Rok temu nagrodzona we Wrocławiu, dziś Noblistka

Michał Hamburger | Utworzono: 2014-10-10 13:57 | Zmodyfikowano: 2014-10-10 13:58
A|A|A

Nagrodę we Wrocławiu odbierał ojciec obecnej Noblistki

Pakistanka Malala Yousafzai, walcząca o prawa dziewcząt do edukacji w krajach islamskich, która dziś została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla, w ubiegłym roku otrzymała wyróżnienie we Wrocławiu.

Yousafzai ma 17 lat. W 2012 roku została postrzelona przez pakistańskich talibów, jest najmłodszą laureatką Nagrody Nobla. Poprzednim rekordzistą był Australijczyk Lawrence Bragg, który w 1915 roku wraz z ojcem otrzymał wyróżnienie w dziedzinie z fizyki; miał wówczas 25 lat.

Przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland powiedział, że Yousafzai, oraz drugi laureat Kailash Satyarthi zostali uhonorowani za "walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz (za walkę) o prawo wszystkich dzieci do nauki". "Przyczynia się ona do rozwijania braterstwa między narodami, które Alfred Nobel wymienia w swoim testamencie jako jedno z kryteriów Pokojowej Nagrody Nobla.

W ubiegłym roku Malala Yousafzai została uhonorowana doroczną nagrodą pokojową "Freedom Awards" podczas Wrocław Global Forum. Nie odwiedziła wtedy jednak stolicy Dolnego Śląska. Nagrodę odebrał jej ojciec. Podczas wręczenia nagrody we Wrocławiu Frederick Kempe, prezes Rady Atlantyckiej (organizacji przyznającej "Freedom Awards) podkreślił, że blogerkę walczącą o prawa muzułmańskich kobiet wyróżniono za to, że miała odwagę wypowiadać się na temat demokracji, mimo że ryzykowała życiem.

Nagrody "Freedom Awards" przyznaje Rada Atlantycka. To wyróżnienie, którym honorowani są ludzie i organizacje walczące o pokój i wolność w swoim kraju albo na świecie. Po raz pierwszy "Freedom Awards" przyznano w Berlinie z okazji 20-lecia upadku Muru Berlińskiego. Wśród nagrodzonych był Lech Wałęsa. Laureatami poprzednich edycji byli m.in. Hillary Clinton, Vaclav Havel, Javier Solana, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Władysław Bartoszewski oraz "Las Damas de Blanco".

Zdjęcia: Wroclaw.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama