XVI Weekend z Frankensteinem

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-08-18 10:06 | Zmodyfikowano: 2014-08-18 10:08
A|A|A

fot. materiały prasowe

To będzie gorący weekend z wielkimi emocjami i dreszczykiem. Wystąpią znane gwiazdy muzyki między innymi: Ray Wilson z legendarnego zespołu Genesis, Acid Drinkers, Grubson, Oddział Zamknięty obchodzący jubileusz 35-lecia jak i ząbkowickie zespoły - The Colonists oraz Plast Band. Podczas „Weekendu” będzie można skosztować krwawego napoju na szczycie Krzywej Wieży, przenieść się do roku 1606 i zobaczyć inscenizację słynnego procesu ząbkowickich grabarzy. Kino letnie dr. Frankensteina z filmami z dreszczykiem, rzeźbienie Frankensteina, pokazy carvingu i akrobacji na rowerze, "lodowe strachy" pod Krzywą Wieżą z Frankenstein Eiscafe, Parada Potworów, „dycha ząbkowicka” czyli bieg na 10 km - to tylko część atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

W czwartek 28 sierpnia w przeddzień XVI Weekendu z Frankensteinem specjalną propozycją dla miłośników grozy będzie kino „pod chmurką” dr. Frankensteina. Podobnie jak przed rokiem na plantach zamkowych obejrzymy dwa filmy. O 21:00 „Czwarty stopień” ( ang. The Fourth Kind) amerykański thriller science - fiction, stylizowany na paradokument, w który główną rolę gra Milla
Jovovich (znana z filmów tj: Piąty element czy Reside nt Evil). Film przedstawia wydarzenia mające miejsce w małym miasteczku na Alasce, Nome w którym dochodziło do tajemniczych zniknięć mieszkańców przez ostatnie 40 lat. Prawdy nie udało się odkryć, mimo iż FBI przeprowadziło na tym terenie szereg dochodzeń.

W tym oddalonym od reszty świata miejscu, psycholog dr Abigail Tyler (Milla Jovovich) zaczęła rejestrować na wideo sesje z pacjentami, cierpiącymi na traumę i przypadkowo odkryła niezwykle
poruszające dowody, potwierdzające porwania ludzi przez istoty pozaziemskie. Ok. 22:50 film „Wrota do piekieł” (ang. Drag Me to Hell) reżysera "Spider - Man’a" oraz kultowej trylogii "Martwe Zło" z lat 80 - tych. Film opowiada o Christine Brown, która pracuje w banku w dziale kredytów. Kiedy z prośbą o pomoc w przesunięci u terminu spłaty kredytu przychodzi do niej stara cyganka, nie zdaje sobie ona sprawy, że jej negatywne rozpatrzenie prośby stanie się dla niej koszmarem. Cyganka bowiem rzuca na nią klątwę, z którą będzie się musiała zmierzyć...

Impreza plenerowa „Weekend z Frankensteinem” nawiązuje do dawnej nazwy miasta, ale przede wszystkim do legendy ząbkowickiego Frankensteina. Aby ją poznać zapraszamy na inscenizacje
(spektakle) w Sali Grabarzy w ramach Szlaku dr. Frankensteina. Każdy kto odwiedzi Izbę Pamiątek Regionalnych, przy ul. Krzywej będzie mógł wziąć udział w procesie i przenieść się do mrocznych czasów roku 1606 miasta Frankenstein  (spektakle: piątek - sobota od 10:00 do 18:00. UWAGA! Atrakcje Śladami dr. Frankensteina bez spektaklu będzie można zwiedzać naż do 24:00 – w piątek i sobotę).

Być w Ząbkowicach Śląskich i nie widzieć Krzywej Wieży to tak, jak być w Rzymie i nie widzieć papieża! Dlatego zapraszamy wszystkich do zwiedzania Krzywej Wieży, najbardziej krzywej wieży w Polsce! Będzie otwarta do północy – już od rana można zdobyć jej szczyt i skosztować bezpłatnie „krwawego napoju” – niespodzianki (czynna: piątek - sobota od 09:00 do 24:00). Dla wszystkich którzy tego jeszcze nie widzieli, zachęcamy do zobaczenia nowo otwartej wystawy w pomieszczeniu Krzywej Wieży: „Średniowieczna izba tortur i więzienie w lochu głodowym”.

Dodatkową atrakcją jest to, że można sobie zrobić zdjęcie w dybach! (zwiedzanie wystawy w cenie biletu na Krzywą Wieżę). Natomiast w sobotę (godz. 10 - 17) na ząbkowickim rynku porządku i praw mieszczan strzec będą: Kat Jürgens z Nysy oraz Inkwizytor Waldemar z Bolkowa.

Wszyscy miłośnicy historii i mroków średniowiecza zobaczą niezwykłe show z dużą dawką humoru. Dwuosobowa trupa katowska swój kunszt zaprezentuje poprzez pokazy wymierzania kar na honorze, ciele i gardle…

W tym samy czasie i miejscu trwać będzie event - „Upiorki na wesoło” czyli malowanie twarzy w stylu dr. Frankensteina z przymrużeniem oka (sobota, godz. 10-18). Warto skorzystać z malowania i następnie wziąć udział w „Paradzie Potworów”. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, gości, dzieci i młodzież do wymalowania się i przebrania w przerażające potwory i zjawy. Za najbardziej straszne i najciekawsze stroje zostaną przyznane atrakcyjne nagrody-niespodzianki! O godz. 18.00 (sobota) wszystkie duchy, wilkołaki, upiory, zombie, czarownice pod wodzą dr. Frankensteina przemaszerują przez rynek w kierunku zamku – zapraszamy do włączenia się w upiorny marsz. Uwaga! Podczas parady przerwa w zwiedzaniu NAWIEDZONEGO DOMU (Rynek) - od godz. 18.00 do 19.30.

Ale to nie koniec „mrocznych” atrakcji "Weekendu z Frankensteinem". Proponujemy zabawę w niesamowitej scenerii i oprawie, pełnej tajemnicy, upiorów. „Nawiedzony Dom” (piątek-sobota, 13:00-01:00)– w „GROCIE” (Ratusz), która podczas imprezy zostaje specjalnie przyozdobiona, tak że znakomicie odda klimat ponurego, nawiedzonego i przerażającego domu z iście amerykańskich filmów grozy. Aktorzy z Teatru PARADA z Barda przeistoczą się w strachy i widma, które przy upiornej muzyce wywołującej gęsią skórkę i zapewnią dreszcz emocji... Czy odważysz się przekroczyć wrota Nawiedzonego Domu?

Podczas „XVI Weekendu z Frankensteinem” nie zabraknie także i sportu. O godz. 11:00 wystartują z centrum miasta uczestnicy pierwszego inauguracyjnego biegu na 10 km pn. „Dycha” Ząbkowicka. Zapisy na bieg do 15 sierpnia br. a regulamin i wszystkie potrzebne informacje na stronie www.10zabkowicka.pl . Od godz. 12:00 będzie można podziwiać wyczyny i widowiskowe akrobacje na rowerze – Piotra Bielaka. (fot. www.piotrbielak.pl)

Dzieci i młodzież nie będą się nudzić , czekają na nich zabawy plastyczne i wiele artystycznych niespodzianek: tradycyjny happening rzeźbiarski pod Krzywą Wieżą – „Rzeźbienie dr. Frankensteina" (piątek, godz. 10-16), warsztaty karykatury – „Monstrum Frankenstein” (piątek, godz. 13-16 - Rynek) warsztaty plastyczne „Postacie z bajek i legend ząbkowickich” (sobota, godz. 10-13 - Rynek), „Upiorki na wesoło” – malowanie twarzy, sztuczna piana i bańki mydlane giganty (sobota, godz. 10-18 Rynek). Na plantach zamkowych emocji dostarczą karuzele, dmuchańce i inne. Wesołe miasteczko czynne będzie w piątek 10:00-02.00 i sobotę 10.00-01.00. Przy Krzywej Wieży na ul. Św. Wojciecha odbędą się: pokazy carvingu, czyli rzeźbienia w warzywach i owocach - „Arbuzowy Frankenstein” (sobota, godz. 13-16) oraz uczta z lodowych słodkości dla najmłodszych: „Lodowe Strachy z Frankenstein Eiscafe”.

Zarówno w piątek jak i sobotę po godz. 18:00 impreza przeniesie się na planty zamkowe, gdzie wystąpią wspaniałe gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki. Po zakończeniu koncertów zapraszamy na zabawę taneczną „pod chmurką” – zagrają: Roots Rockets (piątek 24:00) – wspaniałe klimaty reggae oraz Vamos Brothers z Niemczy (sobota 23:40). Na zakończenie XVI Weekendu z Frankensteinem (w sobotę ok. 23:30) wspaniały pokaz sztucznych ogni!
Program koncertów w piątek 29 sierpnia:
Godz. 18:00 – Koncert: Desdemona

Jedna z najciekawszych grup alternatywnych, wywodzących się z Polski. Depeche Mode, Rammstein, Nine Inch Nails to tylko kilka grup, w twórczości których dziennikarze muzyczni doszukują się nawiązań w muzyce DESDEMONY. Początki zespołu sięgają 1996 roku. Od czasu powstania, DESDEMONA wydała 4 albumy. Od nowoczesnego electro, przez dubstep, industrial czy metal, DESDEMONA zgrabnie i swobodnie łączy te na pozór różne stylistyki nadając swojej muzyce tanecznego charakteru, punkowej energii i ciężkiego gitarowego uderzenia.

Godz. 19:00 – Koncert: Morior Axis

Zespół pochodzi z Kłodzka. Powstał w 2005 roku, jednak muzycy grali razem wcześniej. W 2006 roku ukazała się ich debiutancka płyta “Sudetian Winter”. Morior Axis jest uważany przez wielu krytyków jako jeden z najlepszych zespołów w Polsce w gatunku black/death metal.

Godz. 20:00 – Koncert: GrubSon

GrubSon czyli Tomasz Iwańca hip-hopem zainteresował się w drugiej połowie lat 90. XX wieku za sprawą starszego brata, który był lokalnym promotorem i organizatorem imprez. GrubSon zaczął tworzyć́ na przełomie lat 1997/1998 w grupie zwanej "Po 3-na różnica". W tym okresie początkujący raper pierwsze kompozycje nagrywał na nieprofesjonalnym sprzęcie. W 2002 roku Grubson wraz z przyjaciółmi założył zespół Wolność Słowa. Twórcy swe nagrania przygotowywali na komputerze w warunkach domowych. Debiutancki nielegal Grubsona pt. N.O.C. ukazał się w 2003 r. Wyprodukowany przez rapera debiut stylistycznie nawiązywał do takich stylów muzycznych jak hip-hop oraz dancehall. W 2009 roku GrubSon podpisał kontrakt na swoją pierwszą legalną płytę - O.R.S. Pochodzące z niej single „Nowa fala” oraz „Na szczycie” sprawiły, że muzyk błyskawicznie wspiął się po szczeblach kariery. Na początku 2011 roku GrubSon wydaje dwupłytowy album "Coś więcej niż muzyka" i po raz kolejny osiąga wielki sukces, a jego krążek pokrywa się platyną.

Godz. 22:30 – Koncert: Acid Drinkers

Acid Drinkers to jeden z najważniejszych polskich zespołów sceny hard n’heavy. Powstał w 1986 roku z inicjatywy Tomasza "Titusa" Pukackiego i Roberta "Litzy" Friedricha. ACID DRINKERS jest do dnia dzisiejszego najlepszym i najbardziej widowiskowym zespołem thrash metalowym w Polsce. Jego popularność wyszła daleko poza scenę stricte metalową. W swojej historii zagrali ponad 1000 koncertów. Są laureatami Fryderyków 1998, 2000, 2004 i 2009 w kategorii hard & heavy / metal, Złotego Bączka – nagrody TVP2 w kategorii „najlepszy zespół”, zostali także uznani przez czytelników i dziennikarzy miesięcznika Tylko Rock (obecnie – Teraz Rock) za jeden z pięciu najlepszych zespołów lat 90.

Program koncertów w sobotę 30 sierpnia:
Godz. 18:00 – Koncert: The Colonists

The Colonists to 5-osobowy zespół grający od lipca 2009 roku. Jak mówią o sobie są kolonistami, więc starają łączyć przeróżne gatunki muzyczne w jedną spójną całość. Muzycznie zespół oscyluje wokół nowoczesnego rocka, stylistycznie w okolicach Nickelback czy Creed. Piotr Metz z Radiowej Trójki nazwał ich jednym z najbardziej obiecujących zespołów 2012 roku. Wspaniały kontakt z publicznością był wielokrotnie zachwalany, przez znanych muzyków z branży, jak np. Artura Gadowskiego, Tomasza „Lipę” Lipińskiego, jak również przez dziennikarzy muzycznych - wymienionego wcześniej Piotra Metza oraz dziennikarzy Magazynu Gitarzysta.

Godz. 19:00 – Koncert: Plast Band

Grają muzykę funki, jazz-rock, blues, fusion. Jacek, Słoń i Skrzek - to był pierwszy skład zespołu. Wspólnie zaczęli grać w 1970 r. w szkolnym zespole pod nazwą PLASTUSIE. Ponieważ nazwa była nieco śmieszna dla uczniów szkół średnich w 1973 roku nazwali się PLAST BAND. Ze szkoły przenieśli się do klubu "GROTA", który był głównym miejscem spotkań i zabaw młodzieży, grając repertuar Deep Purple, Jimiego Hendrixa, Led Zeppelin, Santany, a także swoje kompozycje. Zaczęły się także wyjazdy na liczne przeglądy, konkursy amatorskich zespołów muzycznych Dolnego Śląska. Wszędzie wzbudzali podziw a zarazem zdziwienie, poziomem i stylem ich muzyki, co prawie każdorazowo przynosiło im główne nagrody i wyróżnienia, zespołowe i indywidualne. Lata 1977 do 1987 to czas największych sukcesów: nagrania radiowe i telewizyjne, nagrody na ogólnopolskich przeglądach, wiele koncertów w całej Polsce i za granicą. W latach 80 tych członkowie zespołu grywali jednocześnie w innych formacjach. W 1986 PLAST BAND ( w składzie: Jacek Kubański , Mirek „Słoń” Kreśniaków , Andrzej Mazur, Paweł Oleasz, Wojtek Kolak) wystąpił w prestiżowym festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. W 1992 r. przerwali działalność aż do 2001 roku. Impulsem do wznowienia wspólnego grania był jubileusz 25-lecia innej słynnej ząbkowickiej grupy TO -TAM.

Godz. 20:00 – Koncert: Oddział Zamknięty

Oddział Zamknięty to legenda polskiego rocka, który w 2014 roku obchodzi jubileusz 35 lat na scenie. Z tej okazji będzie to koncert z udziałem gości m.in Jarka Wajka , jednego z byłych ale najważniejszych wokalistów dla historii zespołu, z którym powstały dobrze znane płyty "Z miłości do rock and rolla” , „Terapia” czy „ Bezsenność”. Takie przeboje jak: "Ten Wasz Świat", "Andzia i ja", "Zabijać Siebie", "Obudź Się", „Gdyby nie ty”, „Gdyby nie Ty”, ”Rzeka” ,”Sama”, ”Do..” zna i śpiewa do dziś cała Polska. Ich pierwsza płyta „Oddział Zamknięty”(1983 r.) tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni sprzedała się w ilości ok. 250 tyś egzemplarzy. Dzisiaj zespół , w którego mianowniku od początku jest Wojtek Łuczaj – Pogorzelski - na Polskiej Scenie Rockowej, ma niesłabnący szacunek , popularność oraz jeszcze większą rzeszę wiernych fanów w przedziale wszystkich grup wiekowych. Temat poruszany we wszystkich utworach o destrukcji alkoholu, narkotykach, życiu z dnia na dzień, miłości ,przyjaźni i niekończących się balangach – jest przez te lata wciąż aktualny i łączy się w sympatię już kilkupokoleniowej publiczności.

Godz. 22:00 – Koncert: Ray Wilson

Koncerty z serii GENESIS Classic – Ray Wilson przedstawiają największe przeboje Genesis (“I can’t Dance”, “Land of Confusion” , „Follow you follow me”, “No Son of mine”, “Jesus he knows me”, “Invisible Touch”, “Ripples”, “Congo” czy “Carpet Crawlers”) w wykonaniu ostatniego wokalisty tej grupy – Raya Wilsona oraz jego zespołu. W programie nie zabraknie także autorskich kompozycji szkota, w tym utworów z jego najnowszego solowego albumu „Chasing Rainbows”. Ray Wilson wyróżniony przez „Classic Rock Magazin“ jako jeden z najwybitniejszych wokalistów z Wielkiej Brytanii, kompozytor, autor tekstów, ceniony zwłaszcza za sceniczną charyzmę i zawsze wysoką formę koncertową.

Swoją klasę potwierdził współpracą z zespołem Genesis, kiedy to w 1996 roku zastąpił w roli wokalisty Phila Collinsa. Wcześniej, w 1994 roku, debiutujący zespół Stiltskin z Rayem w składzie stworzył niezapomniany utwór Inside, który podbił listy przebojów całego świata. Szkocki wokalista współpracował także z takimi gwiazdami jak Armin Van Buuren, RPWL czy Scorpions.

W zeszłym roku ukazał się najnowszy, solowy album Raya Wilsona Artysty zatytułowany „Chaising Rainbows”. Płyta została uznana przez wielu recenzentów za najlepszą w solowym dorobku szkota.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama