STACJA EUROPA

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-09-16 14:44 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Instalacja artystyczna, happeningi, spektakle teatralne i pokazy filmów dokumentalnych wypełnią program 1. edycji festiwalu „Stacja Europa”, który odbędzie się na Dworcu Wrocław Główny od 23 września do 8 października 2013 r. Gościnna przestrzeń odnowionego wrocławskiego dworca stanie się w tych dniach miejscem spotkań z kulturą i sztuką. Wszystko po to, żeby rozmawiać o historii i przyszłości Europy. W tym roku inspiracją dla autorów stał się temat „Europa podzielona”.
„Stacja Europa” to nowe, cykliczne, międzynarodowe przedsięwzięcie zorganizowane z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” przy współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Festiwal ma przypominać kluczowe momenty historii Europy, co roku koncentrując swoje działania na innym motywie przewodnim – od „Europy podzielonej” w 2013 roku, przez „Europę solidarną”, „Europę dialogu” aż po „Europę zjednoczoną” w roku 2016.

Dworzec Wrocław Główny to naturalne miejsce spotkań podróżnych i wrocławian. Od momentu zakończenia jego renowacji staramy się, żeby był miejscem, gdzie przychodzimy nie tylko po to by udać się w podróż, ale również żeby był on ważnym miejscem na mapie kulturalnej Wrocławia. Stacja Europa wpisuje się w te działania, to bardzo ciekawy projekt, który przybliży mieszkańcom Wrocławia i podróżnym historię najnowszą Europy, w świeżej i ciekawej, bo artystycznej formie – mówi Justyna Sołtyk, dyrektor Departamentu Marketingu PKP S.A.

fot. mat. prasowe

W ramach tegorocznej edycji na placu przed wrocławskim dworcem powstanie instalacja artystyczna autorstwa Marka Stanielewicza, odwołująca się do żelaznej kurtyny i dzielącego się po II wojnie światowej starego kontynentu. Autor dzieła, wykładowca wrocławskiej ASP, podkreśla, że miejsce instalacji nie jest przypadkowe

– Dworzec w podzielonej Europie był ważnym miejscem: migracji, przesiedleń, powrotów, podróży z biletem w jedną stronę. Oznacza bardzo różne i silne emocje.
W programie festiwalu znajdą się „Piątki z filmem dokumentalnym”, podczas których widzowie będą mieli okazję obejrzeć dokument Mirosława Jasińskiego pt. „Europa Środkowa idzie na wolność”, opowiadający o kulisach współpracy opozycjonistów z Polski, Czechosłowacji i Węgier, której efektem było wyjście wojsk radzieckich z regionu. Ponadto po raz pierwszy we Wrocławiu będzie można zobaczyć „Punkt oparcia” Anny Ferens o wciąż mało znanych faktach związanych z zaangażowaniem Parlamentu Europejskiego w obronę praw człowieka za „żelazną kurtyną”, a także film Marcina Bradke poświęcony Kardynałowi Bolesławowi Kominkowi – autorowi listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku.

Na teatralnej scenie „Stacji Europa” wystawione zostaną dwa spektakle w reżyserii Krzysztofa Kopki: „Operacja Orędzie” odsłaniająca kulisy powstania listu ze słynnymi słowami „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie” oraz „Soul” inspirowany przyjazdem w 1949 roku do Wrocławia zafascynowanego komunizmem amerykańskiego muzyka Paula Robesona.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 23 września o godz. 18.00 na placu przed Dworcem Wrocław Główny. Szczegółowe informacje i program wydarzenia: www.stacjaeuropa.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama