Informacja czy ulotka wyborcza? Awantura w Długołęce

Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2014-10-29 08:29 | Zmodyfikowano: 2014-10-29 08:52
A|A|A

Fot. Ildar Sagdejev (Specious)/Wikipedia

Informacja czy ulotka wyborcza? - rodzice uczniów szkoły podstawowej w Kiełczowie musieli odebrać i potwierdzić odbiór listu od wójta gminy Długołęka Iwony Agnieszki Łebek dotyczący rozbudowy placówki. Mieszkańcy są oburzeni, bo jak mówią to ewidentna agitacja wyborcza. W liście padają m.in. słowa, że bezpieczeństwo i jakość nauczania to priorytet dla pani wójt. To skandal, że w kampanię wciąga się szkołę - mówią nam rodzice z Kiełczowa:

"Jesteśmy napiętnowani. Pani wójt każe nam czuć swój oddech na plecach (...)"

Wójt Iwona Agnieszka Łebek (na zdjęciu) przyznaje, że pismo do rodziców zostało niefortunnie odebrane, ale zapewnia, że to nie kampania: - Od czternastu lat jako wójt piszę listy do mieszkańców. Nie zrobiłam tego listu w tej chwili po raz pierwszy w życiu.

Rodzice uczniów z Kiełczowa powiadomili o całej sprawie m.in. kuratorium oświaty. Podtrzymują, że według nich jest to jawna agitacja. Wicedyrektor szkoły Bronisława Solnica mówi nam, jak dokładnie brzmiało polecenie:

"O rozprowadzeniu wśród rodziców w sposób skuteczny informacji o budowie nowej szkoły. Można to było zrobić listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Nie mogłyśmy się do tego skłonić, ponieważ szkoła nie dysponuje odpowiednimi środkami. To jest sporo listów, spora suma wchodziła w grę"

Szkoła ostatecznie wzywała rodziców, którzy musieli własnym podpisem pokwitować odbiór. Wójt Iwona Agnieszka Łebek zapewnia, że nie chciała tego: 

"Pismo przygotował urzędnik odpowiedzialny za oświatę w gminie. Ja je podpisałam, znam treść tego pisma oczywiście. natomiast absolutnie intencją nie było tworzenie list zwrotnych do gminy - kto podpisał, kto nie podpisał"

Posłuchaj całej relacji z Długołęki:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Aniania
2014-12-22 22:14:18
z adresu IP: (31.178.xxx.xxx)
Ocena: 0
Zamiast oceniać tę kobietę zastanówcie się, ile ona razem z innym urzędnikami zrobiła dla naszej gminy!!! Drogi,kanalizacje, szkoły,przedszkola,i inne, ale Wy tylko potraficie narzekać, to jest dopiero żenada! Ciekawe,kto z Was byłby w stanie tyle zdobyć pieniędzy na rozwój naszej gminy?Wszyscy mocni w gębie, a jakby przyszło co do czego...Ja jestem zadowolona, ze Pani Łebek ponownie wygrała, dojrzali ludzie wiedzą na kogo głosować- dojrzali, mądrzy, wykształceni , racjonalnie myslący ludzie, a nie obiboki.
~ann
2014-11-04 06:15:25
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 6
ciekawy artykuł i rozwiązania na odpowiedzi Pani Wójt na stronie www brzezia pl
~mieszkanka
2014-11-03 19:30:57
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 2
dlaczego ta kobieta nie odejdzie z klasą tylko jej lizusy roznoszą ulotki przed wyborami chodzą po wioskach jak cyganie tylko bale seniorów w tym nasz wojt jest dobra ale to za mało będzie miała poparcie seniorek i tyle w tym temacie.
~Szczodre
2014-11-02 12:28:22
z adresu IP: (31.175.xxx.xxx)
Ocena: 5
Idę na najbliższe wybory. Nie chcę by gmina dalej było zarządzana "po łebkach".
~Łukasz Krzesiński
2014-10-31 07:53:42
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
Jako rodzic uczennicy z kielczowskiej szkoły jak zobaczylem kartke od wychowacy ze trzeba stawic sie po jakies pismo od pani wójt to skwitowalem sprawę ze chyba ich ( gminę i szkołę) rozum opuscil. Ze ja z wlasnej woli pobiegne na wezwanie kogokolwiek po ulotki z kampani wyborczej!!! Nie znajac treści pisma tak dokladnie założyłem i jak widzę wcale sie nie pomylilem. Obecnie sprawujaca urzad wojta pania dokladnie znamy z samowychwalajacych pisemek tu i owdzie umieszczanych ale tym razem forma i czas to wyjątkowe tupeciarstwo. Dodam ze z zasady nie biorę udziału w naszych gminnych przepychankach i nie ma dla mnie z jakiej frakcji kto sie wywodzi. W gminie ma sie dobrze żyć i tyle mnie interesuje, a takie wpychanie sie z buciorami do szkolnych zeszytów to zachowanie ponizej poziomu. Z reszta tak samo jak wciskanie śmieci w skrzynki pocztowe.
~normalny człowiek
2014-10-30 23:51:49
z adresu IP: (77.113.xxx.xxx)
Ocena: 13
Przesada. Takie rzeczy tylko w Polsce.. ale oczywiście wytłumaczenie się zawsze znajdzie.
~AniaD
2014-10-30 19:26:00
z adresu IP: (195.210.xxx.xxx)
Ocena: 13
Mieszkańcy Kielczowa dostali podobny list dotyczący działań obecnej Pani Wójt poczta kto zapłacił za znaczki? za papier i druk? Oczywiście wyborcy. Nawet ci którzy nie popierają jej kandydatury. A gablota przed Urzędem Gminy? Z niej tez uśmiecha się nasza Pani Wójt. Czy to tez nie jest agitacja a może Pani Wójt o tym nic nie wie? Hallo gdzie jest komisarz ds. Wyborów. Bo Pani Wójt powinna dostać czerwona kartke za zagrania poniżej pasa. Mam nadzieje ze Kiełczów pójdzie do wyborów i tym razem uda się ją odwołać.
~mieszkanka
2014-10-30 16:31:57
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 3
myślałam, że to jakiś żart, kiedy przeczytałam to w librusie u córki. Bezczelność bez granic! Samobój przed wyborami!! Mam nadzieję, że w mieszkańcy w końcu przejrzą na oczy. Nie widzę aby coś dobrego działo się w Kiełczówku, tylko obietnice ...żenada
~Barbara
2014-10-30 11:55:11
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 5
Część sprzyjających Pani Wójt twierdzi, że opozycja zaśmieca skrzynki pocztowe itp. swoimi ulotkami, plakatami, gazetkami. A ja twierdzę, że jest wręcz odwrotnie. Gdzie się człowiek nie obejrzy, tam twarz obecnej Pani Wójt lub też Pani Wójt z kandydatami na radnych. Na witrynie sklepowej, na płocie czy innym ogrodzeniu, na bilbordach etc...już mi się po nocach śnią. Kandydaci na radnych Pani Wójt i inni sprzymierzeńcy wręcz wyrażają święte oburzenie, jeśli człowiek ma inne zdanie niż oni i Pani Wójt, na temat wyborów, kandydatów. Plakatów, tudzież innych ulotek etc. kandydatów z tzw. opozycji jest naprawdę stosunkowo niewiele i jeszcze mi się nie zdarzyło przy rozmowie z którymkolwiek mi znanych, żeby mnie na siłę przekonywał do swoich racji i wmawiał, że czarne jest białe a białe jest czarne. Żyjemy podobno w demokratycznym kraju i każdy ma prawo myśleć i oddać głos według własnego sumienia.
~Rodrigez
2014-10-30 11:34:55
z adresu IP: (178.182.xxx.xxx)
Ocena: 1
A jednak Pani Wójt jest wójtem już baaaaaaardzo długo i jakoś ją ludzie wybierają. Ogarnijcie się idą wybory czas na zmiany.
~jaas
2014-10-30 10:36:19
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
O Prosze... Pani Aniu jaka Pani jest wspaniala...zajela sie Pani problemami zglaszanymi przez Rodzicow Gratulacje . hm w sumie to moze sama- sobie?!
~młoda
2014-10-29 21:45:34
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: -4
Zlobek uwazam ze to najlepsze co powstało w naszej gminie dzieki temu zmniejszyła sie liczba mam które dotychczas siedziały na bezrobociu. A co do rozwoju firm w gminie i nowych miejscach pracy wystarczy posłuchać Pani Wójt ostatnio głośno mowila na spotkaniach ze dożyć będzie do rozwoju firm w okolicach wezla Lozinskiego ale również w planach jest rozbudowa firm przy obwodnicy ktora ma powstać niebawem między dlugoleka a kamieńcem wrocławskim wiec czasem swój obiektywizm trzeba poprzeć konkretnymi argumentami a nie brakiem wiedzy na temat który kogoś interesuje
~anja
2014-10-29 19:55:32
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 11
trzeba było wywiesić taką informację w gablotce szkolnej i wspomnieć o tym na zebraniu a nie wysyłać 800 ulotek! Nasze gminne pieniądze są przetrwaniane na zachcianki naszej Wojt. Może jeszcze jakiś bankiet przed wyborami? Za darmo napijemy się wszyscy?
~aleksander
2014-10-29 16:18:00
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 13
Absurdalna akcja wójtowej, a samorząd w naszej gminie to karykatura samorządności. Trzymam kciuki za kandydatów na wójta i do rady gminy, ale tych niezależnych i poglądowo i finansowo, chcących reprezentować interesy wszystkich mieszkańców. A pozorantom i klakierom - odstawka od koryta
~obiektywnie
2014-10-29 15:27:44
z adresu IP: (79.188.xxx.xxx)
Ocena: 16
'W liście padają m.in. słowa, że bezpieczeństwo i jakość nauczania to priorytet dla pani wójt.' bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo, w każdej ulotce wyborczej czy spocie jakiejkolwiek partii która chce się utrzymać przy władzy to słowo powtarza się milion razy, to obłęd! Ja się pytam, co ma wspólnego rozbudowa szkoły w Kiełczowie z bezpieczeństwem? Dokładnie NIC, ale jak potwierdziły to badania jest to słowo którego oczekują tzw. ' bierni wyborcy ' czyli ludzie którzy nie śledzą programu wyborczego, a oceniają pracę np. dotychczasowej pani wójt po powierzchownych 'sukcesach' typu: wybudowanie żłobka ( kto ROZSĄDNY stwierdzi , że ten żłobek to sukces obecnej władzy? NIKT! Skąd wiemy to czy został on wybudowany za rozsądne pieniądze? Czy można byłoby go zbudować taniej ale i może lepiej? Czy nie zostało roztrwonionych wiele pieniędzy nadprogramowo? ). Wielu ludzi mówi 'No przecież tyle dróg powstało!'. A ja się pytam, jak miały te drogi nie powstać? Przecież przy tak wysokich podatkach w Naszej gminie i z takim potencjałem ludzkim jest to logiczne , że COŚ powstać musiało (nie biorą pod uwagę, że tenże ww. potencjał nie jest wykorzystywany nawet w 20%!). Spójrzmy np. na lokalizację gminy. Przy obwodnicy, w samym centrum byłej krajowej '8'mki. Czemu nie tworzymy nowych miejsc pracy, nie współpracujemy z przedsiębiorcami z całej polski i nie staramy się o pozyskiwanie inwestorów i budowę np. fabryk? Każdy z osobna powiniem moim zdaniem zastanowić się głęboko na kogo oddać głos, bo każdy jest tak samo ważny! Pozdrawiam
~Eto
2014-10-29 15:20:24
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 5
A mnie bawi cała akcja. A właściwie śmieszy nawet. Pani wójt za publiczne pieniądze gminy chciała pokazać mieszkańcom ile to ona nie robi dobrego, przy okazji do dystrybucji ulotek wyborczych (bo czym innym są te listy?) zatrudniła szkołę, przy wykorzystaniu szkolnego budżetu. Komedia? Raczej dramat, bo listy są za potwierdzeniem odbioru. A jak potwierdzenia odbioru nie będzie, to będzie wiadomo czyje sprawy w gminie załatwiać szybciej. W komentarzach za to manipulacja faktami przez zwolenników dwóch konkurujących ze sobą kandydatów. Ludzie, opamiętajcie się. Chcecie rządzić, to rządźcie dla ludzi. Widzę, że kłótnie lokalnej władzy są ostatnio bardzo w modzie. Tak się zastanawiam czy to dlatego, że to Polska, czy może powodem jest tu profil psychologiczny ludzi, którzy pchają się do koryta? Nie mi dociekać. Ja chcę się odciąć od polityki małej i dużej. Żeby to się wszystko tak samo, bez patrzenia na te same ryjki w każdych wyborach. A pani wójt gratuluję angażowania i tak już małych budżetów szkolnych do realizacji swoich kampanii. Pozdrawiam.
~Elżbieta z Bierutowa
2014-10-29 13:55:33
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: 5
Nie potrafię zrozumieć dlaczego Pani wójt chciała wyręczyć się szkołą w przekazaniu ważnej informacji mieszkańcom.Jest oczywiste, że nie mogła w piśnie nakazującym skuteczne dostarczenie listów podać właściwej podstawy prawnej, bo takiej nie ma. Liczyła chyba, ze dyrektorki widząc podpis wójt , nie odmówią wykonania zadania niezgodnego z prawem. I w sumie tak się stało, bo zaczęły działania. Czyżby z obawy przed.... np. krzykiem pani wójt.Gratulacje dla rodziców za odpowiednie działania. Dla mnie oczywiste jest,że był to element kampanii wyborczej. Przykre jest to ,że Pani wójt nie wiedziała,że takie działania pokrywa się z funduszy komitetu wyborczego, a nie z i tak skromnego budżetu szkoły.Teraz konieczne są dalsze działania, ale przewidziane prawem.
~mloda
2014-10-29 13:30:57
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: -5
A nie mamy ochoty wydawać je na wasze konflikty z wojtowa
~mloda
2014-10-29 13:29:39
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: -4
Sloneczko popieram. Od okolo pol roku zaczęłam przyglądać sir temu co dzieje sie e gminie i z tego co widzę Pani Anna to człowiek który zawsze ma jakiś problem a to poczta a to szkola a teraz ciekawe co wymyśli boże ileż można mój apel jest taki Drodzy radni z opozycji Pani wójt ona nie jest krysztalowa fakt są plusy i minusy ale do cholery jasnej bierzecie nasze pieniądze
~Mieszkaniec
2014-10-29 12:49:26
z adresu IP: (195.212.xxx.xxx)
Ocena: 12
Pani wojt kazala szkole (obligujac ja do tego pismem) dostarczyc listy rodzicom do 31 pazdziernika, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W wywiadzie, na pytanie dlaczego nie wyslala ich 17 listopada odpowiada, ze pismo przygotowywal urzednik :) Smiech na sali ! Odwraca kota ogonem - na szczescie jest pismo kierowane do szkol, jest nagranie- tego nie da sie zaklamac. Radze dyrektorce spojrzec dodatkowo na podstawe prawna, jaka jest podana na pismie zlecajacym dostarczenie pism- gmina NIE MA PRAWA zadac takiej czynnosci od szkoly. To jawne przekroczenie uprawnien (niezaleznie od intencji). Szkoda, ze ten watek zostal w reportazu pominiety.
~słoneczko
2014-10-29 12:32:50
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: 1
Pani Aniu, proszę dobrze przejrzeć ulotkę Pani wójt. Jest tam naklejka, że ulotka finansowana jest z KWW Iwony Agnieszki Łebek. Proszę ludzi nie wprowadzać w błąd !!! Jest Pani strasznie konfliktową osobą. A tak w ogóle z tego co mi wiadomo, to pan Jedynak nie wpisał źródła finansowania swojej ulotki. Zapewne również jego komitet za nie płacił, ale jak się czepiać to się czepiać Pani Aniu !!!
~adorator
2014-10-29 11:31:02
z adresu IP: (194.251.xxx.xxx)
Ocena: 13
Ta na zdjęciu to Pani Wójt 30kg temu...
~Mloda
2014-10-29 11:30:09
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: -7
Ja uważam ze wiele osób stara sie na sile szukac problemu gdzie go nie ma. List listem uwazam ze Pani Wójt chciała jedynie przekazać informacje o pracach i o tym jakie zmiany nadejdą. Szkoda Pani Aniu ze nie wspomina Pani o tym jak Pani ulubiony kandydat na wójta obiecuje mieszkańca gminy mieszkanie w zamian za glosy ahh to lepiej przemilczeć co nie? Tyle czasu trwa ta chora sytuacja i z dnia na dzień coraz więcej osób głośno mówi ze ma dość a wy po raz kolejny rozkręcacie aferę nie za to dostajecie nasza kase Pani A. Weźcie sie do roboty. Fb, tona śmieci w skrzynkach pocztowych moze czas dać sobie spokój i przygotować się w ciszy i spokoju do wyborów. Uwazam ze ten kto będzie chcial głosować na Panią Pani Aniu i komitet w ktorym Pani jest ten pójdzie i zagłosuję i nie potrzebuje kolejnych akcji na sile przez Pani kreowanych. Mi zawsze mówiono ze kulturalny człowiek nie musi nikogo lubić należy sie tolerować szkoda ze kontrkandydaci Pani Wójt nie potrafią byc ok
~Mieszkaniec
2014-10-29 10:41:56
z adresu IP: (195.212.xxx.xxx)
Ocena: 6
Pani wojt klamie w ulotkach, twierdzi, ze gmina jest liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych, pozniej tlumaczy sie, ze jednak nie, bo przeciez glownym kryterium przyznawania dotacji jest to czy w gminie jest wysokie bezrobocie czy nie - co jest kompletnym klamstwem, a teraz usliuje wciagnac szkole w kampanie i dystrybucje listow. Żałosne !!!!
~bobo
2014-10-29 10:15:20
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 10
Widocznie obawia się o wynik wyborów , więc chwyta się brzytwy .Pani Łebek należy powiedzieć NIE .
~Anna Chmielewska
2014-10-29 10:08:37
z adresu IP: (79.188.xxx.xxx)
Ocena: 2
Rodzice są oburzeni. Wiele osób do mnie dzwoniło w tej sprawie. Dla nich to oczywiste, że to kampania wyborcza !!!! a w skrzynkach ulotki wyborcze KWW Iwony Agnieszki Łebek - bez informacji o źródle finansowania. Skandal i działania niezgodne z prawem.
~Lina
2014-10-29 09:54:13
z adresu IP: (37.49.xxx.xxx)
Ocena: 1
uwaga bo za bezczelną zaraz wytoczy proces :D
~Tama
2014-10-29 09:45:03
z adresu IP: (83.21.xxx.xxx)
Ocena: 2
to taki lokalny Dutkiewicz. Bezczelna i bezkarna.
~xxx
2014-10-29 09:27:50
z adresu IP: (37.49.xxx.xxx)
Ocena: -2
znamy te wytłumaczenia - ciekawe za czyje pieniądze są te ulotki, jawnie może nie namawia do wyborów...ale ciekawe dlaczego nie wysłano jej po wyborach...a poza tym po co marnotrawić pieniądze? skoro Pani podpisała - wiedziała co podpisała