Nowa książka Mariusza Szczygła będzie o Dolnym Śląsku

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2014-11-04 09:00 | Zmodyfikowano: 2014-11-04 09:18
A|A|A

Mariusz Szczygieł pisze nową książkę. Tym razem będzie dotyczyć mieszkańców Dolnego Śląska, którzy w 1982 roku, w stanie wojennym, skutecznie porwali samolot, lądując w Berlinie:Książka ma się ukazać za rok. A we wrocławskim DCF-ie w tym tygodniu można obejrzeć premierowo film zrealizowany przez młodych czeskich reżyserów wg książki "Gottland" Mariusza Szczygła, opowiadającej nieznane fakty z historii Czechosłowacji. Dziś w Dolnośląskim Centrum Filmowym prapremierowy wrocławski pokaz filmu zrealizowanego wg książki "Gottland" Mariusza Szczygła. Zainspirowani książką polskiego dziennikarza czescy dokumentaliści nakręcili własne wersje moich reportaży.

PRZECZYTAJ: Recenzje Iana Pelczara: GOTTLAND (****)

- Może przesłanie "Gottland" jest takie, że cokolwiek przeżywamy, jakiekolwiek tragedie spotykają nas w życiu, po wielu latach są one już tylko rysunkiem w filmie animowanym, albo scenką w komiksie. Może wszyscy jesteśmy postaciami jak z filmu animowanego? - mówi Mariusz Szczygieł:W czwartek w DCF-ie odbędzie się premierowy pokaz złożonego z 6 odcinków cyklu dokumentalnego „Gottland". Jeden z odcinków powstał we Wrocławiu w koprodukcji z Odrą Film. Od piątku w Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie można zobaczyć wersję kinową.

Szczygieł, jeden z najbardziej znanych współczesnych reportażystów, pochodzi z Dolnego Śląska. Urodził się 48 lat temu w Złotoryi. Ukończył liceum ekonomiczne im. Stefana Żeromskiego w Legnicy, a potem Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zaczął zaraz po maturze w tygodniku "Na przełaj". Od blisko ćwierć wieku związany jest z "Gazetą Wyborczą". Szerszej publiczności pokazał się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku - przez 6 lat prowadził telewizyjny talk-show "Na każdy temat". Razem z zaproszonymi gośćmi poruszał w nich wiele tematów uznawanych do tej pory za tabu. Te ostatnie w jego dziennikarskiej pracy pojawiały się zresztą znacznie wcześniej. Już w 1985 roku w tygodniku "Na przełaj" napisał reportaż pt. "Nie róbcie sensacji". Artykuł, którego główną bohaterką była homoseksualna prostytutka, uznany został za pierwszy w PRL-owskiej oficjalnej prasie reportaż o życiu homoseksualistów. Rok później zainicjował w tej samej gazecie cykl redakcyjny "Rozgrzeszanie” traktujący o życiu młodych gejów i lesbijek w Polsce.

Szczygieł jest jednym z najbardziej znanych w Polsce Czechofilów. O ukochanym kraju napisał m.in. "Gottland". Książka została przełożona na 10 języków, autor otrzymał za nią m.in. NIKE Czytelników oraz European Book Prize 2009 – nagrodę Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku.

Od kilku lat Mariusz Szczygieł działa też na polu wydawniczym. Razem z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim założył Instytut Reportażu oraz księgarnię reporterów Wrzenie Świata.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama