Dolnośląski Festiwal Architektury 2014, MIASTO W RUCHU!

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-09-30 16:38 | Zmodyfikowano: 2014-09-30 16:43
Dolnośląski Festiwal Architektury 2014, MIASTO W RUCHU! -

Ruch uliczny, życie na styku dwóch ośrodków: miejskiego i podmiejskiego, rower, parkour, zmieniające się oblicze ulic, transport, architektura mobilna, transformacja i ciągła zmiana miast to tylko niektóre zagadnienia poruszane w trakcie tegorocznej edycji.

Jak co roku DoFA oferuje stałe bloki programowe, znajdziemy wśród nich cieszący się popularnością cykl OTWARTE MIASTO – czyli oprowadzania po obiektach wyjątkowych, niedostępnych lub nowopowstałych we Wrocławiu. W tym roku organizatorzy przygotowali zwiedzanie takich miejsc jak: Afrykarium, Pawilon Czterech Kopuł, kolejka linowa Polinka, biurowiec Green Day, Dawna Pływalnia Miejska – dziś Wrocławskie Centrum SPA, elektrownie wodne Maxa Berga, przejażdżkę zabytkowym tramwajem połączone ze zwiedzaniem zajezdni OŁBIN i DĄBIE i wiele innych.

W BLOKU FILOWYM zorganizowanym z Wrocławską Fundacją Filmową zobaczymy 6 filmów w 3 działach czyli: Miasto to plac zabaw, Miasto to atrakcje oraz Miasto to symbole. Wśród nich film o eksplorującej środowisko miejskie grupie Parkour „My playground. Pokonaj przestrzeń” (11.10). Głównym wydarzeniem bloku stanie się dokument „Syndrom Wenecki” ukazujący negatywną stronę ruchu- przepływów turystyki oraz debata „Wrocławski rynek- salon czy jarmark?” (12.10 ). Całość wzbogaci „16 akrów” film poruszający kwestię architektury jako symboli i obiektów mitologizujących przestrzeń zmieniającego się miasta.Spotkania i wykłady praktyków i teoretyków architektury to kolejna część programu DoFA. 10.10 posłuchamy wykładu gościa honorowego - holenderskiego krytyka Hansa Ibelingsa, który opowie o przemianach miast w byłej Europy Wschodniej po upadku „żelaznej kurtyny”. W niedzielę 12.10 posłuchamy o Formie Otwartej i chaosie wizualnymi miast na spotkaniu z Filipem Springerem, a w środę 15.10 na otwartym seminarium „IN- OUT of the City” swój wykład będzie miał Krzysztof Nawratek, który rozwinie ideę mobilnego miasta w kontekście migracji. Całość wzbogacą europejscy praktycy : hiszpańskie studio VORA Arquitectura oraz występ Jana Šébki z czeskiego studia projektowego.

Miasto to także przestrzeń dla dzieci, dlatego też zadbano o propozycję dla najmłodszych, 11.10-12.10 warsztaty dla dzieci „Mobilne Miasto” i „Jak zbudować ulicę” poprowadzą animatorki ze Spółdzielni PANATO, a w kolejny weekend festiwalu 17.10-18.10 3D czyli Dizajn Dla Dzieci zaanimuje działanie POP i HOP oraz MOBLINY DOM. Wszystkie warsztaty odbywają się w siedzibie SARP na ul. Oławskiej 21.

Dolnośląski Festiwal Architektury obiera sobie za cel szeroko rozumianą edukację, za równo dotyczącą przestrzeni publicznej, wspólnej jak i jakości architektury. Ważna jest dla nas współpraca z lokalnymi społecznościami i oddolnym organizacjami. Chcemy docierać do środowiska architektonicznego, ale przede wszystkim zależy nam na szerokim odbiorcy, który coraz częściej interesuje się problemami swojego miasta. Chcemy z nim rozmawiać o mieście– mówi dyrektor Programowy Festiwalu Maciej Hawrylak.

Organizatorem DoFA jest Stowarzyszenie Architektów Polskich. Wstęp na wszystkie wydarzenia prócz bloku filmowego jest bezpłatny.

Więcej informacji na www.Facebook/DolnoslaskiFestiwalArchitektury oraz www.dofa.pl

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.