Firmy w regionie "padają jak muchy"

Przemek Gałecki | Utworzono: 2013-10-28 07:54 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. archiwum prw.pl

Zła koniunktura, słabe zarządzanie, brak zdolności kredytowych - to główne przyczyny słabej kondycji dolnośląskich przedsiębiorców. Na Dolnym Śląsku  zlikwidowano 120 firm.

W sądach czeka prawie 500 wniosków o upadłość.

- Mimo, że do końca roku pozostały jeszcze dwa miesiące, już upadło albo złożyło wnioski o upadłość tyle samo firm co przez cały 2012 rok - tłumaczy przewodniczący VIII wydziału gospodarczego wrocławskiego sądu rejonowego, Jarosław Horobiowski



W całym województwie jest jeszcze gorzej - upaść może ponad 500 firm. Dla porównania, kilka lat temu te liczby były dwu, a nawet trzykrotnie mniejsze.

- Problemy finansowe mają duże firmy budowlane, a upadają przede wszystkim podwykonawcy - mówi ekspert rynku pracy z portalu Bankier.pl, Justyna Niedbał.



Zdaniem ekspertów już przyszły rok powinien być lepszy, bo rozpoczną się nowe programy unijne na infrastrukturę.

Posłuchaj:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Mwaruwari
2013-10-30 07:59:32
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 0
Grabież legalna może przejawiać się na tysiąc sposobów, stąd nieskończona liczba jej przejawów: cła, ochrona rynku, dotacje, subwencje, preferencje, progresywny podatek dochodowy, bezpłatna oświata, prawo do pracy, prawo do zysków, prawo do płacy, prawo do opieki społecznej, prawo do środków produkcji, bezpłatny kredyt itd., itd. Wszystkie te przejawy – połączone tym, co dla nich wspólne, czyli usankcjonowaną prawem grabieżą – noszą nazwę socjalizmu.
~Mwaruwari
2013-10-30 07:56:53
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 0
ZUS potrzebny wszystkim? A co to za wymysł? Odpowiedzialnoswc zbiorowa? Mi nie jest potrzebnu i wbrew temu co pisze "Rozsądny", który raczej powinien miec nick "Bezmyslny" wcale nie chcę żadnej emerytury z ZUSu, lecz jedynie by przestał mi zabierać i tworzyć tą mega fikcję.
~azkah
2013-10-29 21:24:48
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 0
Firmy budowlane i inne sezonowe zawieszają działalności na zime by nie płacić zusu norma a tu wielkie halo ;p
~taki_jeden
2013-10-29 10:53:00
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 0
"Zła koniunktura, słabe zarządzanie, brak zdolności kredytowych" to wszystko ma swoją przyczynę:histeryczne obciążenia fiskalne.Ale o tym wspomnieć autor zapomniał,bo jego opcja przy korycie zasiada.
~Synek stefek
2013-10-29 08:48:39
z adresu IP: (80.55.xxx.xxx)
Ocena: -1
Otwierając firmę urzędnicy tylko czekają zeby Cie zjeść. To jest chore a nasze państwo najchętniej wszystko by oddało w ręce zagranicznych inwestorów. ZUS to tez śmiech na sali porównując ZUS chodzby z Irlandia w ktorej płaci sie 7% a u nas roznica miedzy pensja netto - brutto + ZUS :/ gdybym nie musiał płacić tego to byłbym szczęśliwy i bogaty a tak pól mnie państwo zabiera
~Jaś
2013-10-29 08:12:41
z adresu IP: (89.68.xxx.xxx)
Ocena: 0
Tylko patrzeć gdy wszyscy ''padniemy jak muchy '' i co wtedy? ''kuratela'' P. Angeli Markel lub Putina ?
~Rozsądny
2013-10-28 18:37:18
z adresu IP: (31.175.xxx.xxx)
Ocena: 0
Biznesmeny z bożej łaski. Jeśli firma jest prywatna a jej właściciel składa do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości to jak to o nim świadczy? Wszystkim malkontentom narzekającym na ZUS zwracam uwagę na fakt że obecni emeryci maja emerytury z ZUS właśnie dzięki temu że komunistyczne firmy odprowadzały za nich składki. Poza tym emeryturę kiedyś będzie chciało się mieć ale teraz składek do ZUS płacić się nie chce. Absurd nad absurdy!!!!!
~worek
2013-10-28 17:07:50
z adresu IP: (89.78.xxx.xxx)
Ocena: 0
...każdy kij ma dwa końce. Aby artykuł był rzetelny, trzeba było też podać liczbę zarejestrowanych w 2013 roku przedsiębiorców a liczba ta jest znacząco wyższa niż w roku ubiegłym. Myślę, że procentowo byłyby to wyniki zbliżone. A tak? Niewiele wart artykuł z tezą. Za to jak się patrzy na liczbę nowo rejestrowanych spółek komandytowo-akcyjnych to można by wysnuć wniosek że jesteśmy potęgą przedsiębiorczości. ZUS jest potrzebny wszystkim, składki są wysokie. To oczywista oczywistość. Urzędnicy też są potrzebni, każdy kto mówi inaczej wylewa po prostu swoje emocje, bez zdroworozsądkowego podejścia. Potrzebna jest obniżka podatków by pobudzić gospodarkę, ot i tyle. Tak niewiele i jednocześnie tak wiele.
~Tom
2013-10-28 15:49:59
z adresu IP: (193.34.xxx.xxx)
Ocena: 0
ciekawe co urzędasy będą źreć jak już zarżną ostatnią firmę
~miko
2013-10-28 14:23:51
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 0
Normalnie to będzie po 2020 roku jak się perspektywa kasy z UE skończy - póki co to jeszcze 6 lat "kryzysu" pod sztandarem "specjalistów"
~zus
2013-10-28 13:54:40
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: 0
... Przyjdę po was.
~boc
2013-10-28 13:51:47
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 0
a podatki i ZUS? czemu nie ma ich podanych jako przyczyny?
~WLAŚCICIEL
2013-10-28 13:48:51
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -1
Mam mala firme, zatrudniam 8 osob. KROTKO: ZUS wykonczy wszystkich. Nie wazne czy sa zyski czy nie, zus trzeba zawsze placic. Wystarczy wiec pare gorszych miesiecy i juz jest tragedia... A w Polsce mamy parę gorszych lat... Nie ma się jednak co martwić. Nasz kochany rząd w odpowiedzi na problemy, podniesie ZUS, VAT i akcyzę. Żeby rozruszać gospodarkę.....
~Ekonom
2013-10-28 11:25:41
z adresu IP: (87.205.xxx.xxx)
Ocena: -1
Programy unijne niszczą gospodarkę. Kropka.
~TAURUS
2013-10-28 09:21:13
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: 0
Kłania się ZUS. Każdego wykończy.