Papierowy Smok i Eko-Maszyny w Muzeum Architektury

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-09-10 11:43 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Papierowy Smok i Eko-Maszyny w Muzeum Architektury -

„Natura jest pełna sytuacji, w których rozwiązaniem niezwykle złożonego problemu jest prosta odpowiedź. Jeśli jednak zapytasz chemika czy biologa o to, jak działa prosty organizm, natychmiast się zorientujesz, jak bardzo jest on skomplikowany”. Zacytowany fragment wywiadu z architektami trafia w sedno zjawiska, jakim jest twórczość pracowni AION prowadzonej przez Aleksandrę Jaeschke i Andreę Di Stefano.

Ich wystawa „Eco-machines” w Muzeum Architektury we Wrocławiu jest pierwszą prezentacją dokonań włoskiego biura w Polsce. To również druga odsłona autorskiego programu muzeum Archi-box, czyli przestrzeni cyklicznych prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze.

Pierwszym etapem drugiego Archi-boxu były pięciodniowe warsztaty, podczas których Aleksandra Jaeschke i Andrea Di Stefano wspólnie zes studentami budowali „Eko-maszynę” i opowiadali o własnych metodach pracy nad projektem.

Efektem tych spotkań, a zarazem rdzeniem ekspozycji i elementem organizującym przestrzeń Archi-boxu, jest Papierowy Smok – przypominająca origami konstrukcja złożona z ponad tysiąca tekturowych elementów, inspirowana teselacjami wybitnego matematyka Rona Rescha. Zaprojektowana przy użyciu zaawansowanych metod cyfrowych struktura została wykonana ręcznie, przy użyciu najprostszych metod i materiałów, stając się syntezą matematyki i rzemiosła.

Na wystawie „Eco-machines” prezentowanych jest również siedem wcześniejszych projektów opracowanych przez studio AION. Dotyczą one obiektów o różnej skali i formie – od niewielkiego pawilonu KOPUŁA DOME zrealizowanego jako projekt studyjny na Wydziale Architektury Università degli Studi di Catania, przez domy jednorodzinne i obiekty przemysłowe, jak JASZCZURKI czy PERYSKOP, po rozbudowane, eksperymentalne systemy konstrukcyjne infrastrukturalne, jak SZTUCZNE KORYTARZE BIOTYCZNE. Łączy je nie forma, ale logika formowania. Dlatego – aby umożliwić prześledzenie rozwoju poszczególnych koncepcji – kuratorzy wystawy oprócz finalnych wersji projektów pokazali także diagramy, schematy i szkice obrazujące przebieg metaarchitektonicznych poszukiwań ich twórców.

Wystawie „Eco-machines” towarzyszy oryginalny katalog, swoiste podsumowanie drugiej odsłony Archi-boxu. Prócz projektów, które prezentowane są na wystawie, zawiera on również rysunki i schematy objaśniające metodę budowania Papierowego Smoka. 

Więcej informacji na:
www.ma.wroc.pl
www.facebook.com/archiboxx
www.archi-box.tumblr.com

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.