Szachowa Olimpiada nie dla biało-czerwonych. Słabe starty kadry

| Utworzono: 2014-08-15 08:24 | Zmodyfikowano: 2014-08-15 08:24

Reprezentacje Chin w turnieju open i Rosji w rywalizacji kobiet zdobyły złote medale rozegranej w norweskim Tromsoe Olimpiady Szachowej. W ostatniej rundzie zmagań Polacy mieli szansę nawet na brązowy medal, ale musieli pokonać prowadzących w klasyfikacji generalnej Chińczyków. W prestiżowym pojedynku biało-czerwoni ulegli jednak rywalom 1:3. Remisami zakończyły się starcia z udziałem Radosława Wojtaszka i Mateusza Bartla, ale w pozostałych dwóch pojedynkach Jan Krzysztof Duda i Grzegorz Gajewski musieli uznać wyższość rywali. Polacy zmagania zakończyli ostatecznie na 15 miejscu, a do podium zabrakło im zaledwie dwóch punktów. Tak punktowali nasi zawodnicy: Jan Krzysztof Duda – 8,5 pkt. (w 11 partiach), Radosław Wojtaszek – 5 pkt. (w 9 partiach), Grzegorz Gajewski – 5 pkt. (w 9 partiach), Mateusz Bartel – 5 pkt. (w 8 partiach) i Bartosz Soćko – 5 pkt. w 7 partiach. W ostatnim pojedynku w turnieju kobiet Polki pokonały Azerbejdżan 3,5-0,5 i zajęły ostatecznie 7 miejsce. Wygrały Rosjanki przed Chinkami i Ukrainkami. Punkty dla Polski w całym turnieju zdobywały: Marta Bartel – 6,5 pkt. (w 9 partiach), Jola Zawadzka – 6 pkt. (w 9 partiach), Karina Szczepkowska-Horowska – 5,5 pkt. (w 9 partiach), Monika Soćko – 5 pkt. (w 11 partiach) i Klaudia Kulon – 3,5 pkt. (w 6 partiach).

Olimpiada była ostatnim startem w karierze mającej męski tytuł arcymistrza Judit Polgar. Najmłodsza z rodzeństwa Polgar, urodziła się 23 lipca 1976 roku w Budapeszcie. Podchodzi z wyjątkowej szachowej rodziny. Jej starsze siostry Zsuzsa i Zsofia również odnosiły sukcesy w tej dyscyplinie. Nauczyła się "królewskiej gry" w wieku pięciu lat. Jako 12-latka w szachowej olimpiadzie kobiet w 1988 r. w Salonikach uzyskała 12,5 pkt na 13 możliwych, zdobywając z narodową drużyną złoty medal, co przełamało hegemonię radzieckich zawodniczek. W styczniu 1989 r. była pierwsza na świecie w rankingowej kobiet, a ogromna przewaga nad rywalkami spowodowała, że zaczęła startować w turniejach wyłącznie z mężczyznami. W roku 1991 zwyciężyła w mistrzostwach Węgier mężczyzn i mając 15 lat (dokładnie 15 lat, 4 miesiące i 28 dni) została najmłodszym arcymistrzem. Jako pierwsza kobieta na świecie osiągnęła próg 2700 punktów rankingowych (w styczniu 2003), awansując do elitarnego grona "super-arcymistrzów", stając się żywą szachową legendą. Wygrywała m.in. z takimi arcymistrzami jak Anatolij Karpow, Garri Kasparow, czy aktualny mistrz świata Norweg Nor Carlsen.