Szczawno Zdrój buduje domy dla … dzikich kotów

Michał Wyszowski | Utworzono: 2014-10-26 07:40 | Zmodyfikowano: 2014-10-26 07:44
A|A|A

Dom dla dziko żyjących kotów w Szczawnie – Zdroju. Władze gminy zdecydowały się go postawić po alarmujących sygnałach od mieszkańców. Pierwszy stanął w okolicach Dworzyska, urząd już planuje kolejne lokalizacje. Mieszkańcy dokarmiają tam kilkanaście żyjących wolno kocurów. Każda zima była dla nich trudna, dlatego uzdrowisko zdecydowało się pomóc. Mówi Sławomir Grochala z urzędu miejskiego:

Sławomir Grochala dodaje też, że pomoc nie kończy się na ustawieniu ocieplonego domu:

Domek jest drewniany i ukryty przed przechodniami. Koty na razie przyzwyczają się do jego zapachu.

Opieka nad bezdomnymi zwierzętami to ustawowy obowiązek każdej gminy:

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt obowiązkiem gminy jest zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie. W praktyce ważne są dwie kwestie:
• zabrania się odławiania zwierząt bezdomnych bez zapewnienia im miejsca w schronisku dla zwierząt, chyba że zwierzę stwarza poważne zagrożenie dla ludzi lub innych zwierząt. Odławianie bezdomnych zwierząt odbywa się wyłącznie na podstawie uchwały rady gminy.
• organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, mogą zapewniać bezdomnym zwierzętom opiekę i w tym celu prowadzić schroniska dla zwierząt, w porozumieniu z właściwymi organami samorządu terytorialnego.

Każdy samorząd powinien także posiadać program opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Program obejmuje:
1) zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;
2) opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie;
3) odławianie bezdomnych zwierząt;
4) obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt;
5) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt;
6) usypianie ślepych miotów;
7) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich;
8) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~ater
2014-11-06 06:13:17
z adresu IP: (31.2.xxx.xxx)
Ocena: 4
to sensacja nikt uczciwy nie wykupi zabytków i odbuduje je mamy pięć
~Brawo Szczawno Zdrój
2014-11-05 09:38:05
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 3
Wspaniale, że ktoś docenił działalność wolnożyjących kotów. Zaszczurzony Wrocław może się od was uczyć. Do głupiej baby, która nie boi się myszy i szczurów- inaczej będziesz piszczeć jak ci wejdzie kanalizacją do mieszkania! Ponadto nad rozrodczością szczura nie da się zapanować, a kotka można zawsze wysterylizować. Szczur rodzi młode co miesiąc, kilkanaście sztuk. Szczurki umiejętnie przegryzają beton, niszczą przewody (w samochodach także), niszczą co napotkają np. w piwnicy. Roznoszą również pchły, choroby. Sąsiedzi stracili całą wyprawkę dla drugiego dziecka- w dobrze wentylowanej, zabezpieczonej piwnicy. Wszystko pogryzły szczury. Niestety fiołkami też nie pachną, smród przepotworny. Zatem- nie wypowiadaj się ignorantko w sprawach, których nie rozumiesz, bo przerastają twoje możliwości umysłowe.
~moni
2014-10-29 11:14:29
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: 6
niezadowolona nie popierasz po co się tu wypowiadasz? na moim osiedlu nie na ani jednego kota wszystkie zostały wytrute tylko szczury biegają... do tego ludzie doprowadzili!
~niezadowolona
2014-10-27 19:53:26
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: -8
nie boje sie ani szczurów ani myszy ale dzieki za "troske".
~niezadowolona
2014-10-27 12:31:20
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: -10
ja rozumiem ze każde zwierze potrzebuje swojego małego domku ale czy nie ma ważniejszych rzeczy niz dom dla kotów nie dość że ich wszędzie pełno roznoszą pchły , zostawiają swój zapach to jeszcze luksusy im zapewniają ...może zamiast takich domków zrobili byście wiecej placów zabaw dla dzieci albo coś bardziej pożytecznego !!! a poza tym nie tylko koty są bezpańskie a psy to co ? Jak ma tak być to zróbcie budy dla psów w okolicach lasów i niech też maja swoje domki !!W czym koty są lepsze od psów!!
~niezadowolna
2014-10-27 12:28:57
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: -2
ja rozumiem ze każde zwierze potrzebuje swojego małego domku ale czy nie ma ważniejszych rzeczy niz dom dla kotów nie dość że ich wszędzie pełno roznoszą pchły , zostawiają swój zapach to jeszcze luksusy im zapewniają ...może zamiast takich domku zrobili byście wiecej placów zabaw dla dzieci albo coś bardziej pożytecznego !!! a poza tym nie tylko koty są bezpańskie a psy to co ? Jak ma tak być po zróbcie bud dla psów w okolicach lasów i niech też maja swoje domki !!W czym koty są lepsze od psów!!
~AnnaSG
2014-10-26 17:16:03
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 2
Pomysł super tylko żeby nie skończyło się to na jednym domku. No i swoją drogą szkoda, że nikt nie myśli o domkach dla kotków z Zamku w Książu.