Rektorzy uczelni z Wrocławia przy mikrofonie (WYWIADY)

Marek Obszarny, Filip Marczyński | Utworzono: 2014-10-06 09:57 | Zmodyfikowano: 2014-10-17 13:26
A|A|A

fot. prw.pl

Pierwszym gościem Radia Wrocław był rektor Uniwersytetu Medycznego, profesor Marek Ziętek. Jak mówi, jest zadowolony z rekrutacji na studia. Jego uczelnia odnotowała rekordowy wzrost zainteresowania. Prof. Marek Ziętek w wywiadzie dla Radia Wrocław podkreślał, że Uniwersytet Medyczny odnotował wzrost zainteresowania, mimo niżu demograficznego, jaki dotarł do szkół wyższych: - Dwie szkoły tylko, dwie uczelnie zanotowały zdecydowany wzrost kandydatów, mianowicie: wyższa szkoła oficerska o bodajże 1680 kandydatów i nasza uczelnia o 6000 kandydatów. Jest to dla nas absolutnie krzepiące, bo jest to najlepsza młodzież.

Wywiadem z prof. Ziętkiem Radio Wrocław rozpoczęło cykl rozmów z rektorami wrocławskich uczelni wyższych. Rozmowy będą się pojawiać na naszej antenie w naszym porannym programie.

Rozmowa z prof. Markiem Ziętkiem

Cz. I

Cz. II


Naszym kolejnym gościem był prof. Stefan Forlicz, rektor Wyższej Szkoły Bankowej. Na tej uczelni (we Wrocławiu i w Opolu rok akademicki rozpoczęło kilkanaście tysięcy studentów. WSB oprócz kształcenia teoretycznego stawia na ścisłą współpracę ze światem biznesu. Prof. Forlicz opowiadał, co w tym roku cieszyło się największą popularnością wśród kandydatów na pierwszy rok: - Finanse i rachunkowość, zarządzanie i logistyka, na które przyjmujemy zwykle mniej więcej tyle samo osób. Logistyka to jest taki kierunek, który dopiero od kilku lat zaczął funkcjonować na uczelniach. I myślę, że jest to jeden z przyszłościowych kierunków.

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu jest największą niepubliczną uczelnią biznesu na Dolnym Śląsku. Prowadzi studia licencjackie i magisterskie. Dostępne są studia stacjonarne i zaoczne

Rozmowa z prof. Stefanem Forliczem


Nowa biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego wybudowana za ponad 200 mln zł stoi gotowa od prawie trzech lat. Wciąż jednak nie przeniesiono do niej wszystkich księgozbiorów rozrzuconych po mieście. Powodem jest brak pieniędzy. Gmach trzeba wyposażyć nie tylko w regały, ale potrzebne systemy w tym komputerowy oraz np. gabloty z klimatyzacją i stosownymi zabezpieczeniami - mówił w Radiu Wrocław rektor uczelni. Prof. Marek Bojarski podkreślił, że środki można zdobyć przy dobrej woli władzy. Proponuje miastu zamianę czerwonego budynku książnicy przy Szajnochy.

Rozmowa z prof. Markiem Bojarskim


To "moloch" wśród uczelni wyższych. Ponad 35 tys. studentów, 1200 doktorantów, 4800 pracowników. - Politechnika Wrocławska jest największym pracodawcą we Wrocławiu i drugim po KGHM na Dolnym Śląsku - mówi rektor uczelni, prof. Tadeusz Więckowski.

Jego zdaniem to dorobek, który trudno wycenić materialnie, a jednocześnie dorobek tak niedoceniany przez wiele osób.

- Tu liczy się kapitał ludzki, a nie budynki, ziemia czy aparatura. Potencjał ludzi jest olbrzymi.

Rozmowa z prof. Tadeuszem Więckowskim


670 studentów kształcących się na 4 wydziałach i ponad 200-osobowa kadra - to tegoroczny bilans Akademii Muzycznej we Wrocławiu, jednej z najmniejszych wrocławskich uczelni.

- Liczba studiujących jednak systematycznie się zwiększa - mówi rektor Akademii profesor Krystian Kiełb. - Podobnie jak i chętnych zainteresowanych studiowaniem na uczelni. W siedzibie Akademii Muzycznej odbywa się właśnie dwudniowe VII Międzynarodowe Forum Muzykoterapeutów.

Rozmowa z prof. Krzysztofem Kiełbem

Odległa przyszłość czeka połączenie dwóch szkół wyższych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Przyrodniczego. W tym roku akademickim zakończą prace specjalne komisje i wnioski dotyczące fuzji szkół przedstawią senatom obu uczelni.

One zdecydują czy i jak się łączyć. Jednak, jak mówił w Radiu Wrocław rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Roman Kołacz, do faktycznego połączenia droga jest jeszcze daleka.

Prof. Kołacz deklaruje że w ciągu dwóch kadencji, czyli 8 lat, nikt nie zostanie zwolniony ze względu na konsolidację uczelni. Jego zdaniem po połączeniu korzyści odniosą obie szkoły a powiększony uniwersytet może awansować na 4. miejsce w Polsce i konkurować z najlepszymi w kraju

Rozmowa z prof. Romanem Kołaczem

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama