Musiałowicz/Cieślak (WYSTAWA)

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-11-08 17:30 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

mat. prasowe

Henryk Musiałowicz obchodzi w styczniu swoje 100. urodziny.  Z tej okazji Galeria Miejska we Wrocławiu przygotowała przekrojową prezentację jego malarstwa i form przestrzennych, w tym tych powstałych w ostatnim dziesięcioleciu. Wystawę dopełniają fotografie Musiałowicza w obiektywie Macieja Cieślaka, laureata nagrody National Geographic w kategorii "Ludzie".

Musiałowicz zawsze był outsiderem. Jak mówi o sobie: „Jestem samotnikiem. To przynosi mi spokój i skupienie”. Z tego też powodu jego dorobku nie daje się zakwalifikować do żadnego nurtu czy tendencji w sztuce. Twórczość Henryka Musiałowicza jakkolwiek otwarta na wartości duchowe, nie jest religijna w sensie tematycznym. „Pragnieniem artysty – jak twierdzi Renata Rogozińska  - było natomiast tworzenie dzieł głęboko humanistycznych, dotykających prymarnych prawd o człowieku, o  jego dramatycznej kondycji - kruchej, przesyconej bólem przemijania, nieustannie zagrożonej cierpieniem, samotnością, niebytem, ale też pełnej tęsknoty za tym, co boskie i wieczne”.

Artysta był zawsze przeświadczony o tym, że celem tworzenia sztuki jest skłanianie widza do kontemplacji, zadumy, rozważań. W obrazach artysty powtarzają się często te same metaforyczne znaki. „Wyobrażenia ludzi tak są w nich uogólnione i w taki sposób zsyntetyzowane, że stały się jedynie symbolami, wyrażając to, co w człowieku wzniosłe i co jest w nim wartością ponad fizyczną, ponadczasową. Wszędzie u Musiałowicza napotykamy mowę znaków” – pisze Bożena Kowalska. Musiałowicz, naznaczony traumą wojny stawia w swej sztuce pytanie o sens istnienia „wobec przerażającej golgoty człowieczej”.

Prezentowane na wystawie zdjęcia to efekt spotkania i wspólnego działania Henryka Musiałowicza i Macieja Cieślaka. Stanowią one dialog między dwoma osobowościami. Artyści reprezentują bowiem różne drogi wypełnienia swojego życia sztuką. Jeden z nich jest outsiderem, zamkniętym w swojej pracowni i w pełni skupionym na tworzeniu. Drugi realizuje się zawodowo w biznesie, poświęcając fotografii swój wolny czas.

15 listopada – 14 grudnia 2013
Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
50-109 Wrocław
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku  w godzinach 10-18 i w soboty w godzinach 12-16

Henryk Musiałowicz
Artysta malarz i rysownik, twórca form przestrzennych. Urodził się w Gnieźnie 5 stycznia 1914 roku. W przyszłym roku przypadają jego 100. urodziny.  Studiował na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Felicjana Kowarskiego i prof. Leonarda Pekalskiego. Dyplom uzyskał w roku 1948. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1945 roku.

Po zakończeniu wojny życie i twórczość związał z Warszawą. Prace artysty wystawiane były na ponad 100 wystawach indywidualnych i 100 zbiorowych na całym świecie, między innymi w Genewie, Nowym Jorku, Kopenhadze, Mediolanie i Rzymie. Jedną z największych wystaw w kraju zorganizowano w Muzeum Powstania Warszawskiego i "Zapamiętane, ocalone, niezatarte. Wojna i Powstanie 1939-1945". W 2002 wielką retrospektywę jego twórczości zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu. Prace artysty znajdują się w muzeach, a także w licznych znaczących kolekcjach prywatnych w Polsce i na całym świecie.
Twórczość Henryka Musiałowicza realizuje się w długich, malowanych latami cyklach. Najważniejsze z nich to: ,,Dno morskie", ,,Krajobraz animalistyczny", ,,Portret z wyobraźni" ,,Wojna przeciw człowiekowi", ,,Harnasie" ,,Reminiscencje" ,,Oczekiwanie", ,,Rodzina", ,,Sacrum". W latach 90. artysta zaczyna tworzyć formy trójwymiarowe.

Członek Europejskiego Stowarzyszenia Kultury (SEC). Członek Accademia Tiberina w Rzymie, Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych (AIAP), Accademia Italians della Arte e del Lavoro w Parmie, Accademia Bedriacense w Calvatone. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień: 1978 - Złota Odznaka Polskich Artystów Plastyków; 1999 - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski; 2009 - Złota Gloria Artis.

Maciej Cieślak
fotograf, doradca kapitałowy, doktor fizyki. Porusza się w obszarze fotografii artystycznej uzupełniając ją formami takimi jak reportaż, dokument czy inscenizacja. Najczęstszym tematem prac jest człowiek, jego przeżycia i relacje ze światem. Czuje przymus odbywania dalekich podróży.
Studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie w Heidelbergu. Posiada tytuł doktora w dziedzinie fizyki jądrowej. Absolwent studiów doktorskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Skończył Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Nagrodzony w konkursie National Geographic 2010. Członek Związku Polskich Artystów fotografików. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Konteksty:
Bożena Kowalska, OF HENRYK MUSIAŁOWICZ'S ART, Dialogue and Universalism, 2010
Renata Rogozińska, THE ICONS OF HOPE. HENRYK MUSIAŁOWICZ, Dialogue and Universalism, 2010

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama