Meshell Ndegeocello na Muzycznej Strefie Radia RAM

Piotr Bartyś | Utworzono: 2014-10-13 15:02 | Zmodyfikowano: 2014-10-13 17:09
A|A|A

fot. Joanna Mazurek

Gwiazda wieczoru jest już na scenie Muzycznej Strefy Radia RAM. Meshell Ndegeocello uważana jest za jedną z największych indywidualności na współczesnej scenie muzycznej. To jedna z najwybitniejszych basistek na świecie, jej niski głos wzrusza szczerością. Uwielbiana przez muzyków. Artystka, która nie dba o listy przebojów, popularność.

To liga Prince’a czy Franka Zappy. Soul i R’N’B, ale też jazz, pop, funk, hop hop czy rock, dla jej wyobraźni artystycznej nie mam granic. W tekstach swoich piosenek bywa bezlitosne szczera. Z każdym kolejnym albumem redefiniuje samą siebie. Pyta – gdzie jestem jako człowiek i jako muzyk, jakie dźwięki mnie teraz interesują. I każda jej odpowiedź przykuwa uwagę fanów na całym świecie. A jeśli ktoś nigdy nie słyszał o Meshell – niech weźmie to, co najlepsze od Leanne La Havas, Alicii Keys i Cassandry Wilson i połączy w jedno – oto ona.

Zanim Meshell Ndegeocello pojawiła się na scenie Muzycznej Strefy Radia RAM wystąpiła Shata QS. To artystka, której muzyczne korzenie rozwijały się nie tylko w Polsce, ale także w Azji oraz Nowym Jorku. Pomimo powiązania z ruchem rastafariańskim jej muzyka to przede wszystkim łączy elementy funku, soulu i elektroniki. To muzyka okraszona fantastycznymi partiami wokalnymi oraz bardzo solidnie osadzoną i znakomicie brzmiącą sekcją rytmiczną. Oto kilka zdjęć z koncertu:

Tutaj kilka zdjęć z próby Shata QS:

Meshell Ndegeocello wydała 10 albumów. Jedenasty krążek zatytułowany „Comet, Come To Me” ukaże się 3 czerwca. Singiel promujący album, „Conviction” można ściągnąć za darmo ze strony internetowej Meshell. Pierwszą artystką, która dostrzegła talent Meshelle była Madonna. To dla jej wytwórni płytowej, Maverick, nagrała pierwszych pięć albumów, w tym najbardziej osobisty krążek w całej karierze, „Bitter”. Zdecydowana większość materiału na płytach to jej własne utwory, choć zwykle na każdym albumie pojawia się jeden, czy dwa covery, kompozycje Billa Whitersa, Marvina Gaye’a czy Baba Marleya. Wyjątkiem jest tu wciąż jeszcze ostatnie wydawnictwo artystki, album „Pour Une Ame Souveraine: A Dedication To Nina Simone” w całości wypełniony utworami śpiewanymi niegdyś przez wielką gwiazdę jazzu. Od 2005 roku jest także aranżerem i producentem muzycznym własnych płyt. Zwykle, kiedy chce się podkreślić znaczenie danego instrumentalisty, wymienia się wybitnych muzyków, u których gościnnie wystąpił. Z Ndegeocello jest jeszcze lepiej – to na jej płytach pojawiły się takie gwiazdy jak Cassandra Wilson, Kenny Garrett, Jack de Johnette, Lelah Hathaway czy Pat Metheny.

O swojej najnowszej płycie „Comet, Come To Me” opowiada, że to ćwiczenie z życia chwilą, poddanie się spontaniczności, bycie tutaj i teraz. Nie album konceptualny, ale wypowiedź artystyczna powstała pod wpływem twórczego impulsu, tylko podczas tworzenia w taki sposób Meshell czuje się prawdziwie wolna. We Wrocławiu Ndegeocello wystąpi po raz pierwszy. Koncert odbędzie się w ramach „Muzycznej Strefy Radia RAM”.DYSKOGRAFIA
1993 Plantation Lullabies Maverick
1996 Peace Beyond Passion Maverick
1999 Bitter Maverick
2002 Cookie: The Anthropological Mixtape Maverick
2003 Comfort Woman Maverick
2005 The Spirit Music Jamia: Dance of the Infidel Shanachie
2007 The World Has Made Me the Man of My Dreams EmArcy
2009 Devil’s Halo Downtown
2011 Weather Naïve
2012 Pour une Ame Souveraine: A Dedication to Nina Simone Naïve
2014 Comet, Come to Me Naïve

Meshell Ndegeocello
Muzyczna Strefa Radia Ram
Support: ShataQS

09.11.2014 godz. 20.00 – Wrocław
Klub Eter, ul. Kazimierza Wielkiego 19

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama