DRJ: Święto Ceramiki w Bolesławcu

Piotr Słowiński | Utworzono: 2014-08-19 15:56 | Zmodyfikowano: 2014-08-23 18:05
A|A|A

fot. Justyna Chybalska (Radio Wrocław)

Był także ślub pary, która zaręczyła się na ubiegłorocznej gliniadzie, a sakramentalne „tak" powiedziała w tym roku.

Bolesławiec był także areną zmagań o tytuł mistrza w toczeniu na kole garncarskim. Wystartowali sami „zawodowcy": Paweł Aftewicz, Jarosław Arkuszynski, Mateusz Gorczyński, Agata Marcinkowska, Leri Papidze, Zbigniew Podgórski oraz gość z Ukrainy Anton Mykytiuk. Bezkonkurencyjny okazał się Leri Papidze, który prócz 500 zł nagrody uzyskał prawo startu w Mistrzostwa Świata w Toczeniu na Kole Garncarskim we włoskie do Faenzie.

Miss Święta Ceramiki została natomiast 21-letnia Maja Letko, która pokonała siedem konkurentek.

Przez cały weekend Bolesławiec rozbrzmiewał dźwiękami ceramiki sprzedawanej na blisko setce stoisk, a także ćwierkaniem na glinianych ptaszkach, jakie wielu z nas zna z odpustów. Przez miasto przewinęły się przez weekend dziesiątki tysięcy ludzi. Niemal każdy wyjeżdżał z siatkami pełnymi kubków, talerzy, filiżanek czy ozdób. Nie wszystko można jednak było zabrać do domu. W centrum, w białym namiocie znajdowały się prace artystów wykonanych podczas 50. Pleneru Ceramicznego.

Niektórych z tych twórców można było spotkać nie tylko w Muzeum Ceramiki, które zorganizowało wystawę podsumowującą półwiecze plenerów, ale jako uczestników święta. Edyta Orlińska zawiadywała np. miasteczkiem animacji, a wspomniany Mateusz Grobelny przygotował piec plenerowy, w którym wyłącznie przy pomocy drewna została wypalona ceramika.

Niestety, święto ceramiki - jedna z największych tego typu imprez w Europie, już za nami. Następne spotkanie dopiero za rok.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama