Jointy w szkołach? Żaden problem

Martyna Czerwińska | Utworzono: 2013-10-08 08:17 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. Chmee2/Wikipedia

Co prawda przeprowadzają różne programy profilaktyczne, ale nie monitorują ich efektów. Może się więc okazać, że są kompletnie nieskuteczne, a pieniądze są wyrzucane w błoto.

Problem jest o tyle niepokojący, że po nielegalne środki sięga coraz więcej dzieci. W anonimowych ankietach co trzeci uczeń przyznał się, że miał z nimi do czynienia w szkole.

Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji mówi, że problem jest coraz poważniejszy:

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła też, że programy profilaktyczne w polskich szkołach zazwyczaj ograniczają się do zwykłych pogadanek na lekcjach wychowawczych z nieprzygotowanymi nauczycielami. Posłuchaj całej relacji:

Pod lupę NIK poszło ponad 100 placówek oświatowych w całej Polsce.

ZOBACZ TEŻ:

NIK o przeciwdziałaniu narkomanii w szkołach

Komentarz do raportu NIK [WIDEO]

Dolnośląska policja już od dawna ma na swojej stronie internetowej słowniczek, który ma pomóc niezorientowanym rodzicom we wstępnej diagnozie problemów. Policja dodaje, że słownik jest uzupełniany przez internautów. Funkcjonariusze zachęcają do współpracy.

AMFETAMINA - Amfa, Dynamit, Dziwak, Królewska, Kryształ, No Sleep, Proszek, Przyspieszacz, Pyłek, Uppers, Śnieg, Woltów, Speed, Białe, Białko, Feta, Szuwaks.

MARIHUANA - Acapulco Gold, Chicago Greek, Doniczka, Gandzia, Gras, Ziele, Skręt, Maryśka, Trawa, Zioło, Maryha, Green, Pietruszka.

EKSTAZY - Tabletki, Piguły, Piksy, Tablety, Koła, Kółka.

HASZYSZ - Afgan, African Black, Bombay Black, Czarne Maroko, Czerwony Afgan, Grant, Hasz, Czekolada, Plastelina, Kostka.

HEROINA - Biała Dama, Grzanie, Hera, Zourbie, Braun Sugar, Herbata.

LSD - Blue Dragon, Bóg Słońce, Budda, Słoneczny Uśmiech, Odbita Warga, Młot i Sierp, Kwas, ACID, Znaczki (określenie powstałe na podstawie rysunków na na znaczkach).

KOKAINA - Bazooka, Berenika, Biała Dama, Uderzenie, Koka, Koksik, Boliwijski maszerujący proszek, Śnieg.

CRACK - Kryształ, Kryształki (odmiana kokainy do palenia).

GRZYBKI - Halucynki, Łysiak Wspaniały, Łysiczka Lancetowata, Halo-grzybki, Zibeny.

MORFINA - Maja, Morfeusz, Siostra.

WĄCHACZE - Gucio, Klej, Wciągnik, Rząsznik, Wdychawek.

Buzować, grzać, hajcować - odurzać się, zażywać narkotyki.

być na haju - znajdować się pod wpływem narkotyków.

być na głodzie, na skręcie - odczuwać objawy głodu narkotykowego.

być w ciągu (cugu) - codziennie zażywać narkotyki.

cyknąć, huknąć, dać w żyłę (w kanał) - wstrzykiwać środek narkotyczny.

diler - handlarz narkotyków.

jarać, palić - odurzać się marihuaną.

przymulić - zasnąć po środkach psychotropowych.

skręt, dżoint, blant, giecik - papieros zrobiony własnoręcznie z marihuany.

snifować, żąchać, kleić się - odurzać się środkami wziewnymi.

UŻYWANIE TYCH SŁÓW PRZEZ TWOJE DZIECKO MOŻE OZNACZAĆ, ŻE MA ONO KONTAKT ZE ŚRODOWISKIEM NARKOTYKOWYM. NIE MUSI NATOMIAST OZNACZAĆ, ŻE BIERZE NARKOTYKI.

Jeżeli Masz wątpliwości skorzystaj z pomocy specjalistów.

ZOBACZ TEŻ: Wakacje. A oni piją, palą i wciągają

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Daron
2013-10-10 22:22:48
z adresu IP: (89.28.xxx.xxx)
Ocena: 0
Może zaczniecie w końcu pisać o tym jak to uczniowie odurzają się alkoholem i nikotyną, bo naukowcy już nie mają wątpliwości że alkohol i nikotyna to też narkotyki i są na wcześniejszej pozycji niż np. ta "zła" marihuana - czyli są bardziej niebezpieczne niż marihuana(potwierdza to tabela.)
~O.o
2013-10-10 18:41:05
z adresu IP: (83.28.xxx.xxx)
Ocena: -2
pojebało sie ludzim w głowach kompletnie
~8 pasarzer nostromo
2013-10-10 17:48:31
z adresu IP: (46.149.xxx.xxx)
Ocena: -1
I po co im ten słownik ? Przecież on z dnia na dzień może się diametranie zmienić haha ...
~Ja to ja to jasne jak ...
2013-10-10 14:33:55
z adresu IP: (194.63.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ale pompa z tego całego słownika buhahahahahahaha jakiś debil to musiał pisać
~knife
2013-10-10 13:10:37
z adresu IP: (198.240.xxx.xxx)
Ocena: 0
Eh... Edukacja kuleje w szkołach. Gówniarze zamiast nad sobą pracować wolą się otumaniać i gnoić. Żal mi tych ludzi, a jeszcze bardziej ich rodziń, które muszą na to patrzeć.
~pasażer
2013-10-10 13:08:48
z adresu IP: (198.240.xxx.xxx)
Ocena: 2
Patologia się szerzy. Dzisiejsza młodzierz: ćpuny, ladacznice i nieuki.
~panbongo
2013-10-10 09:48:02
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: -2
no widze z nieba wziete te nazwy ;) profesorki i inne typy ktorzy sie tak znaja gow** prawda wcale sie nie znają kazdy gada co innego pale 4 lata i zyje przynajmniej astma mnie nie męczy ;)
~12 3 ganje palisz ty
2013-10-10 09:15:28
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -2
HAHA Co to jest w ogóle? Rodziców w błędy chcecie wprowadzić to spoko :D haha Ale nazwy, od kiedy na hasz mówi sie "afgan" haha :D
~Marihuanista
2013-10-10 07:51:01
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: -1
dziwny macie ten slang kondomy :)
~JARACZKAPROGIMBUS
2013-10-09 21:52:18
z adresu IP: (195.205.xxx.xxx)
Ocena: 0
WOLNE KONOPIE !!! TYLKO LEGALIZACJA !!ZNIKNĄ NAWET TORNADA XD
~mk1981
2013-10-09 15:57:53
z adresu IP: (80.50.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ale skarb państwa nie chce na tym zarabiać i woli skazywać dzieciaki za to, że wypalą jednego, bo to zbrodnia. Puknijcie się w głowę panowie politycy i wracajcie do szkoły. Jak jesteście debilami, to was koledzy ze szkolnej ławy douczą, co jest dobre, a co złe. Karanie za marihuanę, to jakby karać kogoś, kto sprzedaje ekstrakt z guarany: 4x mocniejsza od kawy, pewnie napęd porównywalny z tym po fecie do żołądka w bombce, ale nie ryje mózgu. Albo zakazać Naturze, żeby Bieluń nie miał prawa rosnąć, albo Lulek, albo grzybków Naturze zakazać. Tym tropem odbierze się kiedyś Bogu prawo głosu, gdy chodzi o rasę ludzką. Jasne, spalcie na stosie każdego palacza, a może lepiej takiego pokroić i nabić do bongosa? Róbta, co chceta, tylko antydepresantów mi nie zalecajcie. Stop chemicznym polepszaczom nastroju, Natura o nas już zadbała, tylko WON od niej "decydentom posranym" :P Peace!
~hahaha
2013-10-09 15:49:46
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 2
jakby ktoś do mnie powiedział " ej chodź przyj*biemy doniczke" to bym chyba umarł ze śmiechu ... no ku*wa wtf ? pietruszka ? Da FUQ ?! Biała dama? KU*WA NO NIE ... po prostu śmiech an sali :D
~oko
2013-10-09 14:51:09
z adresu IP: (91.192.xxx.xxx)
Ocena: 0
słownik jest uzupełniany przez internautów hahaha prawie nic tu niema z tych których aktualnie się używa
~niemi
2013-10-09 14:50:03
z adresu IP: (89.68.xxx.xxx)
Ocena: -2
o losie... jakie po j ebane określenia.. w 70% są wzięte z rowa osoby piszącej to... i za ch u j bym nie wiedział o czym koleżka do mnie mówi. YAFUD
~bla
2013-10-09 12:59:26
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
dokladnie polska to kraj zacofany i wola ladowac za to do wiezienia jak na tym zarobic legalnie mi to jest zaltego kraju. rok szkoly i spier*** do holandii
~bombombobm
2013-10-09 12:26:32
z adresu IP: (83.108.xxx.xxx)
Ocena: 0
BOZE zacznijcie uczyc poslow, nauczycieli i rodzicow bo dzieciaki maja wiecej rozsadku i wiedzy niz wy. Kazdy mlody czlowiek uwaza ze nie mozna mu nic zakazac dlatego ma was wszytskich w dupie i robi wam na przekor, gdzie jest wolnosc wyboru? Jestem za tym zeby wszytsko bylo dostepne legalnieod 18 lat, tak jak alkohol najwieszky naroktyk swiata i fajki. Dlaczego ktos mi mowi ze nie moge palic trawki skoro to jest roslina ktora sobie rosnie od zawsze, dlaczego nie moge vo sobie ktos wymyslil? Ogarnijcie sie. Owszem dragichemiczne to syf ale o marihuanie sie wypowiadacie jak o twardych a nawet nie wiecie czym ona jest i wiekszosc z was krytykantow nigdy nie palila. bo to polska idiotyczny kraj zlodziei i biedakow. pozdrawiam z holandi
~WEEDBURGERy
2013-10-09 12:24:19
z adresu IP: (89.77.xxx.xxx)
Ocena: 1
Zalegalizować marihuanę to nie będzie takiego problemu w szkołach bo będą sklepy z naturalną marihuaną sprzedawaną od lat 18 a dilerzy uliczni by odpowiadali nie za posiadanie lecz za okradanie skarbu państwa czyli tak jakby sprzedawał nielegalnie tytoń ...
~wesoly
2013-10-09 12:20:07
z adresu IP: (46.186.xxx.xxx)
Ocena: 2
Zmień dilera na farmera. peace.
~maniek
2013-10-09 12:05:44
z adresu IP: (83.6.xxx.xxx)
Ocena: 0
legalna trawa dla każdego !!!!
~z bananem na ryju
2013-10-09 12:02:27
z adresu IP: (83.25.xxx.xxx)
Ocena: 0
to jet jeden wielki Babilon chcemy wolnych konopi reszta to ścierwo
~bober
2013-10-09 11:45:08
z adresu IP: (91.218.xxx.xxx)
Ocena: 2
LEGALNA "Acapulco Gold, Chicago Greek, Doniczka, Gandzia, Gras, Ziele, Skręt, Maryśka, Trawa, Zioło, Maryha, Green, Pietruszka" !! CHCEMY KRZAKA DLA POLAKA!
~toska
2013-10-09 09:47:59
z adresu IP: (84.208.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nie dosc ze te nazwy sobie jakis cymbal powymyslal to jeszcze rodzicow strasza bo uslysza od dziecka ze bombowa imperza byla i odrazu bedzie ze narkotyki biora. A co do marihuany to juz dawno powinna wejsc legalizacja bo niedlugo wasze zdiecko wyladuje w wiezieniu za jednego jointa a inny cymbal za gwalt czy morderstwo dostanie taki sam wyrok.
~do ggg
2013-10-09 00:36:36
z adresu IP: (178.183.xxx.xxx)
Ocena: 0
Tak jesteśmy za regulacjami prawnymi właśnie dlatego, że póki dragi są nielegalne, to wszystko jest w rękach dilerów którzy nie pytają się dziecka o wiek tylko czy ma kase... gdyby dragi były legalnie dostępne od 18 roku życia, wówczas taki gimnazjalista nie miałby z tym styczności, bo dilerom nie opłacałoby się dilować, a pan w coffeeshopie grzecznie zapytałby się takiego dzieciaczka o dowód.
~rob
2013-10-08 22:44:44
z adresu IP: (109.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
hehe pizgam z tych okreslen polowa z kapelusza jakiegos cymbała
~już nie student
2013-10-08 14:26:43
z adresu IP: (198.240.xxx.xxx)
Ocena: 2
Rośnie nam polska złota młodzierz. Przyszłość Narodu. A w rzeczywistości kolejna patologia.
~ggg
2013-10-08 12:17:18
z adresu IP: (198.240.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ciekawe co na to różni ,,legalizatorzy'' z pod znaku Palikota. Dalej są za swobodnym dostępem do drugów?
~nickinic
2013-10-08 11:59:52
z adresu IP: (198.240.xxx.xxx)
Ocena: -3
No tak. Takie są skutki pronarkotykowej propagandy jaką sieją media i dielerzy. Po mieście bezkarnie chodzą marsze głoszące legalizację marihuany (choć propagowanie narkotyków jest karalne!). A władza systematycznie zmniejsza kary.
~ryry
2013-10-08 10:54:16
z adresu IP: (46.205.xxx.xxx)
Ocena: 0
do piachu z ćpunami
~prawy do lewego
2013-10-08 10:35:34
z adresu IP: (198.240.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ćpuny i tyle. Leczyć ich powinni.