Przywiozą z Niemiec niebezpieczne odpady?

Piotr Słowiński, wsp. Przemysław Gałecki | Utworzono: 2014-08-20 07:47 | Zmodyfikowano: 2014-08-20 07:49
A|A|A

Fot. Piotr Słowiński (Radio Wrocław)

Mieszkańcy leżących w Górach Izerskich wsi Rębiszów, Proszowa, Przecznica, czy Gierczyn w gminie Mirsk ogłosili czerwony alarm ekologiczny i organizują komitet protestacyjny po tym, jak dowiedzieli się, że do ich gminy mają być przywożone z Niemiec, ze składowiska odpadów niebezpiecznych w Chemnitz, żużle hutnicze, które mogą zawierać niebezpieczne metale ciężkie.

Posłuchaj relacji Radia Wrocław:

Anna Morawska-Kruk, prezes stowarzyszenia Unia Izerska mówi, że mieszkańcy mogą zostać zmuszeni do tego, by się wyprowadzić. Chodzi o to, że zarządzająca w Górach Izerskich kilkoma kamieniołomami bazaltu firma Pri- Bazalt chce sprowadzać do 400 tysięcy ton żużla rocznie by go przesiewać.

- Te 400 tysięcy ton to góra trucizny pochodząca ze składowiska odpadów toksycznych w Chemnitz w Niemczech - mówi wspierający protestujących Rzeczoznawca Naczelnej Organizacji technicznej inżynier i audytor systemów zarządzania środowiskiem EMAS, Roman Farański.

Jak przeliczył, każdego dnia do Rębiszowa przyjeżdżałoby 1600 ton pohutniczego żużla, w którym zawartość rakotwórczego kadmu wynosiłaby około tony, a ołowiu 9 ton. Jego zdaniem w ciągu kilku miesięcy mogłoby dojść do skażenia wody na dużym obszarze. Obciążeniem dla mieszkańców będzie też ruch ciężarówek. Bo do przewiezienia 1600 ton tylko w jedną stronę potrzeba, co łatwo obliczyć, 64 wielkich wywrotek.

Izabela Sawicka, dyrektor kopalni Pri Bazalt jest zaskoczona protestami. Jak mówi nikt z protestujących u niej nie był by zapoznać się z dokumentami. Z nich wynika, że kruszywa z żużli zostały dopuszczone do obrotu i mają odpowiednie certyfikaty.

Według tych badań substancje trujące w przywożonym żużlu są, ale nie w tak wielkich ilościach jak wskazują przeciwnicy przedsięwzięcia. Jak dotąd kopalnia przyjęła jedynie niewielką partię żużlu na próbę, z którego część już wyjechała z powrotem.

-Poza tym żadne trucizny nie będą u nas nie zostały, bo naszym zadaniem jest tylko przesianie materiału, rozdzielenie go na poszczególne frakcje i odesłanie naszemu partnerowi – mówi.

Zaprzecza też wszelkim oskarżeniom, że żużel miałby trafić do wyrobisk pobazaltowych, które w ten sposób zostałyby częściowo zrekultywowane.

- Wszystko co robimy, robimy w sposób jawny i zgodny z prawem – podkreśla.

Jan Zaliwski, sekretarz Miasta i Gminy Mirsk uważa, ze protest właścicieli gospodarstw ekologicznych i turystycznych w Górach Izerskich jest nieuzasadniony. Jak podkreśla, samorząd zgodził się na przywóz odpadów, a Regionalny Dyrektor Ochrony środowiska we Wrocławiu nie zażądał nawet raportu oddziaływania przedsięwzięcia na przyrodę.

- Burmistrz nie ma możliwości nie wydać zgody, jeśli przedsięwzięcie jest zgodne z prawem – mówi.

Problem jest jednak w tym, że protestujący w te wszystkie zapewnienia nie wierzą i absolutnie ani na składowanie ani na żadną przeróbkę żużla z niemieckich hut się nie godzą. Boją się zatrucia wody metalami ciężkimi, które w tych żużlach są. Na razie piszą pisma do wszelkich możliwych instytucji, ale szykują też pospolite ruszenie, które ma nie dopuścić do przywozu w Góry Izerskie trucizny pochodzącej z niemieckich hut.

Halina Szczęśniak, chemik:
Metale ciężkie, jak kadm i ołów, i ich związki dostają się do atmosfery, wód i gleby jako zanieczyszczenia pochodzące ze ścieków przemysłowych, metalurgicznych, hutniczych, hałd hutniczych, górnictwa, garbarni, transportu samochodowego itp. Nie ma wątpliwości, że ich ewentualny wyciek do wód gruntowych czy głębinowych byłby bardzo niebezpieczny. Oddziaływanie zanieczyszczeń chemicznych powoduje kumulowanie się tych metali ciężkich w roślinach i zwierzętach. Ołów jest trucizną ogólnoustrojową. Ponieważ jest wchłaniany zarówno przez układ oddechowy, błony śluzowe jak i układ pokarmowy może łatwo dostać się do organizmu człowieka i się w nim gromadzić powodując chroniczne zatrucia. Ołów powoduje bóle głowy, obniża koncentrację, działa szkodliwie na układ oddechowy, krwiotwórczy (niszczy hemoglobinę), układ nerwowy , może powodować bezpłodność, choroby nerek i serca, choroby nowotworowe, osteoporozę. Natomiast Kadm jest jednym z najbardziej toksycznych metali ciężkich. Powoduje ostre zatrucia. Wywołuje bóle głowy, wymioty, osteoporozę, niewydolność krążenia, choroby nowotworowe (płuc, prostaty), choroby nerek i wątroby, niepłodność. Metal ten kumuluje się w organizmie wchłaniany przez błony śluzowe nosa i gardła oraz przez przewód pokarmowy.(fot. Daderot/Wikipedia)

Dariusz Szwed
Dariusz Szwed
Zielony Instytut
Takie składowisko w ogóle nie powinno w Polsce powstać. Zbyt dużo mamy nierozwiązanych problemów z własnymi odpadami, Polska ma swoje ogromne ilości żużla pohutniczego, czy odpadów z elektrowni. Nie jest to też dobry pomysł na biznes, bo nie da się w pełni określić późniejszych pełnych kosztów zarządzania  takim podziemnym składowiskiem substancji m.in. niebezpiecznych, jakie środki trzeba będzie wydać na ich zabezpieczenie za 20-30 lat?  Co więcej unijna zasada bliskości (proximity principle) zapisana w ramowej dyrektywie odpadowej UE mówi, że odpady powinny być składowane jak najbliżej miejsca ich wytworzenia. Dzięki tym przepisom nie można w UE robić porządku w jednym kraju kosztem drugiego, gdzie powstałoby europejskie śmietnisko. Z mojego doświadczenia nie ma szans na zrealizowanie tego typu składowisko w Polsce. Najpierw należy przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko oraz konsultacje społeczne, a ludzie z pewnością będą przeciwni. Pamiętajmy, że przeciekanie wyrobisk pokopalnianych to częste zjawisko, a np. metale ciężkie zawarte w żużlach stanowią bezpośrednie zagrożenie skażenia wód podziemnych. Co więcej w takich odpadach mogą występować także substancje radioaktywne a to już śmiertelnie niebezpieczeństwo i potężne koszty ich właściwego zagospodarowania nawet przez tysiące lat. Nikt przy zdrowych zmysłach za żadne pieniądze nie pozwoli na skażenie wody w swojej okolicy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~rak
2015-03-12 08:12:44
z adresu IP: (77.113.xxx.xxx)
Ocena: 0
na terenie kopalni w punkcie czerpania wody znajduje sie siedlisko raka Astacus Astacus.Ochrona Srodowiska- posiada te informacje
~MIESZKO
2014-11-08 12:54:08
z adresu IP: (91.54.xxx.xxx)
Ocena: 0
POWIADOMIC MINISTERSTWO SRODOWISKA; GREEN PEACE; UNIE EUROPEJSKA; TO SIE TYM DRANIOM WEZMA ZA KARKI !!!!!!
~Niock
2014-10-28 16:25:42
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 0
Co za debile z tych ludzi i najlepsze jest to że ja tych ludzi znam lol. Niech sobie dupę oprotestują. Jak ich znam tak wam powiem, że to ludzie o wypranych wyparowanych mózgach, nie umiejący policzyć do 10. gadają jak potłuczeni i bezczelnie kłamią. powinni ich do sądu za to podać
~hehehe
2014-08-29 14:44:41
z adresu IP: (195.205.xxx.xxx)
Ocena: -12
Hej Administatorzy fanpage'a "mlądz" dlaczego usuwacie komentarze i nie dopuszczacie do komentowania osoby o innym zdaniu w spr. alarmu ekologicznego, niż Wy ???? Co ??? Boicie się że Wasz przebiegły plan nie wypali ? czy o co chodzi ? Porażka
~tyr
2014-08-29 10:52:34
z adresu IP: (195.205.xxx.xxx)
Ocena: -13
Ten cały atak na Burmistrza jest wyreżyserowany, w celu osiągnięcia korzyści finansowych - nie dajcie sobą manipulować !
~def
2014-08-29 08:37:26
z adresu IP: (83.1.xxx.xxx)
Ocena: 8
a więcej nagrań macie na lwowecki info
~abc
2014-08-28 13:36:42
z adresu IP: (83.1.xxx.xxx)
Ocena: 14
posłuchajcie nagrań z linku przesłanego przez mieszkanca rebiszowa na fanpage'u kwieciszowic......
~pri-bazalt
2014-08-28 07:59:53
z adresu IP: (83.1.xxx.xxx)
Ocena: -11
Zapraszamy na stronę internetową pri-bazalt
~xyz
2014-08-28 07:25:55
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 11
"SUBSTANCJE TRUJĄCE SĄ, ALE NIE W TAK WIELKICH ILOŚCIACH" brawo, Pani Dyrektor sama wydała opinie
~Kopuła
2014-08-25 14:18:55
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: 23
Pani Izabelo-Jako Dyrektor PRI BAZALTU nie ma Pani pojęcia o takich odpadach. Nie zasięgnęła Pani opinii WIOŚ i ekologów. Czyżby nie przeczytała Pani powyższej opinii FACHOWCÓW !!!. Pani też jest mieszkanką naszego urokliwego miasteczka ale w ogóle nie pomyślała Pani o naszym przyszłym pokoleniu ,bo przecież PANI MA JUŻ DOROSŁE DZIECI-nieprawdaż ?
~Kopuła
2014-08-25 13:54:30
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: 15
Nie rozumiem tu czegoś. Polska jako kraj sam boryka się z problemami odpadów. Dlaczego tak łatwo godzimy się na przyjmowanie odpadów ze składowiska innego czyli niebezpiecznego, czyżby Niemcy nie potrafili zutylizować i wykorzystać taki odpad jak szlaka? Chyba , że chce się pozbyć uciążliwego odpadu. Podejrzewam , że tu u Nas odpad taki został zakwalifikowany niezgodnie z kodami nie biorąc pod uwagę pochodzenia tej szlaki dlatego też WROCŁAW nie zażądał analiz. Dziwi mnie fakt, że Pani Dyrektor PRI-BAZALTU tak łatwo się zgodziła na taki odpad a na dodatek informuje Pana Burmistrza Mirska o takim incydencie. BEZ KOMENTARZY DODATKOWYCH !!!!!!!!.
~miejscowy
2014-08-25 10:54:06
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 7
Tego się nie utylizuje. To jest wykorzystywane do budowy dróg jako kruszywo
~przeciwny
2014-08-24 09:31:56
z adresu IP: (151.248.xxx.xxx)
Ocena: 13
W Niemczech przepisy normujace dziłalnosc w tym zakresię są bardzo restrykcyjne i bardzo dobrze to tylko dowód na to, ze dbają o zdrowie obywateli. Gdyby mieli zutylizować to u siebie zgodnie z przepisami to kosztowałoby bardzo dużo pieniedzy ale po co - skoro Polsce można to zrobić taniej. Opłaca się zapłacić za transport w obie strony, opłaca się zapłacić firmie PRI BAZALT i jeszcze się opłaca! Czy to nie jest zastanawiające? A i jeszcze jedno nie jestem mieszkańcem gminy Mirsk i mam gdzieś to czy Pan Burmistrz zostanie na następną kadencję!
~xyz
2014-08-23 23:26:29
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 14
Wieść w gminie niesie: TO KRZYKACZE SZUKAJĄ ZNOWU ZAMĘTU, TO ATAK NA PANA BURMISTRZA. Trzeba przyznać, ze ten Pan burmistrz jest chyba z tego powodu bardzo "biedny". A gdzie jesteśmy w tym wszystkim MY MIESZKAŃCY??? CZY MY SIĘ NIE LICZYMY? Gdzie jest nasze życie, zdrowie. Dlaczego nikt nie patrzy perspektywicznie w przyszłość! Nikt nie mówi przecież o zamykaniu firmy PRI BAZALT. Firma jak firma, zawsze będzie szukać różnych sposobów do zarabiania pieniędzy - to oczywiste. Musi to jednak robić z korzyścią dla wszystkich (dla siebie, swych pracowników i mieszkańców gminy na której działa). A władza musi czuwać-niestety. Jednak ostatnie wydarzenia pokazały, że władza ŚPI. Komentarzy pojawi się wiele i to różnych. Trzeba jednak zawsze zachować zdrowy rozsądek. Jedno jest pewne NIE MA TAKIEGO MIEJSCA W POLSCE, GDZIE MIESZKAŃCY ZGODZĄ SIĘ NA PRZYWÓZ ODPADÓW W MIEJSCE ICH ZAMIESZKANIA!!!
~mieszkaniec
2014-08-23 21:45:55
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: -15
A bez zgody i tak wwieziono już kilkadziesiąt transportów odpadów. I co? Czy komus ktoś coś zrobi?
~miejscowy
2014-08-23 00:50:53
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: -15
asik... tak na dobrą sprawę to skąd gmina pozyska kasę jeśli chodzi o podatki ? pribazalt to jedna z ostatnich większych firm i płatników podatku w okolicy. Jeśli ją zamkną to skąd gmina pozyska środki... Czy ta Wasza Natura 2000 zapewni funkcjonowanie gminie ? Tak chętnie zamykacie... ale pomyślcie o przyszłości i utrzymaniu.
~asik
2014-08-22 20:01:22
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: 8
Burmistrz krzywdy dla pri bazalt nie zrobi, skąd brałby pieniążki na klub, w którym jest prezesem? Tysiące ton odpadów i nie trzeba żadnych badań oddziaływania na środowisko, w obszarze Natura 2000? Takie bezpieczne odpadki, dlaczego sami Niemcy ich nie zużytkują?
~mieszkaniec
2014-08-22 14:56:50
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 19
Dokładnie! Przenieś składowisko do Wrocławia. Jak władze województwa poczują smród pod swoim oknem, to może wtedy trochę bardziej zainteresują się regionem.
~miejscowy
2014-08-22 13:07:59
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: -13
Zamknijcie kopalnię, potem zlikwidujcie kolej w Rębiszowie bo szkodzi. Następnie odetnijcie sobie prąd bo tez pochodzi z elektrowni opalanej węglem. A potem zacznijcie się ubierać w skóry. Przeceniacie ten Mlądz i Rębiszów. Turyści maja go w d... bo wola jechać do Świeradowa.
~jkl
2014-08-21 15:50:33
z adresu IP: (195.205.xxx.xxx)
Ocena: -9
Ej ludziska, jak łatwo Was podpuścić i huzia na Józia :) Wyszła prawdziwa natura społeczności, nie zostawić suchej nitki, a nie uważacie że to o kasę może tylko chodzić albo rozgłos bo jakiś ludek chce zostać radnym albo Burmistrzem i szuka popularności. Brzydko wstydźcie się !
~Jurgas
2014-08-21 14:52:47
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 7
Decydenci niech przypomną sobie Góry Izerskie podczas klęski ekologicznej 30 lat wstecz!To były widoki koszmarne i przygnębiające!A to tylko od dymów i popiołów z dość odległych elektrowni Polski i Niemiec.Czy znów mamy oglądać te koszmary?Firma Pri-Bazalt tylko szkodzi naszej pięknej krainie,dlatego należy ją zlikwidować!
~izerus
2014-08-20 23:39:38
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 17
Przenieść to składowisko do Wrocławia. Tam już i tak syf jest taki, że bardziej nie można zniszczyć. Sami mieszkańcy go zrobili, wystarczy przejść się np. do Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Widać dobrze czują się w syfie i nie rozumieją, czym jest park krajobrazowy. A niezniszczone, dziewicze tereny Gór Izerskich, również chronione, zostawcie w spokoju!
~izerus
2014-08-20 23:39:29
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 23
Przenieść to składowisko do Wrocławia. Tam już i tak syf jest taki, że bardziej nie można zniszczyć. Sami mieszkańcy go zrobili, wystarczy przejść się np. do Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Widać dobrze czują się w syfie i nie rozumieją, czym jest park krajobrazowy. A niezniszczone, dziewicze tereny Gór Izerskich, również chronione, zostawcie w spokoju!
~izerus
2014-08-20 23:39:00
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 25
Przenieść to składowisko do Wrocławia. Tam już i tak syf jest taki, że bardziej nie można zniszczyć. Sami mieszkańcy go zrobili, wystarczy przejść się np. do Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Widać dobrze czują się w syfie i nie rozumieją, czym jest park krajobrazowy. A niezniszczone, dziewicze tereny Gór Izerskich, również chronione, zostawcie w spokoju!
~Jurgas
2014-08-20 23:08:52
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -1
To jest banda nieudacznikow,nie liczaca sie z nikim i z niczym!Co tam dla nich zdrowie lokalnego spoleczenstwa,rozwalenie drog itp.itd. Liczy sie kasa!!!!
~e.
2014-08-20 22:23:44
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 7
Co można zrobić, żeby przyłączyć do przeciwnym tego typu działalności na terenie tak wyjątkowym przyrodniczo, jak Izery? Czy można gdzieś podpisać petycję, list protestacyjny? No i "gratulacje" dla tych, którym płaci się z naszych podatków za monitoring i ochronę środowiska na terenie Dolnego Śląska. Jak zwykle sprawa została dogłębnie przemyślana pod kątem zrównoważonego rozwoju regionu....
~Gość
2014-08-20 21:13:38
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 4
Panie i Panowie - wybory tuż tuż. Doceńcie !!!
~Piotr dz
2014-08-20 12:44:41
z adresu IP: (80.54.xxx.xxx)
Ocena: -14
Wysiedlic wszystkich i juz Po co komu rebiszow pieniądz się liczy Ciao
~zosia
2014-08-20 12:43:36
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 3
Poszukajcie sobie "Kadm – zagrożenie i skutki zdrowotne" 75% tego pierwiastka trafia do nas przez jedzenie czyli wodę
~kmn
2014-08-20 12:14:08
z adresu IP: (83.1.xxx.xxx)
Ocena: -11
Najlepszy był Pan który zarzucił Pani Dyrektor, ze nie obchodzi ją ze w rębiszowie beda przywozic rzekomy toksyczny odpad bo mieszka w innej miejscowosci. dobre .... tylko najpierw na swoich alertach piszecie ze skutki odczuwalne by były w promieniu 20 km... a Pani Dyrektor 6 km od rebiszowa. i co uważacie ze poswieca własne zdrowie i zdrowie rodziny dla pracy ? Chociaz badzce spojni w swoich wypowiedziach
~zenek
2014-08-20 12:12:36
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 12
A co na to Karkonoski Park Narodowy, LP i Ochrona środowiska?.
~jahu
2014-08-20 12:09:04
z adresu IP: (83.1.xxx.xxx)
Ocena: -11
Ludzie cały czas piszecie o czymś czego nie ma, nie było i nie będzie. Nikogo nie interesuje faktyczna dokumentacja tylko same plotki niczym nie udokumentowane. Ciekaw jestem czy ktoś za te obelgi i pomówienia chociaż przeprosi, jeżeli kolejne badania dowiodą o niesłusznych zarzutach. Dlaczego nikt nie zjawił się w tej firmie ? Tak jak zauwazono dla burmistrza to byłby strzał w kolano i naprawde myślicie ze przed wyborami tak by zaryzykował ??? powyższy Cytat Pana z Zielonego Instytutu zaczyna się od słów "Takie składowisko w ogóle nie powinno w Polsce powstać" czyli od razu widać że nie ma to w ogole związku z działalnoscia pri-bazalt bo w zadnej dokumentacji o składowaniu nie było mowy . proponuje najpierw sie dobrze rozeznac zanim wydacie osąd
~Maullida
2014-08-20 11:37:15
z adresu IP: (195.205.xxx.xxx)
Ocena: 2
niestety w naszym kraju jesli nie wiadomo o co chodzi - chodzi o kase! jak wiadomo przedsiebiorstwo wielkosci kopalni te kase ma.. Natomiast dziwi fakt ogolnego trendu promocji gmin w zakresie turystyki i strzelanie sobie w kolano taka decyzja. To tez dzialanie przeciwko lokalnym przedsiewzieciom! W okolicy jest wiele lokalnych producentow ekologicznej zywnosci, gospodarstw agroturystycznych z prawdziwego zdarzenia - na zachodzie tego typu przedsiewziecia sa cenione (jak widac do tego stopnia, ze odpady wywozone sa za granice ) - u nas gmina funduje atrakcje w postaci skladowiska odpadow i kadmu w studniach... I wszystko w otoczce praworzadnosci. Pierwszy raz spotykam sie z brakiem koniecznosci sporzadzenia raportu oddzialywania na srodowisko dla tego typu dzialalnosci!
~daniel
2014-08-20 11:32:56
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 8
Mam nadzieje, że mieszkańcy Gminy Mirsk będą pamiętać o tym przy najbliższych wyborach. W Gminie nie powstał, żaden nowy zakład pracy - jedyny jaki jest to praca w DE dla kobiet i mężczyzn. Nie wiem czym obecny Burmistrz może się pochwalić ale moim zdaniem to niczym szczególnym. Poza remontem pałacu gminnego co nie powoduje zwiększenia ilości miejsc pracy.
~Sławek
2014-08-20 10:40:45
z adresu IP: (195.205.xxx.xxx)
Ocena: 0
Burmistrz na sesji rady gminy dotyczacej strategi rozwoju gminy malował obraz rozwoju turystycznego Gminy Mirsk , toksyczne odpady w obszarze Natura 2000 nie pasują do tej strategii . 1600 ton odpadów dziennie daje około 100 dodatkowych ciężarówek na wąskich drogach gminy , których używaja także turyści - są na nich wytyczone szlaki rowerowe . Zwiększona emisja spalin , chałas i wstrząsy powodowane ruchem cięzkich pojazdów dopełniają obraz zniszczeń które mogą nastąpić w wyniku zwożenia odpadów w Izery . Temat składowania odpadów powinien być omówiony i przedyskutowany przez zainteresowane strony ,a nie cichcem przemycony w okresie wakacajnym . Brak konsultacji społecznej , szacunku dla mieszkańców i niekompetencja urzędników i zarządu kopalni to najdelikatniesze słowa jakie przychodzą mi na myśl .
~Solidarna
2014-08-20 09:37:11
z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Ocena: 4
W pełni popieram mieszkańców. Wszyscy winni sprawie bardzo naiwnie się tłumaczą. Bardzo mnie dziwi, że Niemcom opłaci sie przywozić odpady do Polski tylko po to, aby tu przesiać i potem znowu wszystko powywozić do Niemiec. Nie policzyli kosztów transportu i robocizny? Tacy praktyczni, zorganizowani i skąpi? Sit nie mają do przesiewania? To może my im sprzedamy. Jak nic opłaci się im to całe wożenie, bo na pewno cały syf zostanie u nas. Coś grubszego kryje się za tym procederem, a kilka prominentnych osób dostało dobre łapówy za przychylne decyzje. Już nie raz i nie dwa Niemcy wykorzystują nasz kraj jako miejsce do składowania trujących odpadów. Niedawno płonęły zbiorniki z trującymi chemikaliami pod Poznaniem. Też to było składowane przez sąsiadów zza Odry.
~iw918
2014-08-20 08:49:06
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 8
Dlaczego przed wydaniem decyzji nie było konsultacji środowiskowych? Znów Burmistrz wydaje decyje "na oko", bez weryfikacji tematu, a później sprawa trafia do SKO lub dzieje się to co się w tej chwili dzeje!
~ryhor
2014-08-20 08:39:30
z adresu IP: (37.31.xxx.xxx)
Ocena: 10
aaa, jeszcze jedno, gdzie są wszyscy tzw. ekolodzy, różne organizacje tak szkodzące potrzebnym inwestycjom z byle powodu i bez powodu ? Czyżby inwestor już załatwił z nimi sprawę i odpowiednio się opłacił ekoterrorystom ?
~ryhor
2014-08-20 08:33:45
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 5
Zaliwski sekretarz miasta uważa, że protest jest nieuzasadniony. To niech tak uważa. A ja Ryhor uważam, że choćby ze wzgledu na ruch ciężarówek jest uzasadniony. I kto ma rację ?
~TAURUS
2014-08-20 08:32:47
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: 3
Wczoraj cebula dzisiaj żużel. Polacy, kiedy się opamiętamy. Jak mawiał mój dawno nieżyjący kolega, jesteśmy frajerami w tanich spodniach, butach, płaszczach i szalikach. Skoro to takie bezpieczne to dlaczego niemiaszki nie przerabiają tego u siebie. Substancje trujące są ale w niewielkich ilościach. Qwa, to w głowie się nie mieści.
~janek
2014-08-20 08:13:17
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 6
Ciekawe co na to miłościwie nam panujący Burmistrz Mirska. Gmina leży na obszarze natura 2000. a gdzie ci ekolodzy walczący z budową wyciągów-gdzie oni są. W pełni popieram te protesty 1600 ton ciekawe czym to zostanie przywiezione bo na pewno nie PKP ale tysiącami TIR. Bo kolejkę inwestor rozebrał a mydli nam oczy że dokłada się do drogi to niech sobie ją wybuduje zapłaci za grunty.