Aligator w walizce (GALERIA ZDJĘĆ)

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2014-05-06 12:05 | Zmodyfikowano: 2014-05-06 12:21
A|A|A

Z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wrocławska Izba Celna zorganizowała w Porcie Lotniczym na Strachowicach wystawę przedstawiającą swoją historię i pracę celników. Oprócz towarów najczęściej zajmowanych przez Służbę Celną można było zobaczyć m.in. specjalistyczny sprzęt używany przez funkcjonariuszy.

Z chwilą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 roku) zniknęły granice celne między Polską a innymi krajami Wspólnoty (Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą i granica morska ze wszystkimi krajami UE). Od tego momentu polscy celnicy odpowiadają przede wszystkim za ochronę granic wspólnego obszaru Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje zasada swobodnego przepływu ludzi, towarów, usług i kapitału. Od grudnia 2007 roku, Polska jest również członkiem Układu z Schengen, który zniósł kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu. Tym samym tradycyjne działania polskich celników koncentrują się obecnie na naszej wschodniej granicy (Rosja, Białoruś, Ukraina), która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

W ostatnich latach celnika częściej można spotkać wewnątrz kraju, ponieważ większość zadań Służba Celna wykonuje w izbach, urzędach i oddziałach celnych na terenie całej Polski.

Oprócz zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej (zgodności z prawem przywozu towarów na ten obszar oraz wywozu towarów z tego obszaru) do obecnych obowiązków celników należy m.in. zwalczanie przestępczości gospodarczej, naliczanie i pobór podatku od gier hazardowych, ochrona praw własności intelektualnej oraz monitorowanie produkcji, obrotu i sprzedaży wyrobów objętych akcyzą.

DZIWNE PRZEDMIOTY ZNALEZIONE W BAGAŻU:
Do zadań celników należy m.in. przeciwdziałanie nielegalnemu handlowi chronionymi gatunkami zwierząt i roślin. Gdańscy celnicy podczas kontroli natknęli się na trzy duże pająki, które okazały się być jadowitymi czarnymi wdowami. Pracownicy służby celnej na lotnisku w Pyrzowicach znaleźli spreparowaną jaszczurkę, objętą międzynarodową ochroną. W walizce należącej do pasażera poznańskiego lotniska celnicy ujawnili 44 fragmenty rafy koralowej o masie ponad 3 kilogramów.

Miłośnicy nielegalnego przewożenia okazów fauny i flory zatrzymywani są regularnie na całym świecie. Na lotnisku w Melbourne zatrzymano kobietę z 51 żywymi, tropikalnymi rybami pod ubraniem. Okazało się, że ryby były tam ukryte przez cały rejs samolotu z Singapuru. Wartość przyrodniczej kontrabandy oszacowano na 30 tys. dolarów.

W 2002 roku celnicy z portu lotniczego w Los Angeles znaleźli w bagażu jednego z turystów egzotycznego ptaka. Podczas dalszej rutynowej kontroli okazało się, że pasażer próbował przemycić jeszcze dwie małe małpy ukryte...w bokserkach.

SŁUŻBA CELNA W LICZBACH:
W Służbie Celnej w Polsce pracuje ok. 15 tys. osób. W 2011 roku 3,5 tys. funkcjonariuszy celnych obsłużyło na granicach blisko: 9 mln samochodów osobowych, 1,7 mln ciężarówek, ponad 33 mln osób przekraczających granicę pieszo oraz blisko 3 mln kontenerów i wagonów towarowych. W tym samym czasie 700 funkcjonariuszy pracujących w urzędach celnych przeprowadziło prawie 2,5 tys. kontroli przedsiębiorców w zakresie podatku akcyzowego, podatku od gier oraz obrotu towarowego z zagranicą, na łączną sumę ponad 630 mln zł. Ponad 2,5 tys. funkcjonariuszy było zaangażowanych w zwalczanie przestępczości, przeprowadzili ponad 400 tys.kontroli.

źródło: www.mf.gov.pl

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama