16. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

Marianna Kasperczyk, | Utworzono: 2007-11-20 10:18 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
16. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek -
16. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek - 0
16. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek - 1

Obok Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i Targów Książki w Krakowie, Wrocławskie Promocje Dobrych Książek są liczącym się, cenionym wydarzeniem o charakterze kiermaszowo-promocyjnym. Główne zadanie, jakie stawiają sobie organizatorzy to promowanie książek o wysokich walorach literackich, artystycznych i typograficznych. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek to prawdziwe święto książek, a wydawcy, pisarze i publicyści, zapraszani z całej Polski, chętnie w te dni odwiedzają Wrocław, by spotkać się z czytelnikami na spotkaniach autorskich, wieczorach literackich, wykładach i prezentacjach tematycznych – a także na wystawach i pokazach filmów, towarzyszących Promocjom już od kilku lat.

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek zrodziły się z ogólnopolskiej imprezy – Spotkań Wydawców Dobrej Książki, które odbywały się zarówno na południu jak i północy kraju, w dużych miastach, takich jak Gdańsk, Kraków, Warszawa czy Wrocław. Jednak do chwili obecnej przetrwały tylko w stolicy Dolnego Śląska w dalszym ciągu promując dobrą i ambitną literaturę.

Pierwszym organizatorem Spotkań we Wrocławiu było Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Zmieniali się nie tylko organizatorzy, ale i miejsce Spotkań. Początkowo był to budynek Opery Wrocławskiej, później wrocławski Ratusz. Impreza przybierała coraz bardziej znamienne cechy, dopracowywano sposoby funkcjonowania i program. Wielu wydawców w terminarzu rokrocznie miało zapisane Spotkania jako imprezę obowiązkową, a to za sprawą „ducha” Spotkaniom towarzyszącego.

Kiedy Spotkania Wydawców Dobrej Ksiązki zaprzestano organizować, Wrocław usamodzielnił swoją edycję zmieniając nazwę na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Szybko Promocje dorobiły się własnych, tradycyjnych punktów programu i własnego stylu. Tylko dobre książki, dobre wydawnictwa, dobre programy, kameralnie, ale za to z wyczuciem i swoistym stylem.

Od siedmiu lat Promocje mają nowego organizatora – Ośrodek Kultury i Sztuki, a od dziewięciu lat nową lokalizację – Galerię BWA Awangarda w Pałacu Hatzfeldtów w samym sercu miasta.

Przepis na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek:
- około 60 dobrych wydawców
- około 50 zaproszonych wyśmienitych autorów
- 28 godzin darmowego wstępu (od czwartku do niedzieli)
- świadomość organizatorów, że dobry wydawca to nie zawsze bogaty wydawca
- załoga nawiedzonych wolontariuszy, którzy starają się być zawsze i wszędzie na każde życzenie wydawców i czytelników
- 300 % przychylności, wytrwałości i odpowiedzialności
- oraz... odrobina szaleństwa.

Dotychczas gościliśmy ponad 300 autorów, m. in. Czesława Miłosza, Ryszarda Kapuścińskiego, Tadeusza Różewicza, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Jacka Kuronia, ks. Jana Twardowskiego, Andrzeja Stasiuka, Olgę Tokarczuk, Katarzynę Grocholę, Małgorzatę Musierowicz, Krzysztofa Vargę, Wojciecha Kuczoka, Jacka Żakowskiego, Daniela Passenta, Wiesława Myśliwskiego, Janusza Głowackiego, Krystynę Siesicką, Adama Zagajewskiego, Jerzego Sosnowskiego, Józefa Hena, Normana Daviesa.

Propozycją, która od pięciu lat wzbogaca program Promocji i cieszy się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza młodej widowni, jest ogólnopolski Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce. Dotychczas Dolnoślązacy i przybyli goście mogli obejrzeć filmy z cykli: „Wspólnota w kulturze” oraz „Oblicza kultury”, w tym m.in. filmy o K.I. Gałczyńskim, Wlastimilu Hoffmanie, Henryku Tomaszewskim, Zbigniewie Herbercie, Tadeuszu Różewiczu, Ryszardzie Kapuścińskim, Jerzym Nowosielskim, Władysławie Hasiorze, Jerzym Dudzie-Graczu, Witkacym. Każdemu filmowi towarzyszy spotkanie z jego twórcą lub bohaterem.

Kolejnym ważnym aspektem są wystawy sztuki, które na stałe wpisały się już w program Promocji, tematycznie związane lub nawiązujące do literatury i jej twórców.

Informacje o wszystkich działaniach towarzyszących Promocjom, zawarte są w wydawanym przez nas i rozdawanym bezpłatnie katalogu, który pozwoli wszystkim czytelnikom zapoznać się bliżej z wydawnictwami biorącymi udział w danej edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek i z ich ofertą.

Dla najmłodszych czytelników funkcjonuje sala zabaw i zajęć z dziećmi – ABECADŁO, gdzie autorzy i znane osoby wprowadzają maluchów w magiczny świat książek poprzez czytanie lektur oraz konkursy i przedstawienia.

We Wrocławskie Promocje Dobrych Książek od początku wpisał się ogólnopolski Konkurs Na Najlepszą Książkę Roku o „Pióro Fredry”. Przedstawiciele środowisk naukowych, literackich i artystycznych nagradzają najlepsze książki wydane w Polsce w danym roku. Od lat wręczana jest także ogólnopolska nagroda dla wydawcy za najlepszą, polską książkę dla dzieci – BESTSELLER-ek oraz WITRYNA – przyznawana przez księgarzy najlepszej książce Promocji.

Warto też wspomnieć, że Wrocławskie Promocje Dobrych Książek mają swój hejnał, skomponowany przez profesora Akademii Muzycznej we Wrocławiu – Krystiana Kiełba. dla czytelników – kolekcjonerów - rokrocznie projektowany jest ekslibris (w postaci pieczątki).

Najlepszymi rekomendacjami dla Promocji są czytelnicy, którzy rokrocznie chętnie je odwiedzają w liczbie 9-14 tysięcy. Dużą zachętą obok bogatej oferty wydawniczej jest fakt, że Promocje jak i wszelkie imprezy towarzyszące są bezpłatne dla czytelników.

W tym roku gościć będą u nas między innymi:

Piotr Oszczanowski
Remigiusz Grzela
Mieczysław Michalak
Jan Miodek
Lechosław Lemański
Bogusław Kierc
Thomas Urban
Mariusz Szczygieł
Halina Okólska
Janusz Degler
Jerzy B. Kot
Bartosz Żurawiecki
Marta Fox
Jacek Bierut
Krystyna Kurczab-Redlich
Małgorzata Musierowicz
Monika Szwaja
Marek Krajewski
Jurij Andruchowycz
Rafał Dębski
Hanna Maria Giza
Ryszard Krynicki
Piotr Mitzner
Krystyna Nepomucka
Piotr Kępiński
Tomasz Majeran
Jan Harasimowicz
Martin Pollack
Mariusz Urbanek
Dubravka Ugresić
Wojciech Kondusza
Natalia Gorbaniewska
Marcin Pałasz
Urszula Kozioł
Wojciech K. Szalkiewicz
Hanna Krall
Bogdan Tosza
Olga Tokarczuk
Agnieszka Wolny-Hamkało
Zenon Harasym
Lidia Amejko
Henryk Waniek
Tomasz Jastrun


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.