Europa.eu - wszystko o Parlamencie Europejskim 2014

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-09-19 12:51 | Zmodyfikowano: 2014-09-19 12:51
A|A|A

fot. Parlament Europejski - Biuro w Polsce

Rozmawiamy z europosłami, naukowcami, ekonomistami i politykami o integracji europejskiej, wydarzeniach bieżących i planach na przyszłość. Europa.eu w Radiu Wrocław w niedziele, 3 razy w miesiącu o godzinie 9.55. Sprawdź Facebook'a.

 Styczeń 2014

Cz. 40 (12 stycznia)

W tym odcinku rozmawiamy o tym, co czeka Parlament Europejski w 2014 roku z dużym naciskiem na zbliżające się wybory parlamentarne:

Cz. 41 (19 stycznia)

Pierwsza w tym roku sesja Parlamentu Europejskiego za nami. Parlament jest przeciwny wszelkim próbom ograniczenia swobody przepływu obywateli w Unii. W przyjętej rezolucji eurodeputowani sprzeciwili się pomysłowi wprowadzenia kwot wobec obywateli chcących pracować w innych państwach członkowskich. W tym odcinku wrócimy też do tematu nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego:

Cz. 42 (26 stycznia)

W tym odcinku rozmawiamy z posłem do Parlamentu Europejskiego Piotrem Borysem o nadchodzących wyborach. Dlaczego są ważne, jaka może być frekwencja, czy Polacy są świadomi swoich wyborów:

 Luty 2014

Cz. 43 (2 lutego)

W mijającym tygodniu ósmy raz obchodzony był Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Także we wrocławskim Domu Europy odbyła się debata na ten temat. A jest o czym mówić, bo już od dwóch lat parlament pracuje nad nowym prawem dotyczącym tej tematyki. Czy w tej kadencji posłowie zdążą uchwalić przepisy, do końca nie wiadomo. Jeśli jednak tak się stanie, czeka nas trochę zmian, także w Polsce. Rozmawiamy o tych zmianach z dr. Krzysztofem Wygodą, wykładowcą na studiach z zakresu ochrony danych na uniwersytecie wrocławskim:

Cz. 44 (16 lutego)

Zostało już mniej niż 100 dni do momentu, kiedy pierwsi wyborcy oddadzą swoje glosy na kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W całej Unii wybory odbędą się między 22-25 maja. Polacy będą głosować właśnie 25, ale od godziny 7.00 do 21.00, a nie jak poprzednio od 8.00 do 22.00. W nowym Parlamencie Europejskim zasiądzie 51 przedstawicieli Polski. To o jeden mandat więcej niż w 2009 roku. Przypadł on Polsce w trakcie kadencji w związku z wejściem w życie traktatu z Lizbony:

Cz. 45 (23 lutego)

A więc to już pewne. Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się w niedzielę 25 maja - zarządził prezydent Bronisław Komorowski. Polacy wybiorą 51 europosłów. Głosowanie będzie się odbywać w godzinach 7-21. Polacy europosłów będą wybierać już po raz trzeci. Postanowienie w sprawie wyborów zawiera też kalendarz wyborczy. Znaleźć go można na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. Frekwencji niestety, może szkoda, decyzją polityków zwiększyć się nie da - w dwóch poprzednich głowsowaniach osiągnęliśmy jedne z najgorszych wyników w Europie, co niestety jest powodem do wstydu. O tym jak te frekwencję można byłoby zwiększyć rozmawiamy z posłanką Danutą Jazłowiecką:

 Marzec 2014

Cz. 46 (2 marca)

Niecałe 3 miesiące pozostały do wyborów do Parlamentu Europejskiego, zaczyna się kampania, a obecny Parlament wciąż podejmuje decyzje mające realny wpływ na nasze codzienne życie. Przyjęta została w tym tygodniu dyrektywa tytoniowa, Polska, która jest kluczowym producentem tytoniu w Europie, zabiegała podczas negocjacji o złagodzenie przepisów. Udało się to tylko częściowo. Również podczas ostatniej sesji zdecydowano o wprowadzeniu systemu e-call. Usługa, ma ratować życie na drodze, a od października 2015 roku montowanie tego systemu w nowych samochodach będzie obowiązkowe.

5 marca, w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego zorganizowano we Wrocławiu zapraszamy na dyskusje zatytułowaną "Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet"

Cz. 46 (16 marca)

Pieniądze z tak zwanej nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 popłyną wkrótce na Dolny Śląsk. Ponad 2 miliardy euro. W Domu Europy odbyła się na ten temat debata, rozmawialiśmy z jej uczestnikami:

Cz. 47 (30 marca)

Niecałe dwa miesiące pozostały do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Są one ważne, bo właśnie tam znaczna część decyzji dotyczących naszego codziennego życia. Przykład pierwszy z brzegu. Parlament Europejski chce zmniejszyć zużycie tak zwanych reklamówek o 80 procent. Receptą na to ma być wprowadzenie obowiązku pobierania opłat za plastikowe torby Jak pokazuje praktyka, mniej chętnie korzystamy z reklamówek, jeśli są płatne. Kilka lat temu, gdy część sieci handlowych wprowadziła opłaty za plastikowe torby, znacznie spadły obroty firm, które zajmowały się ich produkcją. Jednak prawnicy podkreślają, że polskie prawo nie daje na razie możliwości wprowadzenia opłat za plastikowe jednorazówki. Jeśli europarlament przyjmie dyrektywę, to polski ustawodawca będzie musiał wprowadzić zmiany w przepisach. No i właśnie od wybranych przez posłów ta decyzja zależy. Na spotkaniach przedwyborczych można wiec pytać o zdanie kandydatów w sprawie reklamówek. A na temat możliwych wyników glosowania rozmawiamy z dr Anna Pacześniak, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego:

 Kwiecień 2014

Cz. 48 (6 kwietnia)

Parlament Europejski opowiedział się w tym tygodniu za całkowitym zniesieniem opłat roamingowych. Posłowie zagłosowali za zrównywaniem cen połączeń komórkowych krajowych i zagranicznych w całej Unii od grudnia 2015 roku. Nie kończy to jednak prac nad przepisami, bo teraz zajmą się nimi kraje członkowskie. Włochy, które od lipca będą kierować pracami Unii, traktują sprawę priorytetowo i zamierzają do jesieni zakończyć negocjacje:

Cz. 49 (13 kwietnia)

Wybory do Parlamentu Europejskiego za 41 dni. 25 maja po raz trzeci będziemy wybierać posłów z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Poznaliśmy już listy wyborcze. Wiemy, kto kandyduje, ale - niestety w wielu przypadkach nie bardzo niestety wiemy, po co. Dlaczego kampania wyborcza nie nabiera tempa? To pytanie zadaliśmy doktorowi Robertowi Alberskiemu, politologowi z Uniwersytetu Wrocławskiego:

Cz. 50 (27 kwietnia)

Do wyborów do Parlamentu Europejskiego został już niecały miesiąc. Głosowania w unijnych krajach rozpoczynają się 22 maja i potrwają 4 dni, w Polsce - przypomnijmy - odbędą się w niedzielę, 25 maja. A jaka była ta kadencja Europarlamentu?

 Maj 2014

Cz. 51 (4 maja)

Przed nami Dzień Europy. O wrocławskich obchodach opowiada Łukasz Kempara, dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu:

Cz. 52 (11 maja)

9 maja, w Dzień Europy dzieci dobrze się bawiły w czasie imprezy zorganizowanej przez Regionalne Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Wrocławiu i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Przy okazji i dzieci i dorośli dowiadywali się wielu rzeczy o funkcjonowaniu Unii Europejskiej:

Cz. 53 (18 maja)

Za tydzień o tej porze niektórzy będą już po głosowaniu. Ostatnie przypomnienie - ostatni dzwonek na decyzje już słychać - wybory do parlamentu europejskiego już za tydzień. A na temat wyborów i polskiej aktywności w Brukseli i Strasbourgu rozmawiamy dziś z dr. Melchiorem Szczepanikiem z instytutu spraw publicznych:

 Czerwiec 2014

Cz. 54 (1 czerwca)

Podsumowanie wyników wyborów, które wyglądają podobnie jak w przewidujących je sondażach. Rozmowa z Dr Anną Pacześniak, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaskoczeniem jest sukces Frontu Narodowego we Francji oraz sukces partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa w Wielkiej Brytanii:

Cz. 55 (15 czerwca)

Trwają pierwsze wizyty nowych posłów do PE w Brukseli. Zanim zaczną oni pracę, muszą przejść przez procedurę rejestracji. Większość polskich deputowanych, która w ostatnich kilkunastu dniach przyjeżdżała do belgijskiej stolicy, ma to już za sobą. A my rozpoczynamy cykl rozmów z nowo wybranymi posłankami i posłami. Nowo wybranymi nie znaczy nowymi. I dziś właśnie Danuta Jazłowiecka z PO. Sylwia Jurgiel pytała miedzy innymi o wpływ, jaki może wywrzeć na parlament spora grupa przeciwników Unii Europejskiej wybrana w nowej kadencji:

Cz. 56 (22 czerwca)

Nowowybrany Parlament Europejski jest w fazie organizacji. Martin Schulz został ponownie szefem grupy Europejskich Socjalistów i ustąpił z funkcji Przewodniczącego Europarlamentu. 

Na temat planów na przyszłość związanych z pracą w Parlamencie Europejskim i tematów, jakimi chciałby się zajmować, Sylwia Jurgiel rozmawiała z nowym dolnośląskim posłem do PE Bogdanem Zdrojewskim:

Cz. 57 (29 czerwca)

Trwają prace nad kształtem Parlamentu Europejskiego, pracują także ci którzy podważają zasadność jego istnienia. Front Narodowy nie jest w stanie stworzyć koalicji której celem jest sparaliżowanie prac zmierzających do rozwijania unijnych struktur:

 Lipiec 2014

Cz. 58 ( 6 lipca ) 

Nowi posłowie zaczynają pracę w parlamencie europejskim, dla niektórych to koniec roli europosłów, lub w każdym razie przerwa w realizowaniu polityki unii europejskiej. Przez ostatnie 5 lat Jacek Protasiewicz był vice przewodniczącym parlamentu europejskiego, w ostatnich wyborach nie startował.

Cz. 59 ( 13 lipca ) 

Parlament Europejski nowej kadencji zaczyna pracę a my poznajemy nowych posłów wybranych z okręgu dolnośląsko - opolskiego. Magda Orzeł rozmawiała z Dawidem Jackiewiczem, zapytała go między innymi o to , czy określiłby się jako eurosceptyk czy euroentuzjastę:

 Sierpień 2014

Cz. 60 ( 10 sierpnia ) 

Trwają prace nad stworzeniem komisji Europejskiej. O tym w dzisiejszym odcinku. Lipcowe podsumowanie prac struktur unijnych:

Cz. 61 ( 17 sierpnia ) 

Sierpień to dla Parlamentu Europejskie miesiąc wakacyjny, posłowie są wiec na urlopie - trwają jednak cały czas intensywne negocjacje na temat obsady najważniejszych stanowisk w unii europejskiej. Polska oficjalnie zgłosiła kandydaturę Radosława Sikorskiego na stanowiska szefa unijnej dyplomacji - o jego szansach mówi dr Anna Pacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego:

 Wrzesień 2014

Cz. 62 (7 września)

Posłowie do Parlamentu Europejskiego właśnie zakończyli swój urlop i niedługo rozpoczną pracę, a my dziś zajmiemy najważniejszymi dla Polski decyzjami personalnymi, do których doszło ostatnio. Prezentujemy zagraniczne komentarze odnośnie wyboru premiera Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Oddamy też głoś przyszłej komisarz, wicepremier Elżbiecie Bieńkowskiej:

Cz. 63 (14 września)

Nowo wybrany Parlament Europejski zaczyna pracę - w przyszłym tygodniu sesja plenarna. Na temat nowego składu parlamentu i nominacji premiera Donalda Tuska na Przewodniczącego Rady Europejskiej rozmawiamy z posłanka do PE Lidią Geringer de Oedenberg.

I ogłaszamy pierwszy powakacyjny konkurs - proszę - dla przypomnienia - wymienić posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w ostatnich wyborach z naszego okręgu. Odpowiedzi prosimy wysyłać na adres konkurs@prw.pl. Nagroda to zestaw upominków od biura informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu  i Radia Wrocław:Cz. 64 ( 21 września ) 

Parlament Europejski ratyfikował umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. „To historyczny moment „ - powiedział podpisujący umowę w imieniu Parlamentu Europejskiego przewodniczący Martin Schulz. Parlament Europejski i Rada Najwyższa Ukrainy połączyły się telemostem, co umożliwiło posłom obu izb wzajemny kontakt. Za przyjęciem umowy głosowała zdecydowana większość posłów. W naszej audycji komentarze odnośnie tego wydarzenia.

I zaproszenie: w piątek ( 26 września ) w Domu Europy we Wrocławiu spotkanie z dziennikarzem i pisarzem Mariuszem Szczygłem, autorem znakomitego Gottlandu - jednej z najciekawszych książek o Czechach napisanych przez Polaków. Dom Europy we Wrocławiu, piątek, początek o 17, zapraszamy:

Cz. 65 ( 28 września )

Trwa europejski tydzień języków, a we Wrocławiu szczególną uwagę poświęciliśmy językowi czeskiemu, Czechom w ogóle, a przede wszystkim, gościowi specjalnemu spotkań z cyklu "Z widokiem na..." - Mariuszowi Szczygłowi:

 Październik 2014

Cz. 66 ( 12 października ) 

Posłowie Parlamentu Europejskiego przesłuchiwali w tym tygodniu kandydatów na komisarzy europejskich - nie obyło się bez zgrzytów, o tym można posłuchać w tym odcinku Europy.eu. Na początek jednak rozmowa Sylwii Jurgiel z posłem do PE Dawidem Jackiewiczem: 

Cz. 67 ( 19 października ) 

W tym odcinku rozmowa z Kazimierzem Michałem Ujazdowskim. W roli posła do Parlamentu Europejskiego występuje w tej kadencji po raz pierwszy, ale w polskiej polityce obecny od dawna, parlamentarzysta wielu kadencji Sejmu i były minister kultury. 

Posła zapytaliśmy o to, czy po wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej współpraca między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską, na płaszczyźnie polityki europejskiej, będzie lepsza niż dotąd: 

Cz. 68 ( 26 października ) 

Tegorocznym laureatem nagrody Parlamentu Europejskiego imienia Andrieja Sacharowa został kongijski lekarz Denisa Mukwege - 59- letni ginekolog z ogarniętej wojną Demokratycznej Republiki Konga. Sponsorował budowę szpitala Panzi w Bukavu. Pomaga kobietom, które padły ofiarami gwałtu, wykorzystywanego często jako oręż w prowadzonych walkach. Wybór laureata był pewnym zaskoczeniem, bowiem w kuluarach typowano nagrodę dla ukraińskiego ruchu proeuropejskiego Euromajdan:

Cz. 69 ( 2 listopada ) 

Zapraszamy na rozmowę z europosłem Bogdanem Zdrojewskim. Choć aktywny w polityce od ćwierćwiecza, w parlamencie europejski zasiada po raz pierwszy:

Cz.70 (9 listopada ) 

Wracamy do negocjacji związanych z pakietem klimatycznym. Rozmawiamy na ten temat z posłem do Parlamentu Europejskiego Kazimierzem Michałem Ujazdowskim

 

 Cz 71 (30 listopada ) 

Denis Mukwege, lekarz z Demokratycznej Republiki Konga, odebrał w tym tygodniu nagrodę imienia Andrieja Sacharowa. Laureat apelował do Europy o pomoc w powstrzymaniu wszechobecnej przemocy w jego Kraju. Parlament Europejski każdego roku honoruje tą nagrodą osoby wyróżniające się w walce o wolność myśli, prawa człowieka oraz sprzeciwiające się prześladowaniom.

A w Domu Europy we Wrocławiu odbyła się debata zatytułowana "Doświadczenie przeszłości - lekcja dla teraźniejszości?  Wymiana międzypokoleniowych doświadczeń w zakresie praw człowieka". Wziął w niej udział miedzy innymi Aleksander Milinkiewicz – laureat Nagrody im. Sacharowa w 2006 r. i lider ruchu społecznego „O wolność” 

 Cz 72 (7 grudnia ) 

Zapraszamy na rozmowę z posłanką do Parlamentu Europejskiego Danutą Jazłowiecką. W ostatnich wyborach została, z naszego okręgu, wybrana już po raz drugi: 

 Cz 73 ( 14 grudnia ) 

W tym odcinku zastanowimy się nad tym czy przekaz płynący z Parlamentu Europejskiego jest zrozumiały i przejrzysty. O unijnym języku porozmawiamy z doktorem Bartłomiejem Zapałą dziennikarzem i laureatem Europejskiej Nagrody Dziennikarskiej:

 Cz 74 ( 21 grudnia ) 

Polsko-duński film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego został triumfatorem tegorocznej nagrody LUX przyznawanej przez Parlament Europejski. Zdaniem europosła Bogdana Zdrojewskiego - byłego ministra kultury, nagroda jest szansą, która pomoże także innym polskim produkcjom:

 

2012

2013

 

2014

 

2015

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama