym festiwalu jest popularyzacja muzyki Henryka Wieniawskiego, jednego z największych skrzypków i kompozytorów polskich XIX wieku, którego osoba związana jest z bezpośrednio ze Szczawnem – Zdrój. Festiwal odbywa się dla upamiętnienia dwukrotnego pobytu artysty w  uzdrowisku Szczawno - Zdrój w latach 1855 (pobyt na sześciotygodniowej kuracji, 2 występy w uzdrowisku) i 1857 (pobyt w uzdrowisku dwa miesiące, 2 koncerty dla kuracjuszy).

Pierwsze wydarzenie nawiązujące do twórczości wybitnego wirtuoza oraz jego pobytu w Szczawnie-Zdroju zostało zorganizowane w roku 1966, jako I Dni Henryka Wieniawskiego. Wydarzenie rozpoczęto od odsłonięcia pomnika Henryka Wieniawskiego w parku zdrojowym. W roku 1977 powstało Wałbrzyskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, które było organizatorem – wraz z miastem Szczawno - Zdrój, kolejnych Dni Henryka Wieniawskiego. Kolejne edycje zostały – ze względu na rosnącą rangę wydarzenia, tradycyjność oraz rozwój przedsięwzięcia, przemianowane na Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego. W roku bieżącym, organizatorem Festiwalu została Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu.

Więcej informacji na: www.filharmonia-sudecka.pl i www.teatr-zdrojowy.pl.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.