PO SZNURKU

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-10-01 17:39 | Zmodyfikowano: 2014-10-01 17:40
A|A|A

Spektakl inspirowany twórczością Piotra Gęglawego – podopiecznego szczecińskiej fundacji „Pod Sukniami”, propagującej art brut, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Wiersze i opowiadania Gęglawego poruszają i zaskakują – słodko-gorzkim humorem, nieoczekiwanymi skojarzeniami i bogactwem nieskrępowanej schematami myślowymi wyobraźni.

„Po sznurku” to historia pewnej znajomości. W życiu samotnego mężczyzny pojawia się ponad pięćdziesięcioletni „chłopiec” – ktoś najzupełniej niezwykły; o ludziach takich jak on mówiono dawniej jurodiwyj, „dotknięty palcem Bożym”. Po tym spotkaniu życie bohatera nigdy nie będzie już takie samo. „Chłopiec” naznaczy go swoim spojrzeniem na świat – świat, w którym wszystko jest możliwe: papież w Dniu Dziecka połyka balony, a pingwiny „piją kawę i myją nogę Małyszowi”.

JOANNA GERIGK: „Po sznurku” ma być opowieścią o tym, co niezwykłego można zobaczyć w rzeczach zwykłych. Mamy nadzieję, że ta wypowiedź teatralna pokaże, że tak zwani niepełnosprawni mogą być dla nas inspiracją, mogą pomóc nam odnaleźć prawdziwych siebie, sprawić, że zaczniemy widzieć świat z innej strony i powoli będziemy uczyć się radości z małych rzeczy.

Joanna Gerigk, absolwentka PWST we Wrocławiu pracująca w Polsce i w Czechach jest nadzieją teatru formy dla dzieci. Jako dramaturg współpracowała z Michałem Derlatką przy spektaklach „Piotruś i Wilk”, czy „Tesla vs Edison, czyli z prądem lub pod prąd” we Wrocławskim Teatrze Lalek. Jako reżyserka dała się poznać dzięki niezwykle zabawnemu „Le filo fable” wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora. Forma wymyślonego i stworzonego przez nią „Po sznurku” jest odwołaniem do tradycji teatru przedmiotu, próbą pokazania małym widzom, jak z rzeczy codziennego użytku można stworzyć najbardziej niesamowite światy.

Reżyseria: Joanna Gerigk
Scenografia Jan Polivka
Muzyka Sebastian Ładyżyński
Obsada: Józef Frymet, Anna Narloch-Zych (gościnnie), Tomasz Maśląkowski
Spektakl dla dzieci 10+
Więcej na: www.teatrlalek.wroclaw.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama