Bieganie a dieta, ważny jest bilans

| Utworzono: 2013-12-28 21:52 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Porady trenera Grzegorza Pieczarki.

Posłuchaj:

Jedni chcą biegać szybciej, inni polepszyć swój stan zdrowia, a niektórzy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Aby zrealizować te cele oprócz treningu biegowego można pomóc sobie odpowiednią dietą.

Nie może to być dieta paryskiej modelki, ani zawodowego kulturysty. Wystarczy kilka drobnych korekt w jadłospisie aby biegało nam się lepiej, masa ciała spadała, a wskaźnik zdrowia wzrastał. Nie musimy tym samym rezygnować z przyjemności jakie wynikają z jedzenia.

Dla początkujących biegaczy proponuje wkomponowanie w codzienne menu większej ilości węglowodanów w postaci makaronu czy ryżu, a wyeliminowanie potraw głęboko smażonych i tłustych, których spożycie może być powodem dolegliwości żołądkowych podczas treningu. Należy również pamiętać o tym, aby posiłki spożywać w regularnych odstępach czasu, a ostatni zjeść na 3 godziny przed planowanym treningiem.

Nieodłączną częścią diety jest również odpowiednie nawadnianie, które w wielu przypadkach decyduje o naszej wydolności. Powinniśmy zatem unikać soków, napojów gazowanych i wysoko słodzonych na korzyść wody oraz napojów izotonicznych. W zimie bardzo dobrym rozwiązaniem jest woda z dodatkiem miodu i cytryny.

Przed startem również należy trzymać się kilku zasad. Zawodowi biegacze ostatni tydzień przed ważnymi zawodami w kwestiach diety i odpowiedniego nawadniania są bardzo restrykcyjni i sprowadzają ten czas niemal do perfekcjonizmu.

Dla początkujących biegaczy warto trzymać się zasady „nic nowego” zarówno w treningu, doborze odpowiedniego stroju jak i diety. Odradzamy stosowanie fantazji kulinarnych tuż przed startem gdyż niekorzystnie może się to odbić na naszym starcie.

Na ostatnie godziny przed startem - kilka kanapek z dżemem bądź miodem, a przed samym startem banan. Unikajmy w tym dniu posiłków mlecznych, tłustych, smażonych czy z dużą ilością orzechów. Nie możemy zapominać o wodzie, która powinna towarzyszyć nam przed w trakcie i po wysiłku.

Dodatkowo naszą dietę możemy wzbogacić o suplementy diety dostępne w formie popularnych odżywek takich jak carbo czy isostar. Musimy jednak pamiętać, że suplementy nie zastępują nam standardowych posiłków, a jedynie są dopełnieniem naszej diety. Dobrze zbilansowana dieta pomoże nam realizować nasze cele, usprawniać nasz trening i jednocześnie nie rezygnować z przyjemnych smakowych doznań.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama