DRJ na seansie w kinie

Ewa Waplak | Utworzono: 2013-06-10 12:56 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
DRJ na seansie w kinie - fot. Justyna Chybalska
fot. Justyna Chybalska

Bo takie kino również istnieje, a ukraińskie filmy powstają od ponad 80 lat. Od poniedziałku 10 czerwca w kinie Nowe Horyzonty spotkanie z filmami zza wschodniej granicy. W programie 9 obrazów przedstawiających rozwój kinematografii ukraińskiej w XX i XXI wieku. Na początek dokument z 2010 r. "Trzy Historie Galicji". To historia trzech osób, trzech religii, trzech przenikających się galicyjskich światów, których kres nadszedł wraz z II Wojną Światową. Początek seansu o godz. 17.00 a na rozpoczęciu będziemy i my z wozem satelitarnym Radia Wrocław.

Później będzie już chronologicznie - według dat powstania zostaną pokazane dzieła ukraińskich reżyserów. Każdy seans poprzedzi krótka prezentacja, która pozwoli głębiej zrozumieć sens pokazywanych filmów, poznać autora i specyfikę czasów, w których tworzył. W programie film Oleksandra Dowżenki "Zwenyhora" z 1928 r., dokument Dżigi Wertowa "Człowiek z kamer", filmy Sergija Paradżanowa "Kijowskie freski" oraz "Cienie zapomnianych przodków", "Kamienny krzyż" Leonida Osyki, "Jezioro Łabędzie. Zona" Jurija Illienki oraz "Krótkie spotkania" Kiry Muratowej. Ostatnim i najmłodszym, bo z 2012 r. filmem przeglądu będzie "Ten, który przeszedł przez ogień" Mychajła Illienki, który w zeszłym roku był nominowany do Oskara.

Tydzień Kina Ukraińskiego (10-17 czerwca, kino Nowe Horyzonty). Początek seansów (oprócz poniedziałku 10 czerwca) o godz. 20.00.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.