Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-11-13 18:18 | Zmodyfikowano: 2014-11-13 18:18
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych - fot. Polski Związek Motorowy
fot. Polski Związek Motorowy

W niedzielę, 16 listopada 2014 roku przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Jak podają statystyki corocznie na świecie, co sekundę ktoś ginie w wypadku drogowym. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego we Wrocławiu zachęca do refleksji i apeluje o rozsądek na drodze!

Jak podaje Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, w 2013 roku na Dolnym Śląsku w 2594 wypadkach drogowych zginęły 223 osoby, rannych zostało 3395. W tym roku zdarzeń było już 2089, a śmierć poniosło w nich aż 199 osób! 9 ofiar to dzieci, ranni to 2675 osoby.

Wśród sprawców tragicznych w skutkach zdarzeń, sporą liczę stanowią osoby będące pod wpływem alkoholu. W 2013 roku spowodowali oni 168 wypadków, a w tym 114.

- Prezentując dramatyczne statystyki, chcemy zwrócić uwagę wszystkich uczestników ruchu drogowego, na to, że z pewnością wielu tych tragedii można byłoby uniknąć. Często naprawdę rozsądek wystarczy, aby nie dopuścić do wypadku. Skłaniając do chwili refleksji, mamy nadzieję, że zwrócimy uwagę na to, by przede wszystkim przestrzegać przepisów, nie jeździć po alkoholu i innych używkach, zapinać pasy i zwolnić choćby o te 10 km/h – mówi Bogusław Piątek, Prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego we Wrocławiu.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych obchodzony jest pod auspicjami ONZ i Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych (FEVR).

Ta tragedia przychodzi nagle i niespodziewanie, dzieje się blisko nas. Wielu, często bardzo młodych ludzi, traci życie w ułamku sekundy, jeszcze więcej zostaje kalekami. Ich rodziny cierpią, borykają się z wielkimi problemami, tracą jedynego żywiciela rodziny, dzieci cierpią z powodu utraty najbliższych...

Obchody Dnia Pamięci przybierają różne formy, to m.in. konferencje, spotkania i marsze milczenia, zapalenie świec, spotkania w zadumie i refleksji, msze w intencji poszkodowanych, happeningi.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.