Na co dzień przykuci do wózków, wstali i poszli

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2014-08-04 15:39 | Zmodyfikowano: 2014-08-04 16:53
A|A|A

fot. Elżbieta Osowicz (Radio Wrocław)

Montowana na zewnątrz ciała konstrukcja pomaga niepełnosprawnym w rehabilitacji. Zaprogramowane indywidualnie do pacjenta urządzenie pozwala wstać z wózka inwalidzkiego i samodzielnie poruszać się. Symulator zbudowany dla amerykańskiej armii został przywieziony do Wrocławia na próbę. Chorzy poruszający się po korytarzach szpitala wzbudzają sporą sensację:

W Polsce są tylko dwa takie urządzenia, jedno z nich działa w centrum rehablitacji w Gliwicach. Niektóre szpitale w szpitale w Polsce są zainteresowane kupnem urządzenia, barierą jest jednak cena - prawie pół miliona złotych. Testy we Wrocławiu potrwają do piątku.

Ruchy są kontrolowane przez komputer zaprogramowany indywidualnie w zależności od stanu pacjenta. Chorzy mogą wstawać, siadać i chodzić. Urządzenie może wspomagać chorych całkowicie, bądź tylko częściowo - mówi fizjoterapeuta Piotr Baranowski:

Obecnie na świecie jet około 90 takich urządzeń, 40 z nich wykorzystują europejskie szpitale. Dwa są w Polsce, z czego jeden służy do testów, drugi pracuje w ośrodku rehabilitacyjnym w Gliwicach. 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama