Akcja Radia Wrocław: Powstaną nowe pływalnie!

, wsp. AM, AS | Utworzono: 2014-07-13 10:32 | Zmodyfikowano: 2014-07-25 09:53
A|A|A

Marszałek przedstawił program budowy małych przyszkolnych basenów

Była akcja jest reakcja. Cezary Przybylski marszałek województwa na antenie Radia Wrocław przedstawił program budowy małych przyszkolnych basenów. To efekt naszej dwutygodniowej akcji "Bezpiecznie nad wodą".

Pływalnie mają powstać w gminach gdzie nie ma basenów. Koszty budowy pokryje urząd marszałkowski, który zabiega także o rządowe dotacje. Gminy musiałyby wziąć na siebie tylko utrzymanie nowych obiektów - mówi Cezary Przybylski:

Baseny będą nieco mniejsze od standardowych obiektów, ale zdaniem ekspertów w zupełności wystarczą do stawiania pierwszych pływackich kroków.

Paweł Rańda, wioślarz, medalista olimpijski, przyklaskuje pomysłowi:

Do końca roku mają potrwać konsultacje z gminami oraz pozyskiwanie rządowych dotacji. Budowa pierwszych basenów wystartuje w przyszłym roku.

Paweł Rańda
Paweł Rańda
wioślarz, wicemistrz olimpijski z Pekinu
Żeby było bezpiecznie nad wodą wystarczy znać choćby podstawowe zasady. Ruch na wodzie wygląda podobnie jak na ulicy: poruszamy się po prawej stronie rzeki, blisko brzegu. Jednostka, która jest szybsza wyprzedza nas z lewej strony i taki ma obowiązek. Jeśli chcemy zmienić kierunek - informujmy o tym zdecydowanie wcześniej i przewidujmy, czy zdążymy ominąć inny statek, czy też może warto zaczekać jak to on przepłynie pierwszy. Kapoki i zero alkoholu to elementy, o których w ogóle nie powinniśmy mówić, choć ciągle są bagatelizowane.Ale najważniejsze to rozwaga - kilka tygodni temu moja osada Politechniki Wrocławskiej miała kolizję z kajakarzami, którym wydawało się, że zdążą ominąć nadpływających wioślarzy. Na szczęście skończyło się tylko na strachu i zniszczonym sprzęcie.

W tym roku na Dolnym Śląsku utonęło już kilkanaście osób. Toną przede wszystkim ci, którym wydaje się, że umieją pływać. Patrząc na statystyki, takich osób na Dolnym Śląsku jest niestety coraz więcej. Podczas naszej akcji "Bezpieczniej nad wodą z Radiem Wrocław" rozmawialiśmy z instruktorem nauki pływania, Sebastianem Tyszkowskim, który namawia, żeby przychodzić na baseny już z niemowlakami. Ale nie łudźmy się, że takie dzieci po kilku lekcjach zaczną pływać:

Na Dolnym Śląsku trwa program "UMIEM PŁYWAĆ". Urząd Marszałkowski wspólnie z ministerstwem sportu przeszkoli 8 tysięcy trzecioklasistów z 70 dolnośląskich gmin, przede wszystkim tych, które nie mają własnych pływalni. Ważne, żeby w wodzie czuć się swobodnie, warto zacząć od podstawowych ćwiczeń, oczywiście maksymalnie pilnując bezpieczeństwa mówi Sebastian Tyszkowski.

Radosław Hyży
Radosław Hyży
koszykarz
Zdrowy rozsądek, brak rywalizacji i spokojna głowa to trzy najważniejszy rzeczy, o których zawsze pamiętam nad wodą, i myślę, że to uratowało mi zdrowie i życie. Nigdy nie miałem żadnych niebezpiecznych sytuacji w wodzie, nie szarżuję, nie ryzykuję, nikomu nic nie udowadniam. Nad wodą lubię wypoczywać, ona działa na mnie uspokajająco i relaksująco. Żadnych szaleńczych skoków, popisywania się, ryzykownych zabaw. W ogóle uważam, że do pływania najlepszy jest basen, a inne zbiorniki wodne powinny służyć raczej do wypoczywania nad nimi i moczenia sobie w nich nóg.

PROGRAM "UMIEM PŁYWAĆ"

Program pilotażowy (2013 rok)
- nauka podstaw pływania dla 400 dzieci z 4 powiatów, cykl 20 zajęć

Drugi etap programu (marzec 2014 - czerwiec 2015)
- w programie bierze w nim udział 70 dolnośląskich gmin, przede wszystkim te, które nie mają własnych pływalni
- nauką pływania zostanie objętych 8 tysięcy trzecioklasistów
- szkolenie trwa 20 godzin

Maciej Kurowicki
Maciej Kurowicki
muzyk
Miałem niestety niebezpieczną sytuację nad wodą, to zdarzenie wiele mnie nauczyło i wpłynęło na dzisiejsze moje podejście do zachowania się na kąpieliskach. Gdy miałem 8 lat przebywałem nad jeziorem gdzieś w Polsce, oczywiście ratownika tam nie było. Według przykazań mamy miałem kąpać się przy brzegu, ja jednak wedle zasady "na złość mamie..." postanowiłem popłynąć dalej. Niestety gdy straciłem grunt pod stopami, zrobiło się niebezpiecznie i zacząłem się topić. Na szczęście wszystko zakończyło się dobrze, ale nigdy o tym nie zapomniałem i dziś żelazną zasadą gdy jestem nad wodą jest bezpieczeństwo. Bez brawury, bez szaleństw, stosując się do zasad i ustaleń. I jeszcze jedna ważna sprawa - NIGDY nie wchodzę do wody po alkoholu. Żadnym, nawet po najmniejszym piwie. To jest absolutnie najważniejsza reguła,do której zawsze będę się stosował.

FLAGI NA KĄPIELISKU:
1) flaga biała – kąpiel dozwolona;
2) flaga czerwona – zakaz kąpieli.

2. Flagę czerwoną wywiesza się w przypadku, gdy co najmniej:

  • temperatura wody wynosi poniżej 14oC;
  • widoczność jest ograniczona do 50 m;
  • szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta;
  • występuje fala powyżej 70 cm, z pojawiającymi się pienistymi białymi grzywami;
  • występują silne prądy wsteczne;
  • trwa akcja ratownicza;
  • prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s;
  • występuje chemiczne lub biologiczne skażenie wody;
  • występują wyładowania atmosferyczne.

3. Brak flag oznacza brak dyżuru ratowniczego.

ZOBACZ KONIECZNIE: Lech Janerka: Mogłem utonąć! Znani o bezpieczeństwie nad wodą

JAK RATOWAĆ OSOBĘ, KTÓRA TONIE?
W środę nasz wóz satelitarny stanął na wrocławskim kąpielisku Morskie Oko, gdzie w upalne dni pojawia się nawet 7 tysięcy osób. Ratownik WOPR-u Piotr Uroda przestrzegał przed dzikimi kąpieliskami. Jeśli już decydujemy się na kąpiel w takim miejscu warto sprawdzić głębokość, dno i temperaturę wody. - Zdradliwe bywa pływanie na materacach - przestrzega ratownik:

Według danych z zeszłego roku 7 na 10 osób, które utonęły, były pod wpływem alkoholu. Nasz gość podpowiada co robić, kiedy widzimy, że ktoś tonie, a nie mamy na tyle umiejętności, by rzucić się na pomoc:

Kiedy wyciągnięta już na brzeg osoba nie oddycha, trzeba wykonać 5 wdechów ratowniczych - każdy powinien trwać około sekundy. Jeśli nadal nie udało się przywrócić oddechu, trzeba rozpocząć resustytację - 30 uciśnięć klatki piersiowej/ 2 wdechy. I tak do chwili przyjazdu pogotowia.

Tomasz Sikora
Tomasz Sikora
Radio Wrocław

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie "czym jest umiejętność pływania" jest dość skomplikowana. Według specjalistów - trenerów pływackich i ratowników, wcale nie chodzi o to, by pływać nienaganną krytą żabką, a kraulem prowadzić odpowiednio ręce pod brzuchem. To jest potrzebne w przydatku profesjonalnego podejścia do tego sportu. Pływaniem też nie jest umiejętność przepłynięcia siłowego choćby 200 metrów - a tego uczą nas znajomi i rodzina. Tak naprawdę pływanie w sensie masowym, społecznym - to czego potrzebujemy w Polsce, by ludzie przestali się topić - leży gdzieś pomiędzy. Chodzi o to, by człowiek wiedział, jak się zachować, gdy chwyci go skurcz, gdy wpadnie w prąd zimnej wody, by rozumiał fizjologię ciała i jego fizykę. A konkretnie? O tak zwane "pół-pasywne utrzymanie się na wodzie". TUTAJ przeczytasz więcej

FATALNE STATYSTYKI
Zalew Mietkowski, pięć osób skacze do wody z łódki, jedna już nie wypływa. W Zachowicach 20-latek tonie się w miejscowej gliniance, ale ma szczęście - po reanimacji trafia do szpitala. Oborniki Śląskie, trzy osoby pływają w nieczynnym basenie, jedna tonie. To zaledwie kilka z wielu wypadków, do jakich doszło już w te wakacje nad wodą na Dolnym Śląsku. To najgorszy początek sezonu od lat.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

1. Pływanie po spożyciu alkoholu.
2. Brawura i przecenianie swoich umiejętności pływackich.
3. Pozostawianie dzieci bez należytej opieki.
4. Pływanie w miejscach zabronionych.
5. Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.
6. Pływanie w pobliżu statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.

 

Zasady bezpiecznej kąpieli:
1. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
2. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku.
3. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję w celu uniknięcia wstrząsu termicznego.
4. Staraj się pływać tylko w miejscach strzeżonych gdzie jest ratownik WOPR.
5. Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska (pływalnii), na którym przebywasz.
6. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
7. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura wynosi 22-25 stopni).
8. Nie skacz do wody (zwłaszcza na główkę) w miejscach nieznanych.
9. Materac dmuchany służy do innych celów niż wypływanie na głęboką wodę.
10. Nigdy nie pływaj samotnie, bez asekuracji drugiej osoby (choćby z brzegu).
11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy.

Źródło: WOPR

Wrocław to jedyne miejsce na Dolnym Śląsku, gdzie ratownicy WOPR-u w sezonie pilnują bezpieczeństwa 24/h na dobę, 7 dni w tygodniu. Oficjalnie kąpać wolno się w czterech miejscach - Morskie Oko, Glinianki, Kłokoczyce i Wejcherowska, ale i tak większość wybiera pływanie w niezwykle niebezpiecznych i zdradliwych rzekach - w Odrze i Oławie:

Może dlatego, że legalnych kąpielisk jest we Wrocławiu jak na lekarstwo?

UWAGA NA KAJAKI!

Bezpieczeństwo nad wodą to nie tylko umiejętność pływania czy rozwaga. Na wielu dolnośląskich akwenach na plażowiczów czekają kajaki czy rowery wodne. Do ich wypożyczenia nie potrzeba żadnych uprawnień, wystarczy dokument tożsamości i podpisanie regulaminu, którego prawie nikt nie czyta. - Na wrocławskim odcinku Odry czasami jest bardzo tłoczno, a brak znajomości podstawowych zasad doprowadza do niebezpiecznych sytuacji - mówi wioślarz, wicemistrz olimpijski z Pekinu, Paweł Rańda:

Pamiętajmy - pływamy po prawej stronie rzeki, blisko brzegu i dużo wcześniej sygnalizujemy chęć zmiany kierunku. Do tego kapoki i żadnego alkoholu!

PSI RATOWNICY
O bezpieczeństwo nad wodą dbają nie tylko ludzie. We Wrocławiu prężnie działa Fundacja Psi Ratownicy, która zrzesza właścicieli psów i same zwierzęta pod wspólnym hasłem - propagowania ratownictwa i pierwszej pomocy. Okazuje się, że specjalnie przeszkolone psy to świetni i odważni funkcjonariusze. Ratownicy z wrocławskiej fundacji działają na rzecz bezpieczeństwa, nie tylko w sytuacjach zagrożenia życia, ale też prewencyjnie - organizując szkolenia, pokazy z wykorzystaniem psich ratowników i edukując młodzież i dorosłych. Wśród ras, które wyróżniają się najliczniej w tej służbie są nowofundlandy, landseery i labradory. Nie brak też piesków innych ras, które swoim zaangażowaniem i umiejętnościami zadziwiają sędziów psich sportów wodnych zza zachodniej granicy - jak wspomina nasz korespondent, Norbert Koziar z Fundacji Psich Ratowników. Organizacja współpracuje z grupami ratowniczymi straży pożarnej czy WOPR. Psich funkcjonariuszy najczęściej widuje się na Dolnym Śląsku przy Odrze, gdzie jako asystenci ratowników patrolują rzekę. Norbert Koziar, z zarządu Fundacji zachęca właścicieli psów do szkolenia swoich pupili. W Polsce, psi ratownicy nie są aż tak popularni, jak na zachodzie, a przecież pies, jako najlepszy przyjaciel człowieka może pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.

Autorzy zdjęć psich ratowników: Fundacja Psi Ratownicy i fotografiapodpsem.pl

Tylko we Wrocławiu i tylko w czerwcu, ratownicy wypływali już prawie 20 razy i uratowali 28 osób. Dwóch nie udało się uratować. - Mimo apeli i próśb, powody tragicznych wypadków ciągle są takie same - mówi szef dolnośląskiego WOPR-u Krzysztof Skrzyniarz:

W stolicy regionu straszą także niestrzeżone glinianki oraz stawy. W Leśnicy w takim właśnie akwenie utonęły w tym roku dwie osoby. Inny problem to wędkarze, którzy topili się, choć nie mieli zamiaru pływać, ani się kąpać.

O bezpieczeństwo nad wodą we Wrocławiu dba także policja. Piotr Maziarz z komisariatu wodnego jest przekonany, że nawet remont nabrzeża Odry nie odstraszy chętnych do kąpieli.

Leszek Mordarski
Leszek Mordarski
Radio Wrocław

W Holandii pływają już sześciotygodniowe niemowlaki. Dzieci te w wieku 16 lat często nie mają już sobie równych na całym świecie. To oczywiście wyjątki, prawdą jest jednak, że nie ma Holendra, który nie umie pływać. W kraju obowiązuje system "Zwem-ABC" - trzystopniowy system certyfikatów, z których ten najwyższy zaświadcza, że jego posiadacz poradzi sobie w każdej niebezpiecznej sytuacji związanej z wodą. Dyplom z pływania jest często wymagany w ubieganiu się o pracę. Jest wręcz niezbędny w policji lub straży pożarnej. Najdłużej zdobywa się podstawowy certyfikat A. Dzieci mają zajęcia przeważnie raz w tygodniu - na początku w formie zabawy a później dochodzą do poziomu wyższego. Uczą się zachowania w wodzie, np. wpadając do niej w ubraniu. Jak to wygląda w Polsce? Zajęcia na basenie, to w istocie coraz częściej wybierany przez rodziców, element dodatkowego programu kształcenia w przedszkolach lub szkołach. Nierzadko pływanie konkuruje tam np. z rolkami, często w porównywalnej cenie. TUTAJ przeczytasz dalszą część komentarza

- Ostrzegamy jak możemy, ale reakcja jest prawie zawsze taka sama - dodaje Maziarz:Efekt? Już dziewięć osób utonęło w całym regionie - to dwa razy więcej niż w tym samym okresie dwa lata temu. Co jest tego przyczyną? Andrzej Andrzejewski był w okolicach Legnicy:

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w okolicach Jeleniej Góry. Tam był Piotr Słowiński:

Ale wiążącej decyzji ciągle brak. Tymczasem stawy, jeziora i rzeki w okolicach Wałbrzycha sprawdził dla nas Michał Wyszowski:

Przy dobrej pogodzie do nielegalnej kąpieli wykorzystywane jest dosłownie każde miejsce. Na południu Dolnego Śląska bardzo popularne są nieczynne i zalane kamieniołomy. Gogołów, Bankrut koło Strzegomia, Chwałków, piaskownia w Świebodzicach. Oblegany jest także zalew w Komorowie, gdzie miesiąc temu zginął 47-letni mężczyzna. Pochodził z Wałbrzycha, gdzie w tym roku nie ma ani jednego strzeżonego kąpieliska pod chmurką. Dlatego ludzie do kąpieli wybierają najdziwniejsze miejsca. W stawach rybnych w Poniatowie, w zbiornikach przy hałdach górniczych, a nawet w czymś co przypomina nieco większą kałużę przy ulicy Osiedleńców. Nie unikają nawet ładnego, ale niebezpiecznego jeziorka Daisy w Lubiechowie.

CZYTAJ KONIECZNIE: Niemcy biją nas na głowę w pływaniu. Dlaczego?

Bezpiecznych kąpielisk nie ma także w okolicach Lubania. Plaże są, ale ma ratowników. To oznacza, że popływać tam można wyłącznie na własną odpowiedzialność. Chodzi o leśniański i złotnicki zbiornik zaporowy na Kwisie. - W zeszłym roku na tych obiektach pracowali ratownicy, badaliśmy też wodę. W tym roku ratowników nie ma - mówi Walery Czarnecki, starosta:

Co więc można zrobić, żeby bezpiecznie spędzać czas nad wodą na Dolnym Śląsku? Przez najbliższe dwa tygodnie dziennikarze Radia Wrocław wspólnie z ratownikami wodnymi, medycznymi, policją i instruktorami pływania będą analizować i apelować, informować i ostrzegać, aby ten sezon zakończył się pozytywniej, niż wygląda jego początek. Głos mają także słuchacze i internauci. Stwórzmy wspólnie mapę najniebezpieczniejszych kąpielisk w regionie!

Głos w tej sprawie zabrali słuchacze Radia Wrocław. Większość naszych rozmówców wskazywała ,że przyczyną tak dużej liczby ofiar w wodzie jest nie tylko brawura i lekkomyślność , ale też brak odkrytych basenów i strzeżonych kąpielisk w rzekach czy jeziorach. Wg pana Pawła stworzenie takich miejsc z ratownikami na pewno przyczyniłoby się do zmniejszenia liczby utonięć:

Słuchacze z nostalgią wspominali strzeżone miejsca sprzed 20 - 30 lat nad Odrą , Oławą czy w parku w Szczodrem.

Inną receptę na zmniejszenie liczby utonięć miała słuchaczka, która proponowała aby dla dzieci do 16 roku życia pobyt w aquaparkach był darmowy. Wtedy nie musiałyby szukać dzikich, niebezpiecznych miejsc do kąpania. Jak przekonywała - miałoby to jeszcze jedną dobrą stronę, pływanie przyczyniłoby się do utrzymania zdrowej postawy kręgosłupa , z którą tak wielu młodych ma teraz problem.

Inną propozycją było przeniesienie wyborów samorządowych na lipiec czyli na początek sezonu wodnego. Jedna ze słuchaczek zagroziła też, że jesienią rozliczy władze Długołęki za zniszczenie kąpieliska w Szczodrem.

STATYSTYKI policja (Dolny Śląsk):
2014 - już 11 utonięć, 7 utonięć do czerwca 2014
2013 - 18 utonięć, 5 utonięć do czerwca 2013
2012 - 16 utonięć, 4 utonięć do czerwca 2012

STATYSTYKI WOPR (powiat wrocławski i Mietków):
2014 czerwiec: 18 akcji, 28 poszkodowanych, 2 utonięć (i jedna osoba w lipcu)
2013 czerwiec-sierpień: 63 akcje, 77 poszkodowanych, 8 utonięć
2012 czerwiec-sierpień: 45 akcji, 62 poszkodowanych, 6 utonięć
2011 czerwiec-sierpień: 65 akcji, 70 poszkodowanych, 4 utonięć

Mapa najniebezpieczniejszych kąpielisk na Dolnym Śląsku:

 Znacie jeszcze jakieś inne niebezpieczne miejsca? Wpisujcie w komentarzach!

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~ryhor
2014-07-27 20:44:09
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: -9
Dziś byłem na basenie przy Wejherowskiej, MASAKRA dzikie tłumy !!! Nie sposób popływać. Była "akcja" ale nie ma "reakcji" władzunia miejska ma mieszkańców w głęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęębooooooooooooooookim poważaniu.
~Mieszkaniec
2014-07-27 10:20:58
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 12
Może inicjatywa miejska - Rewitalizacją glinianek w Leśnicy.
~jaskier
2014-07-25 17:07:34
z adresu IP: (46.215.xxx.xxx)
Ocena: 10
gmina Pieńsk też zlikwidowała basen
~Grzes
2014-07-22 12:24:08
z adresu IP: (95.41.xxx.xxx)
Ocena: 11
Zapraszamy na zalew do Radkowa,jest tu super kąpielisko przy zalewie,strzeżone przez ratowników WOPR,woda czysta zasilana strumieniem z gór,blisko do Czech,super trasy na rowery dla całej rodzinki!
~Wodnik
2014-07-20 10:26:45
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 13
Milicz zlikwidował w tym roku basen w Karlowie, który przez 45 lat był letnia atrakcja ńie tylko dla miliczan, ale i mieszkańców Wrocławia.
~radek
2014-07-14 22:39:07
z adresu IP: (87.99.xxx.xxx)
Ocena: 13
powod b prosty: taki Wroclaw- beznadziejnie nie ma w ogole wkolo Kapielisk ,kilkai wtedy dziki tlum- Jelcz,Pegow,Chrastawa i..nicwiecej,Dopiero dalej Maniowi Bialy Kosciol. Reszta zarosniete rybne. Dopokiczegos nie zrobia w Wro, beda topicsie. Wroc w upal to Sahara. Kolo Konina i Pozn tylejezior.
~Ryhor
2014-07-14 18:35:12
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 1
Trzecia kadencja pana Prezydenta i związanej z Nim ekipy mija. Oczywiście, będą się chwalić na wyborach osiągnięciami. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej efektom pracy włodarzy miasta, wszystko co zrobili jest takie "bycze" i powstawało w bólach bowiem każda większa inwestycja szła jak po grudzie ! Zauważcie teraz że poza tymi byczymi rzeczami tak dla ludzi zrobiono niewiele, prawie nic ! Miasto nie dba o ludzi, komunikacja publiczna kuleje, korki na ulicach , brak basenów, kąpielisk, podatki i opłaty na max poziomie, śmieci najdroższe w kraju !!! No ale jak się komuś nie podoba to się może przeprowadzić do Łodzi (jeśli pamiętacie to zalecenie Prezydenta). Dodam jeszcze, nic to dziwnego ! Pan Prezydent zaczynając przygodę z prezydentowaniem stwierdził, że on jest nie od wydawania lecz od zarabiania pieniędzy, no i tak jest on i ekipa zarabia my płacimy. Zastanówmy się zatem jak zmieniło się nasze życie podczas 12 lat rządów ekipy Prezydenta i podejmijmy stosowną do spostrzeżeń decyzję wyborczą.
~ddz
2014-07-14 14:18:20
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: -9
zapraszamy na kompleks basenów odkrytych w Dzierżoniowie.Czysta woda,pełna obsługa ratownicza , ładnie utrzymany teren , boisko do siatkówki plażowej , bufet. Cennik: lp. rodzaj biletu cena brutto 1. normalny 7,00 zł 2. ulgowy: młodzież od 7 do 18 lat renciści emeryci 5,00 zł 3. dziecinny: dzieci od 3 do 7 lat3,00 zł 4. dzieci do lat 3 (pod opieką) 0,00 zł 5. karnet normalny: 10 wejść 60,00 zł 6. karnet ulgowy: 10 wejść 40,00 zł 7. bilet po godzinie 17:00 4,50 zł
~Slavko
2014-07-14 08:46:22
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 11
A może opublikujcie listę bezpiecznych kąpielisk na Dolnym Śląsku. Takich z ratownikiem, najlepiej z podaniem cen. Niestety - podstawowy problem jak dla mnie polega na tym, że kąpielisk jest za mało. Dopóki ludzie będą mieli alternatywę - zatłoczone kąpielisko 30 km od domu, za które dodatkowo muszą płacić, lub darmowy wypad na pobliski kamieniołom czy gliniankę, to będą wybierać to drugie. Ja w każdym razie mam nadzieję, że w tym roku działa kąpielisko w Jelczu - co prawda też jest mocno zatłoczone, ale jest z ratownikiem i za darmo.
~Ryhor
2014-07-14 08:38:08
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -6
@adela - nie w Lubinie 2 zł tylko w Ścinawie, dla dzieci jednego zyla :) dla dorosłych 2 zyle :) za cały dzień. Basen nie jest super hiper ale poziom trzyma i jest wystarczający by popływać, ochłodzić się. W mojej ocenie ludzie oczekują nie tylko "top rozrywki" wodnej w drogich aqwaparkach ale może przede wszystkim możliwości skorzystania latem ze zwykłego odkrytego basenu. Co do Lubina, 2 baseny kryte w bardzo przyzwoitych cenach za godzinę pływania.
~adela
2014-07-14 08:21:12
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 10
dlaczego np. w Lubinie wejście na basen kosztuje 2 zł? we Wrocławiu natomiast zbudowaliśmy aqua park za publiczne pieniądze, a teraz jeszcze musimy zapłacić za wejście, rozumiem ze utrzymanie obiektu kosztuje, ale dlaczego te bilety sa takie drogie? prezesi i inni w końcu nie będą pracować za urzednicza pensje
~TAURUS
2014-07-14 07:56:37
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: -2
Szczawno Zdrój. Zlikwidowano basen a facet który go kupił szuka teraz nabywcy. Na tym terenie można wybudować wszystko , tyle tylko że basen ma zniknąć.
Reklama