Jak żyje się nam w Unii?

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-02-24 13:45 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z Politechniką Wrocławską zaprasza wszystkich Dolnoślązaków do zabrania głosu podczas debaty „POLAK – EUROPEJCZYK-OBYWATEL” organizowanej z okazji 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Debata odbędzie się w środę 5 marca br. w godzinach 10:00-13:00 na Politechnice Wrocławskiej w sali konferencyjnej budynku D20 przy ul. Janiszewskiego 8.

Niebawem minie 10 lat od przyjęcia Polski do struktur unijnych. Jaki był ten czas dla Dolnego Śląska i Wrocławia? Jakie są zyski, a jakie poniesiono koszty w związku z akcesją? Czy Polacy korzystają praw obywateli Unii i co zmieniło się w codziennym życiu? To tylko niektóre z kwestii, które zostaną poruszone w trakcie debaty. Udział w debacie jest otwarty. Każdy będzie mógł zaprezentować swoją opinię, tę pozytywną, i tę negatywną również. Organizatorom zależy na ocenie minionego dziesięciolecia z punktu widzenia m.in. ekonomii, gospodarki, nauki, rynku pracy, a także wspólnej refleksji na temat przyszłości Unii Europejskiej.

„Jest czymś zupełnie normalnym, iż w ciągu ostatnich kilku lat prace nad przezwyciężeniem kryzysu przesłaniały inne sprawy. Jednakże w debacie, jaka się obecnie toczy w całej Europie, prócz kwestii ekonomicznych pada zasadnicze pytanie: czy chcemy usprawnić Europę, czy też wolimy jej zaniechać? Odpowiedź Komisji Europejskiej jest jasna: w skali światowej Unia Europejska jest wyjątkowa. Nie oznacza to jednak, że jest idealna. Jeśli nie podoba nam się stan obecny to wykorzystajmy przysługujące nam prawa i go zmieńmy” - mówi Natalia Szczucka, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce. "5 marca br. zapraszamy wszystkich Dolnoślązaków do podsumowania ostatnich 10 lat, ale również do mówienia o przyszłości Unii" – dodaje.

W trakcie debaty poruszone zostaną zagadnienia z obszaru gospodarki, kultury, spraw społecznych i nauki. Dyskusja ma dotyczyć najważniejszych spraw codziennego życia – począwszy od pracy, przedsiębiorczości i biznesu przez prawa i wolności obywatelskie po administrację i legislację. Dyskusję wzbogacą wystąpienia uznanych autorytetów świata nauki, gospodarki i ekonomii. Wśród zaproszonych ekspertów znajdą się między innymi: prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, Marek Pasztetnik, prezes zarządu Zachodniej Izby Gospodarczej, dr Andrzej Kalisz – przewodniczący Związku Pracodawców Dolnego Śląska, prof. dr hab. inż. Marian Noga – członek Rady Polityki Pieniężnej 2004-2010, dyrektor Instytutu Finansów i Rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Filip Skawiński – analityk w Komisji Europejskiej w Polsce.

Organizatorom zależy, aby debata stała się początkiem szerokiej dyskusji publicznej nie tylko na temat przeszłości, ale również przyszłości Unii Europejskiej. „W Europie toczy się właśnie ogromna dyskusja na temat potrzeby wzrostu roli obywateli w procesach decyzyjnych Unii. Ludzie ciągle nie wiedzą, że jako obywatele Unii Europejskiej mają wiele praw, z których mogą i powinni korzystać. Przy każdej okazji warto o tym przypominać” - mówi Magdalena Żelazny-Stokłosa z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej współodpowiedzialna za organizację debaty.

Wszyscy zainteresowani udziałem w debacie proszeni są o zgłoszenie swojej obecności do 3 marca br. na adres mailowy: [email protected] Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce pod adresem: http://ec.europa.eu/polska/wroclaw/zapowiedzi/2014/140220_zaproszenie_debata_pl.htm

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama