Watra znaczy ogień. Trwa festiwal kultury łemkowskiej

Ewa Zając | Utworzono: 2014-08-02 21:24 | Zmodyfikowano: 2014-08-02 21:24
A|A|A

Niegdyś słowo watra oznaczało ogień, przy którym zasiadały pokolenia Łemków. Wokół ognisk rozbrzmiewały pieśni i rozmowy. Do takiej - magicznej i niezwykłej atmosfery - nawiązuje festiwal Watra. Co roku do Michałowic przybywa ponad 3 tysiące gości z całej Polski i ze świata.

Z roku na rok idea festiwalu rozszerzała się - prezentowano nie tylko kultury łemkowską, ale także przejawy kultury rusińskiej z całej Europy i Świata. Wielkim zainteresowaniem widzów cieszyły się też koncerty zespołów prezentujących muzykę zupełnie innych obszarów etnicznych, takich jak serbski etno-punk czy muzykę klezmerską.

W tym roku impreza rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem, a potem już dwa dni wypełnią koncertami zespołów, które w oryginalny sposób łączą folk i muzykę etniczną z różnymi gatunkami, m.in. reggae, funk, rock czy punk. Towarzyszyć im będą pokazy filmów dokumentalnych o zanikających kulturach i obyczajach, warsztaty dla najmłodszych połączone z zabawą w teatr. Podczas Watry odbędzie się także uroczystość wręczenia statuetki Nikifora (Epifana Drowniaka) za zasługi dla kultury łemkowskiej.

TUTAJ zobaczysz pełen program festiwalu.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama