Strażacy pokażą, jak działa kobra

Barbara Szeligowska | Utworzono: 2014-05-09 23:54 | Zmodyfikowano: 2014-05-10 00:13
Strażacy pokażą, jak działa kobra - fot. Barbara Szeligowska
fot. Barbara Szeligowska

Co dźwiga na sobie strażak, kiedy biegnie ratować ludzkie życie? Jak wygląda w środku nowoczesny samochód gaśniczy? Skąd się bierze woda w wężu strażackim? O tym wszystkim można się dowiedzieć, odwiedzając siedzibę straży pożarnej w Wałbrzychu. Drzwi otwarte od godz. 10.00 do godz. 13.00 w bazie przy ul. Przemysłowej i strażnicy przy ul. Ogrodowej.

Pokażemy między innymi jak działa najnowszy system gaśniczy "Cobra" mówi strażak, Paweł Kaliński:"Cobra to urządzenie gaśnicze z funkcją cięcia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Strumień wody zmieszanej ze ścierniwem, wydobywający się z węża gaśniczego podłączonego do urządzenia Cobra, jest w stanie przebić się przez metal, beton, drewno, szkło i inne materiały budowlane.

Po przebiciu się przez ścianę pomieszczenia zagrożonego pożarem woda pod wysokim ciśnieniem 300 bar zamienia się w mgłę wodną, która - obniżając znacznie temperaturę otoczenia i ograniczając dostęp tlenu do płomieni - skutecznie i w maksymalnie krótkim czasie gasi ogień.

Mgła wodna i używanie ograniczonej ilości wody minimalizuje uszkodzenia i straty w gaszonych pomieszczeniach, co nie było możliwe przy gaszeniu pożarów metodą tradycyjną" - źródło Straż Pożarna.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.