Śląsk urwał się ze stryczka (Felieton)

Robert Skrzyński | Utworzono: 2013-10-10 18:18 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

archiwum prw.pl

Spór właścicielski między miastem a Zygmuntem Solorzem został zakończony.

Miasto dostało to co chciało - czyli udziały w piłkarskim Śląsku, choć nie jest to creme de la creme, ale raczej worek bez dna, na który trzeba mieć pomysł i duże pieniądze. Solorz też dostał to co chciał, choć pewnie znacznie mniej niż chciał. A tak naprawdę to jeszcze nic nie dostał, ale pewnie dostanie.

No właśnie. Tych niewiadomych jest stanowczo za dużo. Wiadomo praktycznie tylko tyle, że miasto przejmie udziały Zygmunta Solorza w klubie. Ale za ile - tu już pełno niewiadomych.

CZY CHCESZ FINANSOWAĆ PIŁKARSKI ŚLĄSK? (ANKIETA)

Po pierwsze - akcje klubu będą poddane powtórnej wycenie. Całość ma nie być jednak warta mniej niż 8 milionów - a zatem za połowę akcji biznesmen dostanie co najmniej 4 miliony. I ma je dostać do końca roku. Po drugie - dziura na działce przy stadionie, na której miała powstać galeria handlowa. Solorz swoje prace na niej wycenił na 29 milionów złotych. Ostatecznie stanęło na 18 mln. Te pieniądze miasto ma zapłacić kiedy znajdzie kupca na działkę, ale nie później niż do końca listopada 2014 roku.

Co dalej ze Śląskiem? Kolejna niewiadoma. Jak długo i na jakim poziomie finansowania miasto będzie utrzymywać - bądź co bądź - zawodowy klub piłkarski. Musi spłacić długi wobec zawodników, które teraz stały się wyłącznymi długami miasta. A to prawie 5 milionów złotych.

Musi rozmawiać z potencjalnymi nowymi inwestorami, ale o tych wcale nie będzie tak łatwo. Nie ma wielu takich, którzy chcą tylko płacić i płacić a w zamian niewiele zyskiwać. Znikła groźba utraty licencji, upadłości układowej czy licytacji. Można powiedzieć, że Śląsk urwał się ze stryczka, ale jeszcze bardzo mu daleko do tego, żeby mocno stanął na nogach.

SOLORZ W ŚLĄSKU:

8.04.2009 - Solorz zostaje większościowym udziałowcem w Śląsku
2009 - pierwsze plany budowy galerii handlowej
2011 - wicemistrzostwo Polski piłkarzy Śląska
2011 - Solorz na meczu Śląska z Dundee United we Wrocławiu
2011 - koniec marzeń o budowie galerii handlowej
2012 - miasto informuje o dramatycznej sytuacji finansowej klubu, od stycznia 2012 Solorz nie przekazuje środków na funkcjonowanie drużyny
2012 - mistrzostwo Polski piłkarzy Śląska Wrocław
2012 - Solorz otwarcie mówi, że wycofa się z klubu
2013 - rozmowy negocjacyjne między miastem a Solorzem
2013 - wniosek miasta o zlicytowanie klubu
2013 - wniosek zarządu Śląska o ogłoszenie upadłości układowej
10.10.2013 - Solorz sprzedaje swoje udziały w klubie miastu

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama