Kampania informacyjna Komisji Europejskiej [AUDYCJE ARCHIWALNE]

Radio Wrocław | Utworzono: 2018-02-19 22:00 | Zmodyfikowano: 2018-02-19 22:00
A|A|A

fot. mat. prasowe

EUROPA - INFO. AKTUALNOŚCI Z UNII EUROPEJSKIEJ:

Kwiecień 2018

Marzec 2018

Luty 2018

Styczeń 2018

Grudzień 2017

Listopad 2017

Październik 2017

Powitanie Erasmusów:

Wrzesień 2017

Orędzie o stanie Unii Europejskiej

W środę 13 września 2017 r. przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłosił tegoroczne orędzie o stanie Unii Europejskiej (SOTEU). Jean-Claude Juncker powiedział w nim: Wiatr znów wieje w żagle Europy. Nigdzie jednak nie dopłyniemy, jeśli tego wiatru nie chwycimy. [...] Powinniśmy wyznaczyć kierunek działań na przyszłość. Jak napisał Mark Twain, za kilkanaście lat bardziej będziemy żałowali tego, czego nie zrobiliśmy, niż tego, co zrobiliśmy. Teraz przyszedł czas, by budować bardziej zjednoczoną, silniejszą i bardziej demokratyczną Unię do 2025 r.

Aby nadać kształt programowi reform przedstawionemu w orędziu, Jean-Claude Juncker zaproponował „Plan działania na rzecz bardziej zjednoczonej, silniejszej i demokratyczniejszej Unii”. Bezpośrednio po tym Komisja przyjęła szereg konkretnych inicjatyw w obszarze handlu, monitorowania inwestycji, cyberbezpieczeństwa, przemysłu, ochrony danych i wzmocnienia demokracji. ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ORĘDZIA O STANIE UNII.

Czerwiec 2017

Maj 2017

Europa łączy pokolenia i wszyscy razem powinniśmy dbać o jej przyszłość. Przypominaliśmy o tym podczas Dnia Europy we Wrocławiu, który obchodziliśmy we Wrocławiu 9 maja. WIĘCEJ O WSPÓLNYM ŚWIĘTOWANIU.

Kwiecień 2017

Marzec 2017

Europejski Dzień Języków
Jest obchodzony tradycyjnie w całej Europie 26 września. Wrocławskie wydarzenia zaplanowano od 22 września do 29 września. W tym czasie można było poznać tajniki języka francuskiego, niemieckiego, angielskiego, czeskiego, włoskiego, hiszpańskiego, bułgarskiego, języków słowiańskich i esperanto. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie, proponowane spotkania, pokazy i warsztaty skierowane są do różnych grup wiekowych, od najmłodszych do tych całkiem dorosłych.

TUTAJ MOŻNA POBRAĆ CAŁY PROGRAM (LINK)

Część wydarzeń przygotowano z myślą o osobach, dla których język polski jest językiem obcym, m.in. pokaz filmu Krzysztofa Zanussiego z angielskimi napisami, czy wykład na temat historii Polski.

Europejski Dzień Języków, święto ustanowione przez Radę Europy w 2001 roku, już po raz czwarty zagości we Wrocławiu. Tegoroczne obchody to szansa na udział w interesujących warsztatach, dyskusjach oraz wydarzeniach artystycznych i edukacyjnych, które przybliżą uczestnikom ideę wielojęzycznej Europy. Wrocławskie wydarzenia zaplanowaliśmy od 22 września do 29 września.

Organizatorem Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu jest Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, we współpracy z wrocławskimi instytucjami językowymi, bibliotekami i ośrodkami kultury.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI (16-22 WRZEŚNIA)

Europejski Tydzień Mobilności rozpoczął się w środę, 16 września o godz. 8:00, happeningiem organizowanym przez Stowarzyszenie Akcja Miasto. Na drodze rowerowej przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich z ul. Swobodną na jadących rowerem czekały niespodzianki.

Tydzień Mobilności to święto wszystkich środków transportu. 19 września Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zapraszało do Zajezdni Borek przy ul. Powstańców Śląskich na Dni Otwarte MPK, gdzie na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zapraszały także do zajezdni na ul Legnickiej, gdzie m.in. zwiedzić było można warsztat tramwajowy, zobaczyć zabytkowe wagony, a także wyremontowane nadwozie słynnego tramwaju Maximum z 1901 r. Od 10 do 16 swoje podwoje otworzyła również była zajezdnia nr VI przy ul. Wróblewskiego, do której kursowały zabytkowe wagony.

W niedzielę, 20 września, organizatorzy zapraszali natomiast na Most Uniwersytecki, który tego dnia był zamknięty dla samochodów. Najważniejszym wydarzeniem była uroczysta Parada Mobilności, która rozpoczęła się o godzinie 12.00 i przeszła z Placu Nowy Targ na Most UniwersyteckiPodczas parady zaprezentowały się alternatywne dla samochodu sposoby poruszania się, np. rowerem, na piechotę czy nawet na rolkach lub deskorolce. Z tego powodu na to wydarzenie zapraszano najmłodszych wraz z całymi rodzinami. W przemarszu na Most Uniwersytecki zaangażowanych było wiele instytucji, m.in. konny patrol Straży Miejskiej, który wspólnie z zaproszonymi gośćmi wziął udział w happeningu fotograficznym. Tam nastąpiło także otwarcie Pikniku Mobilności.

Tego dnia odbyły się również: parada zabytkowych tramwajów, gry i zabawy podwórkowe, warsztaty sitodruku oraz warsztaty jogi. Na wielbicieli Nadodrza czekały spacery zorganizowane przez Fundację Dom Pokoju oraz Galerię Sztuki Współczesnej BWA Wrocław, a także rowerowa gra miejska GlassGo!. Wieczorem na Wyspie Słodowej w kinie plenerowym wyświetlony został film Zurbanizowani.

W tygodniu Mobilności nie zabrakło także akcji edukacyjnych. Oficer Pieszy Urzędu Miejskiego oraz Społeczny Rzecznik Pieszych Stowarzyszenia Akcja Miasto zapraszali, dzieci w wieku szkolnym, w czwartek (17.09) do Domu Europy na warsztaty Pieszo przez miasto - muszę, mogę, czy chcę?, podczas których uczestnikom rozdane zostały mandaty uczniowskie. Ambasada Francji wraz z partnerami przygotowały 22 września Konferencję Zrównoważona Mobilność, natomiast na Politechnice Wrocławskiej w piątek (18.09) odbyła się seria wykładów Koleje wczoraj i dziś.

Dzień bez Samochodu (22.09), tradycyjnie już, komunikacją miejską, a także podmiejską można było poruszać się nieodpłatnie.

Tegoroczna kampania Europejskiego Tygodnia Mobilności zachęca obywateli do dokonywania świadomych wyborów środków transportu, dzięki którym mogą zaoszczędzić pieniądze, czas, a także poprawić swoją kondycję fizyczną i pomóc środowisku. Organizatorzy pragną podkreślić, że każda podróż jest inna, często jednak z przyzwyczajenia wsiadamy do samochodu, mimo że czasami jazda rowerem czy tramwajem byłaby bardziej efektywna. Przemieszczanie się można interpretować także, jako przyjemność, która wzbogaci nasz dzień: jazda autobusem to świetny sposób na przeczytanie porannej prasy, a rower może zastąpić nam trening na siłowni. Wybierając, zamieniając i łącząc sprawiamy, że nasze codzienne podróże pracują dla nas.

Organizatorem Europejskiego Tygodnia Mobilności we Wrocławiu jest Komisja Europejska – Przedstawicielstwo Regionalne w Polsce z siedzibą we WrocławiuMiejskie Przedsiębiorstwo KomunikacyjneWrocławska Inicjatywa Rowerowa we współpracy z Urzędem Miasta Wrocław i licznymi partnerami.

Program obchodów we Wrocławiu: www.tydzienmobilnosci.eu

Dołącz do wydarzenia ETM 2015 na Facebooku.

Zapozuj do zdjęcia Europejskiego Tygodnia Mobilności, happening fotograficzny.

Kontekst

Początki Europejskiego Tygodnia Mobilności sięgają roku 1998, kiedy we Francji obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Inicjatywa ta nadal realizowana jest, we wrześniu każdego roku, w celu zachęcenia miast i miasteczek do zamknięcia ulic dla pojazdów silnikowych na jeden dzień. Działania te pozwalają mieszkańcom na odkrycie innego oblicza miast i miasteczek, zachęcają ich do korzystania ze zrównoważonych rodzajów transportu i podnoszą poziom wiedzy na temat wpływu wyboru środków transportu na środowisko. Powodzenie inicjatywy we Francji doprowadziło do wprowadzenia Europejskiego Tygodnia Mobilności w 2002 r.

Od tego czasu wpływ Europejskiego Tygodnia Mobilności jest coraz bardziej widoczny w Europie i na całym świecie. W 2014 r. do udziału w kampanii zgłosiło się 2 013 miast z 44 krajów. Łącznie wdrożono 8 543 stałych środków, koncentrujących się głównie na zapewnieniu infrastruktury dla rowerzystów i pieszych, promocji korzystania z transportu publicznego, poprawie dostępności środków transportu oraz na podniesieniu poziomu wiedzy na temat zrównoważonego transportu.

Co roku Komisja Europejska przyznaje także nagrodę dla samorządu i miasta najbardziej zaangażowanego w promocję zrównoważonego transportu.

Więcej informacji na temat kampanii w Europie: www.mobilityweek.eu

PROGRAM

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI 16-22 września 2015

16.09

Happening: kibicujemy rowerzystom. Droga rowerowa przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i ul. Swobodna. Inauguracja ETM.

Zrównoważony transport: warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Dom Europy, ul. Widok 10. Obowiązują zapisy internetowe: [email protected].

16-22.09 Gra Miejska GlassGo!

17.09

Pieszo przez miasto - muszę, mogę, czy chcę?, warsztaty edukacyjne z Oficerem Pieszym Urzędu Miejskiego i Społeczną Rzecznik Pieszych Stowarzyszenia Akcji Miasto. Dom Europy, ul. Widok 10. Obowiązują zapisy internetowe: [email protected].

Twórczo i przyjemnie, warsztaty plastyczne dla seniorów. Infopunkt Nadodrze, ul. W. Łokietka 5, g. 12:00 – 15:00.

Spacer: Nadodrze – dzielnica rzemiosła i kupiectwa. Infopunkt Nadodrze, ul. W. Łokietka 5, g. 18:00.

18.09

Koleje wczoraj i dziś. Seria wykładów w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Pl. Grunwaldzki 11, s. 102, g. 09:00 – 14:45. 

19.09

Dzień otwarty MPK. Zajezdnia tramwajowa nr IV Borek przy ul. Powstańców Śląskich 209, g. 10:00 – 15:00.

Zwiedzanie zajezdni przy ul. Legnickiej i Dąbie. Odjazd Zajezdnia Borek: 10:33, 12:33, 14:33.

  • dawna zajezdnia nr V przy ul. Legnickiej: zwiedzanie warsztatu wagonów tramwajowych, kolekcja zabytkowych tramwajów oraz nadwozie tramwaju Maximum z 1901r. ul. Legnicka 65, g. 10:00 – 15:00.
  • dawna zajezdna nr VI Dąbie: wystawa historycznych pojazdów komunikacji miejskiej, m.in. autobus Fredruś i ostatni wrocławski Ikarus. ul. Z. Wróblewskiego 38, g. 10:00 – 15:00.

20.09

Ile miejsca na drodze potrzebujemy? – happening fotograficzny, Most Uniwersytecki.

Parada Mobilności. Plac Nowy Targ – Most Uniwersytecki, g. 12:00.

Mobilni wrocławianie – wspólne zdjęcie na Moście Uniwersyteckim, g. 12:30.

Piknik Mobilności. Most Uniwersytecki, g. 12:30 – 16:00.

  •        zwiedzanie zabytkowych tramwajów
  •        rowerowa sokowirówka
  •        gry i zabawy podwórkowe
  •        darmowa naprawa i znakowanie rowerów
  •        warsztat sitodruku

Rowerowa gra miejska GlassGo!. Most Uniwersytecki, g.13:30.

Spacer: murale Nadodrza. Most Uniwersytecki, g.13:30.

Yoga na Moście Uniwersyteckim. g.14:00.

Spacer: Tajemnicze Miejsca Nadodrza. Mural Brama do Nadodrza, skrzyżowanie ul. W. Łokietka i B. Drobnera, g. 15:00.

Pokaz filmu Zurbanizowani”. Wyspa Słodowa g. 20:00.

21.09

Zrównoważony transport: warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Dom Europy, ul. Widok 10. Obowiązują zapisy internetowe: [email protected].

22.09

Seminarium ECO-MIASTO: Zrównoważona mobilność. Stadion Wrocław, Klub diamentowy, al. Śląska 1. Obowiązują zapisy: [email protected].

Dzień bez Samochodu! Darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz podmiejską:

Gmina Wisznia, linie: 130, 908, 308

Długołęka: 904, 911, 914, 914a, 921, 931, 934, 936, 944

Kobierzyce: 612

Miękinia: 117,123,137,138,917,923,937

Siechnice: 100, 110,120, 900L, 900P, 901, 910

Kąty Wrocławskie: 133, 609

Posłuchaj, cz. I

Posłuchaj, cz. II

Dzień Europy
9 maja
Wrocław

Zapraszamy na Piknik Europejski w Parku Staromiejskim - 9 maja, w dniu upamiętniającym podpisanie deklaracji Schumana.

Tego dnia czekają na naszych gości m.in. takie atrakcje:

• animacje dla dzieci i dorosłych
• gra miejska Fair Trade
• spotkania z kulturą krajów europejskich
• portrety cieniowe
• warsztaty z upcyklingu
• jazda na energo-rowerze produkującym sok
• możliwość oznakowania własnego roweru przez policję
• pomoc dr. Bike’a
• nauka pierwszej pomocy prowadzona przez ratowników medycznych

Gwarantujemy świetną zabawę a wieczorem…plenerowy pokaz filmu „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego.

Piknik Europejski - Ogród Staromiejski (przy Teatrze Lalek) oraz Rynek: godz. 13.00-17.00
Pokaz filmu „Ida” - Ogród Staromiejski(scena Teatru Lalek): godz. 20.30 – 22.00

Więcej informacji na stronach:
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej: www.ec.europa.eu/polska/wroclaw
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego: www.europarl.pl/pl/biuro_we_wroclawiu

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce organizuje cykl debat dotyczących praw przysługującym obywatelom Unii Europejskiej, pod wspólnym tytułem „Mam Prawo". W piątek 17 kwietnia 2015 r. odbędzie się pierwsza debata pt. 'Imigrant' czy obywatel – kim jesteśmy na unijnym rynku pracy?

Pierwsza debata z cyklu „Mam Prawo" jest organizowana przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z Instytutem Spraw Publicznych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Debata pt. 'Imigrant' czy obywatel – kim jesteśmy na unijnym rynku pracy? dotyczyć będzie kwestii mobilności wewnątrz Unii Europejskiej. W dyskusji wezmą udział m.in. Elżbieta Bieńkowska, Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP; Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej Rzeczpospolitej Polskiej oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, ministerstw pracy państw członkowskich, organizacji pozarządowych, analitycy i działacze związkowi. Spotkanie odbędzie się na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Kwiecień 2015

Cz. I

Cz. II

Celem wydarzenia jest zainicjowanie debaty publicznej dotyczącej równości wszystkich obywateli pod względem dostępu do edukacji, rynku pracy i swobody prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej.

Debata podzielona będzie na dwie sesje plenarne. W pierwszej, pt., Co dalej z mobilnością w UE? wezmą udział: Komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europosłanka Jutta Steinruck oraz Dyrektor Generalny ds. Pracy w Ministerstwie Spraw Społecznych i Zatrudnienia Królestwa Niderlandów Marcelis Boereboom. W drugiej sesji plenarnej pt. Migrant czy ekspat? - szanse, zagrożenia i realne skutki mobilności w UE. dyskutować będą przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz środowisk akademickich m.in. Instytut Spraw Publicznych, Uniwersytet Ekonomiczny Citizens UK oraz Fairwork Foundation.

Przewidziane są także warsztaty skierowane do konkretnych grup społecznych i zawodowych, dotyczące m.in.: programu Erasmus Plus, funduszy UE dla przedsiębiorców oraz funkcjonowania na holenderskim rynku pracy oraz przeciwdziałania handlowi ludźmi.

W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane materiały multimedialne, m.in sondy uliczne oraz materiały audiowizualne. Debatę będzie można śledzić online na stronach internetowych organizatorów i partnerów, a także zadawać prelegentom pytania w czasie rzeczywistym za pośrednictwem serwisu Twitter za pomocą #MamPrawo.

Udział w debacie jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, którzy wcześniej zarejestrują się na stronie www.mam-prawo.eu.

Marzec 2015

Informujemy o ważnych i aktualnych kwestiach poruszanych przez KE, przy jednoczesnym nawiązaniu do wydarzeń, promujących wartości krzewione przez KE, organizowanych przez Przedstawicielstwo Regionalne. Przybliżamy rolę KE społeczeństwom lokalnym, aby mogły poznać wpływ działań KE na ich życie codzienne.

Rok 2015 ogłoszony został Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju:

Luty 2015

Listopad 2014

Październik

Cz. 1

Cz. 2

Cz. 3

Cz. 4

Dzień Europy 2014 (GALERIA)

Wrzesień

Cz. 1

Cz. 2

Cz. 3

Cz. 4

Cz. 5

         

Marzec

Cz. 1

Cz. 2

Cz. 3

Cz. 4

Cz. 5


Luty

Cz. 1

Cz. 2

Cz. 3

Cz. 4

Cz. 5

Styczeń

Cz. 1

Cz. 2

Cz. 3

Cz. 4

Cz. 5

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~dolnoŚlązak
2020-11-18 16:39:59
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: 0
Niczego tak PiS się nie boi jak konieczności przestrzegania prawa. LOL. PiS to zagrożenie dla Polski.
~jacak
2019-03-09 11:40:40
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 2
Kolonizacja krajów Europy przez Niemcy kiedyś nazywano to imperializmem
~Zenon
2019-02-24 19:34:40
z adresu IP: (82.145.xxx.xxx)
Ocena: 2
Prawicowa EU - tak, lewacki eurokolchoz w aktualnym stanie nadaję się tylko do rozbiórki. Promowany przez aktualny eurokołchoz globalizm jest największym zagrożeniem dla ludzkości po upadku komunizmu. Proszę zwócić uwagę ze jedna z ikon w Bruxeli to nieżyjący już kumunista Altiero Spinneli (patrz tematy: eurokomunizm, manifest z Ventotene, Altiero Spinelli, plan Kalergiego)
~Myslacy logicznie
2019-01-08 04:59:33
z adresu IP: (174.118.xxx.xxx)
Ocena: 0
Globalizacja w kazdej formie i wydaniu to recepta na horror i katastrofe!!! Bruksela centrum globalizacji. Wstyd I hanba!!! W Angli nie ma wolnosci slowa. Horror w Szwecji, Niemczech, Francji, Holandi i w innych krajach. Anglia odlancza sie EU!!!! Ludzie powinni byc dumni ze sa Polakami, ze maja swoj kraj, powinni tego bronic, czcic i nie poddac sie nadchodzacej tragedi.
~Dosyc marnotrawstwa!
2018-11-09 12:21:29
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 2
I na takie bzdury idą miliony euro z podatkow calej Europy - koszty wydarzen, horendalnie wysokie pensje urzędników ... Dosyc tych lewakow w PE, nalezy ograniczyc koszty! Na szczęście w przyszłym roku wybory i jest pewne, że rozklad sil się zmieni. Wyborcy maja ich dosyc!
~Komentarz został usunięty
2014-05-16 23:59:06
z adresu IP: (184.95.xxx.xxx)
Ocena: 8
Komentarz został usunięty
Reklama