Niezwykły świat krótkofalowców (REPORTAŻ, GALERIA ZDJĘĆ)

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2014-09-25 10:04 | Zmodyfikowano: 2014-09-25 10:33
A|A|A

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości krótkofalowca Adama Grzegorzewskiego

Siedzą godzinami przed przed urządzeniami własnej konstrukcji i wołają innych, którzy nasłuchują albo też nawołują. Krótkofalowcy. Na całym świecie jest ich około dwóch milionów, w Polsce około 16 tysięcy. Wrocławianin Adam Grzegorzewski, czyli SP6EBK w reportażu z cyklu "Ocalić od zapomnienia" opowiada o tym, jak zaczęła się jego przygoda z krótkofalarstwem.

Na zdjęciu poniżej budowa radioklubu na wrocławskich Swojczycach. Więcej zdjęć wraz z niezwykłymi opisami znajdziecie w naszej galerii.

W gazetce dla dzieci "Horyzonty techniki" z 1958 roku znalazł instrukcję jak zrobić odbiornik radiowy. Potrzebny był m.in. ołówek i...żyletka:

Jak zrobić radio detektorowe (INSTRUKCJA)

Do dziś wrocławianin ma kilkadziesiąt tysięcy nawiązanych łączności z krótkofalowcami z całego świata. Jakie były początki nadawania na Dolnym Śląsku, jakie warunki trzeba było spełnić żeby móc nadawać, dlaczego to robią? O tym w reportażu opowiada między innymi 83-letni wrocławianin Witold Marchewka. Emerytowany inżynier doskonale zna alfabet Morse"a, potrafi rozpoznać nadającego w kilka sekund. Posłuchajcie:

Reportażu możecie posłuchać tutaj:

ZOBACZ KONIECZNIE: Inne reportaże z cyklu "Ocalić od zapomnienia"


 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~wiesław
2016-08-11 19:47:40
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
a ja uważam,że w zasadzie każda żona krótkofalowca poniekąd jest krótkofalowcem, chociaż nie ma znaku HI.
~SP9
2016-08-07 08:23:43
z adresu IP: (5.57.xxx.xxx)
Ocena: 1
Zbig popracuj nad ortografią , składnią a następnie rozważ ton swoich wypowiedzi
~Zbig
2016-07-15 17:06:26
z adresu IP: (46.23.xxx.xxx)
Ocena: 1
Totalnie lepiej było by zrobić wywiad z mojim kolegom Gregiem z Gdyni SP2LIG . Jest to totalnie najleprzy Krótkofalowiec . Ma On klase S operatora z klubu AT czyli dziadki z SPDX'clubu mogom mu naj wyrzej buty czyścić !!! A Jego QSL'ki z CB555 powodujom opad kopary u naj leprzych DX'manów na świecie !!!!!
~SP6EBK
2015-07-14 14:41:53
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 4
Pani redaktor wcale nie mija się z prawdą, mówiąc, że świat krótkofalowców należy do mężczyzn. Podobnie jak świat wędkarzy czy myśliwych. Pewna liczba niewiast, nie tylko w SP, posiada zezwolenia radiowe, ba, panie mają nawet swoje organizacje czy reprezentacje, np. referaty YL dla poszczególnych landów w DARC. To teoria, bo rzeczywista liczba pań występujących w eterze, relatywnie do mężczyzn, jest minimalna, choć zawsze zauważalna. Znane są doskonałe radiotelegrafistki, np. Donata SP5HNK czy Maria-Luisa DF2PM, wspaniałe operatorki zawodów, żeby wspomnieć Halinę SQ6PLH czy Sarlę VU2SWS z Bombaju. Nawiasem mówiąc: o ile przedstawicielkę płci pięknej udaje mi się spotkać w eterze, powiedzmy: raz na miesiąc, to jak żyję nie spotkałem żadnej pani z wędką nad wodą. To hobby, mniemam, jest stuprocentowo męskie.
~pam
2014-11-29 15:38:59
z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Ocena: 7
Dlaczego Halinki nie słychać na pasmach ?
~Michu
2014-10-09 13:23:23
z adresu IP: (78.133.xxx.xxx)
Ocena: 4
Temat ciekawy. Pamiętam ze za dawnych czasów. To udostępniano lucencje głownie ludziom związanym z byłym systemem. Np niejaki juz chyba nie zyjący Pan Redaktor Pacha. W PRLu prowadzil Wrocławskie rozmaitości. Jak i program chyba nazywał się krótkofalowcy...
~sebastian
2014-09-26 23:14:04
z adresu IP: (130.255.xxx.xxx)
Ocena: 2
spoko że mamy około 200 krajów
~Fan Andrzeja z Psiaka
2014-09-25 20:21:35
z adresu IP: (31.2.xxx.xxx)
Ocena: 11
Proszę zrobić wywiad z Markiem SP6NIC. Będzie ciekawiej, obiektywniej, młodziej. BTW. Co z Piotrem Osowiczem? Dezercja?
~Anonim
2014-09-25 20:18:25
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: 4
Programy tego typu są adresowanie dla ludzie nie znających tematu, a oni łykną wszystko.
~JCTJ
2014-09-25 20:10:51
z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ocena: -6
SP6SYL - To Halinka z Polkowic (kiedyś z Lubina). Reportaż - MIODZIO! Mój tata też mi kiedyś pokazał jak się robi radio z żyletki i grafitu. Zasilanie płaską baterią ;-)
~SQ6NEJ
2014-09-25 18:49:00
z adresu IP: (5.226.xxx.xxx)
Ocena: 8
Dziękuje Pani Elżbiecie za materiał o naszym hobby. Mam nadzieje że nie będzie to ostatni. Bardzo miło było posłuchać historii z przeszłości , myślę że było to ciekawe dla wielu osób nie związanych z radiem - dla radiowców na pewno było bardzo interesujące. Do eksperymentów z falami radiowymi garną się nadal także młodzi ludzie, jest wiele nowoczesnych technik łączności którymi mogą się zainteresować. Będzie nam bardzo miło pomagać kiedyś Pani w przygotowaniu audycji także o takiej tematyce.
~SQ6KBW
2014-09-25 17:56:30
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -4
Są kobiety, są. Np. SQ6PLA, Agnieszka :)
~Elżbieta Osowicz
2014-09-25 17:35:14
z adresu IP: (149.6.xxx.xxx)
Ocena: 2
Mam propozycję: kobiety krótkofalówki pokażcie się :))) policzmy je. Ja nadal mam informacje, że we Wrocławiu jest zrzeszona tylko jedna. Prosze o kontakt pozostałe.
~Mr. SQ6...
2014-09-25 17:32:42
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 4
Moją żona jest krótkofalarzem, najbardziej lubie jak sprawdza antenke :)
~Elżbieta Osowicz
2014-09-25 14:38:41
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 3
Przepraszam i pozdrawiam WSZYSTKIE kobiety "krótkofalówki" zostałam wprowadzona w błąd. Cieszy mnie ta informacja że "babki" tez potrafią. Kłaniam się z przeprosinami, jeszcze raz.
~sp6fbe
2014-09-25 13:30:26
z adresu IP: (176.120.xxx.xxx)
Ocena: 2
Kobiety w krótkofalarstwie były, są i będą. Jest Ich może za mało. Takie teksty nie są przyzwoite. Pozdrawiam wszystkie kobiety, w tym kobiety- krótkofalowców szczególnie. Adam, sp6fbe.
~ZXV
2014-09-25 13:17:11
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 3
Bzdury przygłuchego dziadka który nie rusza się z domu. SP6NIO z Jawora i jej córka SQ6Y. I wiele, wiele innych.
~SQ6PNV
2014-09-25 11:27:42
z adresu IP: (83.14.xxx.xxx)
Ocena: -2
Ani jednej kobiety? A SQ6ROH na ten przykład?
NA ANTENIE
MichałHamburger
Michał Hamburger
 13:00 - 15:00
Druga część dnia
Zapraszam