T-Mobile Nowe Horyzonty

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-07-07 10:58 | Zmodyfikowano: 2014-07-07 13:38
A|A|A

Na otwarcie i zamknięcie

W czwartek 24 lipca, festiwal zainaugurują trzy wieczorne seanse. Filmem otwarcia będzie argentyńska satyra Dzikie historie Damiána Szifróna, pokazywana w konkursie głównym tegorocznego Cannes, której jednym z producentów był Pedro Almodóvar. Drugim filmem, który zobaczymy w pierwszy wieczór festiwalu będzie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes turecki Zimowy sen Nuri Bilge Ceylana – fascynujący, pełen ukrytych emocji, kameralny portret małżeński, nakręcony w majestatycznych plenerach tureckiej Kapadocji. Trzecim filmem wieczoru będzie pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Cannes głośnySils Maria jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Oliviera Assayasa z Juliette Binoche i Kristen Stewart wcielającymi się w role aktorek.

W sobotę 2 sierpnia, podczas gali wręczenia nagród 14. edycji festiwalu, zostanie zaprezentowany włoski film Cuda Alice Rohrwacher, nagrodzony Grand Prix podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. To film o świecie dzieciństwa, łączący realizm z baśniowym okrucieństwem.

Konkursy, polskie filmy i światowe premiery

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostanie pokazanych 13 tytułów– autorskich, niekonwencjonalnych, szukających nowych form wyrazu. Po raz pierwszy w historii festiwalu w tym konkursie znalazły się aż trzy polskie filmy: Huba Anki Sasnal i Wilhelma Sasnal, Jak całkowicie zniknąć (premiera światowa) Przemysława Wojcieszka oraz Wołanie (premiera światowa) – pełnometrażowy debiut Marcina Dudziaka na podstawie prozy Kazimierza Orłosia.


Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W tym konkursie znalazły się dwa filmy polskie: Książę (premiera światowa) Karola Radziszewskiego – spojrzenie na legendę Jerzego Grotowskiego przez pryzmat jego aktorów z zespołu Laboratorium, oraz 15 stron świata (premiera światowa) Zuzanny Solakiewicz – portret Eugeniusza Rudnika – kultowego kompozytora i reżysera dźwięku, współtwórcy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Innym polskim akcentem festiwalu będą premierowe pokazy filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej Między nami dobrze jest w reżyserii Grzegorza Jarzyny. To pełna groteskowych dialogów zaczerpniętych z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism i stereotypów narodowych, opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji. W rolach głównych między innymi Roma Gąsiorowska, Danuta Szaflarska, Agnieszka Podsiadlik i Aleksandra Popławska. Między nami dobrze jest to koprodukcja TR Warszawa i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Kolejne konkursy to: Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkich. W nowym konkursie Powiększenie zostaną pokazane filmy i wideoklipy zrealizowane przez dolnośląskich filmowców i artystów wizualnych. Nagrody w sekcji zostały ufundowane przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 oraz przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, które zapewni wyróżnionej w konkursie osobie stypendium i możliwość realizacji autorskiego projektu w CeTA.

Mistrzowie, gwiazdy na ekranie i laureaci festiwali

W sekcjach konkursowych prezentowane są filmy nowych, obiecujących twórców, zaś w Panoramie oraz nowej sekcji Ale kino+ dzieła uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina, doceniane na prestiżowych festiwalach. W tym roku będą najnowsze filmy między innymi: Aleksieja Germana (Trudno być Bogiem według powieści braci Strugackich), Naomi Kawase (Zawsze woda), Bertranda Taverniera (Francuski minister), Kim Ki-duka (Moebius), Claude’a Lanzmanna (Ostatni niesprawiedliwy), TsaiMing-lianga (nagrodzone przez jury festiwalu w Wenecji Bezpańskie psy oraz pokazywana w BerlinieWędrówka na Zachód), Jeana Luca-Godarda (laureat Nagrody Jury w Cannes – Pożegnanie z językiem 3D), Alejandro Jodorowskiego (Taniec rzeczywistości), Denisa Côté (Radość ludzkiego pragnienia), Alexandra Payne’a (nominowana do ośmiu Oscarów Nebraska), Amosa Gitai (Ana Arabia), Lukasa Moodyssona (Jesteśmy najlepsi!), Andrieja Zwiagincewa (nagrodzony w Cannes za scenariusz Lewiatan), György Pálfiego (Swobodne opadanie), Kornela Mundruczó (zwycięzca sekcji UnCertainRegard w Cannes – Biały Bóg), Bruno Dumonta (Mały Quinquin), Lisandro Alonso (nagrodzona przez jury FIPRESCI w Cannes Jauja z Viggo Mortensenem), HayaoMiyazakiego (Zrywa się wiatr) czy Rehy Erdema (Kobiece pieśni).

W programie festiwalu znalazło się 20 filmów z oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Zostanie także zaprezentowany pełny program konkursu krótkich filmów sekcji Quinzaine des Réalisateurs tegorocznego festiwalu w Cannes, w tym polski film Fragmenty Agnieszki Woszczyńskiej.

W programie 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty są również laureaci festiwali w Locarno (nagrodzona Złotym Lampartem Historia mojej śmierci Alberta Serry), Sundance (chilijski Zabić człowieka Alejandro Fernandeza Almendrasa) i Berlinie (nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem Boyhood Richarda Linklatera – realizowana przez 12 lat niezwykła przypowieść o dojrzewaniu).

W programie festiwalu będą także filmy z gwiazdami światowego kina. W thrillerze Richarda Ayoade Sobowtór, będącym luźną adaptacją noweli Fiodora Dostojewskiego, grają Mia Wasikowska i Jesse Eisenberg. Wasikowska zagrała również główną rolę z australijskich Ścieżkach pokazywanych w konkursie w Wenecji. Amerykański gwiazdor James Franco tym razem pojawi się w podwójnej roli – aktora i reżysera adaptacji powieści Cormaca McCarthy’ego Dziecię boże (także konkurs w Wenecji). Autor Pogorzeliska i Labiryntu Denis Villeneuve ponownie sięga po gatunek thrillera, tym razem bardziej oniryczny i tajemniczy – we Wrogu grają między innymi Jake Gyllenhaal, Melanie Laurent i Isabella Rossellini.

Od Cave’a po Björk – muzyka na ekranie

W ramach festiwalu odbędą się pokazy kilku filmów muzycznych o ikonach światowej muzyki. Bohaterem 20 000 dni na Ziemi, nagrodzonego za reżyserię na Sundance FF brytyjskiego dokumentu Iaina Forsytha i Jane Pollard, jest charyzmatyczny muzyk, wokalista i pisarz Nick Cave. W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce będzie można zobaczyć Pulp: film o życiu, śmierci i supermarketach Floriana Habichtao legendzie brytyjskiego britpopu oraz Björk: Biophilia Live Nicka Fentona i Petera Stricklanda – połączenie wizualnego performance’u z zapisem niezwykłego koncertu islandzkiej piosenkarki, w którym wykonuje utwory ze swojego ósmego albumu studyjnego. W programie festiwalu znalazł się także dokument Super Duper Alice Cooper o prekursorze heavy metalu, jednej z najbarwniejszych postaci hard rocka. Peter Gabriel: Back to Front jest rejestracją widowiskowego koncertu Petera Gabriela w londyńskiej O2 Arena w październiku 2013 roku, w 25. rocznicę wydania znakomitego  albumu So.Fani brytyjskiej grupy Archive będą mieli szansę obejrzeć filmowy projekt Axiom zrealizowany przez hiszpański kolektyw NYSU – audiowizualny performance, będący apokaliptyczną ilustracją do ostatniej płyty zespołu. Jego liderzy Darius Keeler i Danny Griffiths będą gośćmi festiwalu, spotkają się z publicznością po seansie oraz zagrają specjalny set dj’ski w Klubie Festiwalowym w Arsenale.

Russell, komuny, VHS, Grecja, efekty specjalne – przeglądy i retrospektywy

Bohaterem retrospektywy będzie legendarny brytyjski twórca Ken Russell. W jej programie rzadkie dokumenty kręcone dla BBC, kultowe filmy muzyczne (Mahler, Lisztomania, Tommy) oraz najsłynniejsze dzieła reżysera – Diabły, Zakochane kobiety i Odmienne stany świadomości.
W programie również przeglądy twórczości awangardowego duetu artystycznego, posługującego się techniką foundfootage – Christopha Girardeta i Matthiasa Müllera oraz autora filmów eksperymentalnych, grafika i performera Wojciecha Bąkowskiego, który będzie również jurorem w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce.

Wydarzeniem festiwalu będzie przegląd jednej z najciekawszych współczesnych kinematografii– nowego kina Grecji, w której mimo kryzysu gospodarczego, pojawiła się grupa filmowców, tworzących oryginalne, doceniane na całym świecie produkcje. W programie także przegląd baskijskich dokumentów, zrealizowany we współpracy z MFF w San Sebastián, także Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W sekcji Druga Nowa Fala: w hołdzie Cahiersdu Cinéma zostaną zaprezentowane rzadko pokazywane w Polsce dzieła mistrzów francuskiego kina lat 70. i 80., między innymi Jeana Eustacha, Philippe’a Garrela, Jacquesa Doillona czy Maurice’a Pialata.

Motywem sekcji Trzecie Oko będzie zjawisko komun. W programie znalazły się głośne filmy dokumentalne, bezpośrednie zapisy, archiwalia oraz spotkania z twórcami i członkami legendarnych społeczności. Tematem sekcji Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą efekty specjalne. W programie klasyczne i współczesne produkcje z efektami specjalnymi, spotkania ze specjalistami ze studia Platige Image oraz z mistrzem analogowych FX Januszem Królem, którego dekoracje z kultowej Klątwy Doliny Węży Marka Piestraka będą zdobić kino Nowe Horyzonty podczas festiwalu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocnego szaleństwa będzie kaseta VHS. W programie znalazły się dokumenty o maniakach VHS,kultowe filmy wprowadzone do dystrybucji tylko na wideo czy nocny maraton kolektywu VHS Hell.

I jeszcze trochę klasyki…

W programie znalazły się filmy reżyserów, którzy zmarli w ostatnim czasie, a którym festiwal oddaje hołd – Alaina Resnaisa, Very Chytilovej, Miklósa Jancsó i Edwarda Żebrowskiego. W 20. rocznicę śmierci Dereka Jarmana – jednej z najwybitniejszych postaci brytyjskiego kina niezależnego – festiwal przypomni trzy ważne filmy reżysera w nowych, cyfrowej jakości kopiach(Jubileusz, Carravagio, Blue). 20 lat temu Wim Wenders otrzymał Złotą Palmę w Cannes za Paryż, Teksas – pokaz we Wrocławiu z odnowionej cyfrowo kopii.Gratką dla widzów będzie pokazfilmu BaalVolkeraSchlöndorffa z 1970 roku, na podstawie sztuki Bertolta Brechta, z udziałem Rainera Wernera Fassbindera w tytułowej roli.Rozpowszechnianie tego filmu zostało wstrzymane w 1970 roku przez wdowę po Brechcie. Dopiero w 2011 roku jego wnuczka wyraziła zgodę na publiczne pokazy. Premiera odnowionego cyfrowo filmu odbyła się w tym roku na festiwalu w Berlinie.

Pokazy na wrocławskim Rynku będą odbywały się codziennie o godzinie 22.00. W programie nowe tytuły oraz klasyka, między innymi odnowiona cyfrowo Austeria Jerzego Kawalerowicza oraz zrekonstruowany w ramach projektu Nitrofilm Filmoteki Narodowej legendarny, niemy Rok 1863 Edwarda Puchalskiego z 1922 roku z muzyką na żywo skomponowaną przez Michała Lorenca, w wykonaniu zespołu Zespół DesOrient w składzie: Marta Maślanka, Małgorzata Szarlik, Klaudiusz Baran, Bogdan Kupisiewicz, Mariusz Puchłowski, Robert Siwak, Michał Woźniak. Rok 1863 to pierwsza w polskiej kinematografii ekranizacja powieści Wierna rzeka Stefana Żeromskiego.

Gdynia na Horyzoncie to podwójna projekcja filmowa: dwa głośne filmy z roku 1971: Za ścianą Krzysztofa Zanussiego i Ponure chwile Mike’a Leigh, wchodzące ze sobą w dialog.Po zakończonym pokazie Michał Oleszczyk, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni, poprowadzi warsztaty z publicznością.
Gośćmi festiwalu będą twórcy większości filmów konkursowych a także między innymi wybitny francuski dokumentalista Claude Lanzmann (twórca głośnego Shoah), najsłynniejszy reżyser izraelski Amos Gitai, francuski reżyser Jacques Doillon,jeden z najciekawszych przedstawicieli kina węgierskiego GyörgyPálfi oraz RehaErdem – autor głośnego Kosmosu, znakomity turecki twórca, który poprowadzi we Wrocławiu masterclass.

Klub festiwalowy w Arsenale
Tradycyjnie przez 11 dni festiwalu na dziedzińcu Arsenału będzie działał klub festiwalowy – w tym roku w nowej odsłonie. Organizatorzy festiwalu oraz partner główny wydarzenia T-Mobile przygotują strefę relaksu z licznymi leżakami, barami i food truckami (także z daniami wegetariańskimi i wegańskimi). Codziennie od 22.00 do 3.00 sety przygotowane przez znanych polskich DJ’ów na czele z Rebeką i Karolem Aleksandrem. W Arsenale wystąpi także ikona nowojorskiej muzyki klubowej – Kim Ann Foxman. W pierwszą sobotę festiwalu odbędzie się impreza Silent Party – ogólnopolski konkurs DJ’skiHear Me.28 lipca w Arsenale set dj’ski zagrają liderzy brytyjskiej grupy Archive.

Wstęp do klubu festiwalowego (również do strefy muzycznej) jest bezpłatny – wystarczy mieć przy sobie karnet festiwalowy bądź bilet na seans festiwalowy z danego dnia.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama