"Halo? Jest pan zatrudniony", czyli jak rekrutują w Amazonie

Przemek Gałecki | Utworzono: 2014-09-11 07:47 | Zmodyfikowano: 2014-09-11 08:17
A|A|A

fot. Amazon

Maciej Skóra w maju zdał maturę i praca w podwrocławskich magazynach będzie jego pierwszą. Jednak telefoniczna rekrutacja to zaskoczenie także dla ekspertów - nieoficjalnie mówią, że to pierwsza tego typu akcja rekrutacyjna w naszym kraju.

- Rekrutująca pytała mnie o doświadczenie w pracy, o to, dlaczego chcę podjąć pracę w Amazonie i co mi taka praca da. Na koniec rozmowy pogratulowała mi przyjęcia - opowiada Skóra.

Rekrutacja pracowników fizycznych do dwóch hal ruszyła kilka tygodni temu. Amerykański koncern szuka czterech tysięcy osób, a czas ucieka. Pierwszy magazyn zacznie działać za nieco ponad dwa tygodnie. Amazon płaci 12,5 zł za godzinę, co daje około 2200 złotych brutto miesięcznie. Zdaniem ekspertów to standardowy poziom na tego typu stanowiskach w tej części województwa, więc szans na podkupienie pracowników raczej nie ma.

Sonda

Płaca w Amazonie...

Ta sonda już się zakończyła.
Jest żenująco niska
1365
Jest niezła
522
Jest świetna
122
Wszystkich głosów: 2009
- Rynek w tym regionie jest wydrenowany - działa tu LG, Toshiba czy kompleks Prologis - ocenia Agata Kociołek z agencji doradztwa personalnego Akcja Job.

Stąd być może pomysł na ściągnięcie pracowników z innych części województwa. Amazon rekrutuje w całym regionie i pomaga podjąć taką decyzję bezpłatnym dowozem do pracy. Autobusy będą jeździły z Wałbrzycha, Legnicy, Brzegu,czy Trzebnicy i Oleśnicy.

- Poszukiwania kandydatów, headhunting na najniższych stanowiskach jest możliwy, ale kluczowe są dwie rzeczy - renoma pracodawcy na lokalnym rynku i doświadczenie rynku pracy z pracodawcą - mówi Krzysztof Inglot, z firmy Work Service. A z tym Amazon może mieć problem - zachodnie media przez miesiące informowały o złych warunkach pracy- rozliczanie z efektywność, nocne zmiany, kontrole osobiste, czy przenoszenie ciężkich towarów.

Marta Dworowska, dyrektor personalny we wrocławskim Amazonie, prosi o nie wyciąganie pochopnych wniosków z informacji płynących o innych placówkach jej firmy, chociaż praca do lekkich nie należy. - Powierzchnia centrum magazynowego to 13 boisk piłkarskich - trzeba dużo chodzić, jest też podnoszenie i dźwiganie paczek - wyjaśnia.

Jednak Amazon na brak chętnych nie narzeka. Aplikacje złożyło już ponad 2000 osób, każdego dnia napływają setki kolejnych. - Proponowane przez nas warunki finansowe są dobre, bo nie mówimy tylko o podstawowej pensji i szansie na 15%premię za efektywność - dodaje Dworowska. - Jest też prywatna opieka medyczna dla pracowników i możliwość rozciągnięcia jej na rodzinę, ubezpieczenie na życie, gorący posiłek za złotówkę oraz bezpłatny transport - wylicza.

Maciej Sałdacz z Powiatowego Urząd Pracy we Wrocławiu widzi zainteresowanie ofertami książkowego potentata, ale jeszcze większy od podaży jest popyt na pracowników. - Na rynku ostatnio wydatnie zwiększyła się liczba wolnych miejsc pracy, niemal o 100 procent - mówi.  W Amazonie są jednak pewni swego. - Zakładamy, że będzie taka ilość pracowników, jaką zaplanowaliśmy - mówi Dworowska.

Firma szczyci się też rekrutacją telefoniczną, bo to przyśpiesza ten proces, a zmniejsza koszty także dla przyszłych pracowników. Krzysztof Inglot widzi to jednak inaczej: - Personel zacznie szybko rotować. Nie da się w ciągu rozmowy telefonicznej przedstawić przyszłego stanowiska pracy.

Maciej Skóra jest jednak zadowolony z telefonicznej rekrutacji i pozytywnie patrzy na zbliżający się pierwszy dzień pracy w Amazonie. - Zawsze mogę zrezygnować. Jeżeli mi się nie spodoba, to po prostu podziękuję - mówi.

Posłuchajcie całego materiału:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Kiier
2015-11-11 06:08:17
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ch...j wam w d...e amazon wroclaw
~jadzia35
2015-01-07 19:52:56
z adresu IP: (37.152.xxx.xxx)
Ocena: 0
komentarze
~arrek
2014-10-28 17:55:17
z adresu IP: (212.106.xxx.xxx)
Ocena: -162
poprostu bedzie tak ze po roku pracy i tak zatrudnia ukraincow bo zate pieniadze w polsce pracowac sie nieoplaca
~Arek
2014-10-05 14:33:39
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 3
Zarobki bardzo niskie, za niskie nawet na ten kraj. Współczesna forma niewolnictwa, ale skoro sam minister pracy Piechociński (z największej dziwki politycznej - PSL) cieszy się TYLOMA miejscami pracy... żenada. Gdyby rządzący (nieważne z jakiej opcji politycznej) sięgnęli po doświadczenia innych krajów z Amazonem, gdzie jedno miejsce słabo opłacanej pracy w nim likwidowało do 5 innych miejsc pracy (średnie i małe firmy, działalności jednoosobowe - gdzie ludzie zarabiali więcej a państwo miało od ich zarobków znacznie wyższe dochody w postaci podatków niż od amazoniarza). Ja sam pracuję w logistyce i zarabiam znacznie więcej niż Amazon proponuje. Również kontakty w mojej pracy pozwoliły mi na uruchomienie działalności gospodarczej i uzyskiwanie dodatkowego przychodu, z czego również odprowadzam podatki. Jak na Zachodzie i tu Amazon z czasem wyjdzie bokiem, i wtedy będzie za późno na myślenie.
~ank
2014-09-21 12:35:12
z adresu IP: (81.168.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ci którzy będą pracować w pomieszczeniach zamkniętych (bez dostępu słońca) powinni brać co najmniej 75jm. VitD na kg wagi ciała, inaczej szybko zakończą pracę w Amazonie na magazynie.
~asker
2014-09-14 10:10:45
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jeśli mają tylu chętnych to po co dalej prowadzą rekrutacje?Albo nie mają tylu chętnych i po prostu kłamią albo zbierają CV nadal bo wiedzą że będzie duża rotacja pracowników ( z uwagi na niskie zarobki lub wygórowane wymagania ).
~Pan student
2014-09-13 15:24:32
z adresu IP: (82.143.xxx.xxx)
Ocena: -9
Mamy tyPOwy kraj białych niewolników.Kto do tego doprowadził?.Kto rozwalił nasz rodzimy przemysł,handel.Ryży za swojej kadencji,nagdodzonej posadką w uni,rozwalił ponad 500 zakładów Polskich.Mówili że nieefektywne.Ten NIErząd składa się z tyPOwych POLONOFOBÓW.
~Tony.G
2014-09-13 13:57:10
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 10
Zenujace pieniadze!!! trzeba byc desperatem albo skonczonym gamoniem ktory nic nie potrafi zeby za takie pieniadze pojsc do pracy nawet tak banalnie prostej jak dzwiganie paczek w amazonie!!! ja pracuje jako brukarz i 1500 zarabiam w lepszym tygodniu bo wyplaty mam tygodniowe... Na budowie jako pomocnik mozna zarobic 2000-2500... no chyba ze sie jest powaznie zdesperowanym lub leniwym... do do amazona..:) porazka!
~lechu
2014-09-12 14:10:59
z adresu IP: (5.134.xxx.xxx)
Ocena: 10
już ś.p. Prezydent Kaczyński mówił ,że jesteśmy niewolnikami w pracy dla Europy
~Libertarian
2014-09-12 13:51:42
z adresu IP: (78.11.xxx.xxx)
Ocena: -3
Jeżeli znajdują się ludzie którzy chcą taką pracę wykonywać to o wiele lepiej niż mają siedzieć na zasiłkach.
~das
2014-09-12 12:29:28
z adresu IP: (109.173.xxx.xxx)
Ocena: 6
to bardzo przykre że jest tylu chętnych do pracy w Polsce za 1500 zł (358 €) , skoro granice są otwarte i można stąd wyjechać i się nie poniżać za takie grosze! To jest poniżenie! i przykre jest to że Polacy się zgłaszają i bez honoru idą jak niewolnicy. 2500 zł netto takie powinno być minimum, ale skoro Polacy lecą to po co Amazon ma płacić więcej :-( WSTYD
~AnusXXL
2014-09-12 10:32:44
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 24
Życie w tym kraju nie zapewnia mi komfortu aby myśleć o rodzinie.Moje życie to praca,rachunki,podatki,dom i sen.
~chinczyk
2014-09-12 10:04:21
z adresu IP: (91.231.xxx.xxx)
Ocena: 7
Niskie pensje są efektem braku konkurencji ze strony pracodawców o pracownika, na zachodzie jest więcej dużych i bogatych koncernów które muszą walczyć pracowników. Żeby zmienić ten stan rzeczy potrzebna jest polityka przemysłowa która pomoże zbudować duże narodowe koncerny jak w Niemczech i Korei Południowej.
~kryspin
2014-09-12 09:26:33
z adresu IP: (89.231.xxx.xxx)
Ocena: -2
Prawidłowa wartość wynagrodzenia wynosi tyle, żeby pracownik nie zdechł, ale nie aż tyle, żeby bu zostało. 100 złotych w portfelu na koniec miesiąca to błąd pracodawcy. Ta stówa mogła zostać na koncie firmy.
~marcin.jaw
2014-09-12 07:12:26
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 2
Stawka 1500zł na rękę pozwala na egzystowanie i codzienne pytania na zakupach czy stać mnie na to. 2000zł to powinna być podstawa, bo pozwala już o czyś myśleć. Niestety płace w naszym kraju długo jeszcze nie będą rosły tak jak powinny, ale to przede wszystkim wina związków zawodowcy, które myślą tylko o swoich członkach funkcyjnych, bo on miał jak najlepiej, a nie ludziach.
~asdas
2014-09-11 22:08:26
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 3
Żeby teraz dostać robotę, by zarabiać te jak dla mnie te minimalne 2800 zł/mc by się utrzymać opłacić rachunki, zjeść, zabawić się, odłożyć, to takiej roboty nie znajdę. Dlaczego? Po znajomościach ludzie mają pochytane takie roboty co niektórzy, i nie dostaniesz się choćbyś wysyłał/a 10 CV żeby pracodawca się zainteresował twoją chęcią podjęcia pracy, bo już ma stałą ekipę... A tak to walasz się po firmach w których jest rotacja pracowników, i najczęściej słyszysz pod koniec rozmowy o pracę, "najniższa krajowa, i możliwość podwyżki po umowie-zleceniu" i najczęściej pracodawca dostaje po tym czasie zaników pamięci i dostajesz tyle ile dostajesz... Mój obecny zarobek to 1300-1400/ mc ale cóż robić trzeba bo innej opcji jak na razie nie ma.
~Marcin
2014-09-11 21:16:23
z adresu IP: (31.135.xxx.xxx)
Ocena: 22
W dzisiejszych czasach i przy Polskich cenach takich samych jak zachodnie 1500zł to jałmużna dla parobka a nie pensja dla pracownika.W UK tyle płaca ale w funtach czyli pięc razy więcej = 7500zł a koszty zycia tylko odrobine wyższe w wynajmie mieszkania ale juz jedzenie czy ubrania w UK są sporo tańsze.Robią z Polaków europejskich chińczyków
~Pracownik domowy
2014-09-11 19:56:19
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ja jestem z Wałbrzycha 1500zł. to mało ja mam 2 tyś na rękę z opieki społecznej a oni mi tutaj dają 1500 zł. i jeszcze każą pracować, a tak sobie siedzę w domku i mam pieniążki.
~Wilk
2014-09-11 18:16:53
z adresu IP: (46.112.xxx.xxx)
Ocena: 8
Ale atrakcyjna praca, nie bądźcie śmieszni. Artykuł napisany żeby coś było. Nie róbcie z ludzi niewolników, 1500zł? Jesteście śmieszni
~kuba
2014-09-11 17:25:37
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 20
Dziwne że się nie pochwalili czipowaniem lokacyjnym pracowników jak i krokomierzami. Realia Amazonshwitz.
~Komentarz został usunięty
2014-09-11 14:25:22
z adresu IP: (46.170.xxx.xxx)
Ocena: -13
Komentarz został usunięty
~Rudi
2014-09-11 12:53:56
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 7
Ludzki pan, pensja, zupa za złotówkę.
~TAURUS
2014-09-11 09:45:26
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: 25
22 dni robocze po min. 14 godz. ( razem z dojazdem ) daje to kwotę 7,15 zeta brutto/godz. Żenada. Teraz wiecie dlaczego niemiaszki ich olali?
~Masakra
2014-09-11 09:30:42
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 7
Wyższe szczeble są już obsadzone i niedostępne na pewno bez znajomości. Na pewno są to też stanowiska nie dla Polaków
~żal...
2014-09-11 09:21:59
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 5
no comments....
~Supernova
2014-09-11 08:55:47
z adresu IP: (109.207.xxx.xxx)
Ocena: 15
Moim zdaniem, jak na pierwszą pracę nawet nieźle, pod warunkiem że: 1. Masz 19 lat i skończyłeś tylko średnią szkołę 2. Jeżeli mieszkasz we Wrocławiu - to u rodziców 3. Jeżeli mieszkasz poza - da rade jeżeli w parze, 2 osoby pracują 4. Bez dzieci. Myślę, że warto zazwyczaj firmy z kapitałem zagranicznym dają lepsze warunki, na pewno nie takie jak KGHM, czy banki ale lepsze. Złapać doświadczenie i zmykać, albo jak docenią to zostać. W audycji jakaś starsza pani mówiła o awansie po 3 miesiącach - w tych czasach to nierealne!:) może na waszej komunki jak szefowi kanapki pani robiła w pracy, ale nie dziś... I z tych tysięcy osób które tam będą pracować, na wyższe szczeble wejdzie kilkaset osób. Reszta dalej będzie robić co robiła za tyle ile robiła.
~Masakra
2014-09-11 08:38:13
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 20
Kolejny przykład wyzysku i niewolnictwa
NA ANTENIE
MichałKazulo
Michał Kazulo
 04:00 - 06:00
Budzimy co rano
Muzyka lepsza od kawy!